V Sloveniji ženske prevladujejo v nekaterih poklicih. Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije je razvidno, da je 97,3 odstotkov vzgojiteljic in pomočnic ženskega spola. Prevladujejo tudi strokovnjakinje za babiško nego, avdiologinje in govorne terapevtke, krojačice, šivilje in učiteljice razrednega pouka.

36 odstotkov moških dela v poklicih znanosti, tehnologije, inženirstva in matematike, medtem ko je v teh poklicih zaposlenih le 9 odstotkov žensk. Da neizkoriščen potencial za našo družbo leži v ženski populaciji, meni Aida Kamišalić Latifić, ki je predavateljica in raziskovalka na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru in nosilka naziva Inženirka leta 2019.
Na prejet naziv je zelo ponosna: »Je potrditev mojega dosedanjega dela in seveda spodbuda za naprej. Hkrati mi je bilo dodeljeno zaupanje in ponujena platforma za navduševanje mladih žensk za inženirske poklice.«

Pri snovanju rešitev potrebujemo različne poglede
Kamišalić Latifić pravi, da je pomembno, da dosežemo uravnoteženost spolov v različnih sferah: »Za sprejemanje ustreznih odločitev pri snovanju rešitev in izdelkov potrebujemo različne poglede, ki jih pridobimo zgolj, če imamo uravnotežene delovne skupine. Zato je pomembno, da se čim več žensk odloča za inženirske poklice.«
Dodaja, da so ti poklici med najbolje plačanimi: »Tako si ženske z odločitvijo za inženirske poklice odpirajo dostop do zanimivih, družbeno koristnih in tudi zelo dobro plačanih delovnih mest.«
Odločitev za inženirski poklic je bila ena najboljših odločitev
Sama se je za inženirski poklic odločila iz zelo pragmatičnih razlogov: »Moja odločitev za inženirski poklic je nastala pragmatično v želji, da imam po zaključenem študiju zagotovljeno službo. Čeprav nisem imela vzornikov in vzornic v tem poklicu, sem tako pragmatično sprejela eno najboljših življenjskih odločitev.«
V ženski populaciji leži neizkoriščen potencial
Kako lahko zmanjšamo, na žalost še vedno prisotne predsodke, da so inženirski poklici za ženske nekaj nenavadnega? Aida Kamišalić Latifić meni, da s tem, da spodbujamo inženirke, da izstopijo iz svoje cone udobja in se širši javnosti predstavijo s svojimi inženirskimi dosežki.
»Ta korak je zelo zahteven, a verjamem, da je nujno potreben, če želimo spremeniti to zakoreninjeno podobo v družbi. Zato verjamem, da je potrebno podpreti iniciative, kot so Inženirke in inženirji bomo!, izbor za inženirko leta in druge, ki skrbijo za ozaveščanje javnosti o pomembnosti inženirskih poklicev in potrebi po inženirskih kadrih. Saj velik, neizkoriščen potencial za našo družbo leži v ženski populaciji,« še dodaja.
Mariborčanka, ki jo od nekdaj zanima »šfasanje«
»Od nekdaj so me bolj kot karkoli drugega fascinirale tehnične zadeve, kar ni čudno, glede na to da sem celotno otroštvo preživela na letališčih, saj je oče letalski tehnik in v bistvu je bila celotna družina tako ali drugače povezana z aviacijo,« pravi Mariborčanka Katja Gruber, ki se je izučila za TIG varilca to delo nekaj časa tudi opravljala.

Moški kolegi so jo odlično sprejeli
»No pred dobrimi tremi leti pa me je pot zanesla v navtične vode, kjer sem se kot prva ženska v proizvodnji zaposlila pri podjetju Seascape, kjer izdelujemo jadrnice,« nam je povedala.
»Sprejeli so me odlično, nikoli nisem dobila občutka da bi na mene gledali kakorkoli drugače in sem se takoj počutila res odlično, sproščeno, domače.«
Tehničnih poklicev se punce lotite samozavestno
»Vsem, ki bi se odločile za kakšen »izven serijski« ženski poklic, priporočam, da najprej res same pri sebi razmislijo, če jih to delo resnično veseli in zanima. Ker to, da se fajn sliši, ko nekomu poveš, da delaš nekaj drugačnega, hitro več ni dovolj,« Katja svetuje puncam, ki razmišljajo o tehničnih poklicih.
»In če se res odločijo, naj nastopijo samozavestno, ampak ne zaletavo in agresivno,« pravi Katja: »Samo zato, ker si ženska v moškem kolektivu, še ne pomeni, da te bodo avtomatsko imeli vsi radi. Sproščen, odkrit in odprt odnos je v vsakem kolektivu, ne glede na spol, najbolj važen.«
S spleta
Komentarji (6)
Šfasanje,klepanje,rudarjenje...to so poklici prihodnosti za ženske .....v Severni Koreji .
Moški bodo pa kuharji,sobarji, vzgojitelji....zelo posrečeno v Butalah.
če te ona prišvajsa okoli uh si ga najebal
Pri Akrapovicu vecinoma babe svasajo z argonom, ne rostfrei ampak titanium, pa ne izgledajo kot bi na cajtngah spale.
kaj si mislil s tem
pa ne izgledajo kot bi na cajtngah spale.
In reply to Pri Akrapovicu vecinoma babe… by Samo jako Sari… (nepreverjen)
Ko sem še jaz hodo v tehnično šolo smo se učili, da je švasarski poklic za ženske neprimeren, saj škodi plodnosti. Verjetno je tako tudi danes. To se pravi, ka je nej je važno, če ženska lahko rodi, glavno ka dobro švasa. Slovenija de s takšno politiko v nekaj desetletjih onemogli dom. Enakopravnost za vsako ceno.
Če se že pogovarjamo o otrocih, ga imam. Zdravega in srečnega. Rizike pa imamo na vsakem koraku, tudi pri prečkanju ceste, pa zato nismo zaprti v hišah. Lahko se samo pohvalim s tem, da imam delam stvari v katerih sem srečna in zadovoljna, kar marsikdo žal ne more rect 😉
In reply to Ko sem še jaz hodo v… by čarni vrag (nepreverjen)