Na območju vasi Novinci, Drbetinci, Stanetinci in Župetinci v občinah Sveti Andraž in Cerkvenjak v Slovenskih goricah so se v zadnjem času znova pojavili šakali.
Domačini jih občasno videvajo, ko se proti večerom približujejo kmetijam in iščejo hrano, poroča Lovska zveza Slovenije.
Šakali so prilagodljive živali, ki se lahko hitro naselijo v nova okolja, kjer najdejo dovolj hrane. Njihova prisotnost pa povzroča skrbi med domačini in lovci.
Šakali odnesli nekaj majhnih pujsov
Franc Lorenčič iz bližnje vasi Novinci, ki je tudi lovec v Lovski družini Dobrava, poroča, da so šakali enemu od tamkajšnjih kmetov v Drbetincih odnesli več majhnih, nekaj dni starih pujsov.
Na tem območju so šakali že pred leti naredili škodo, ko so odnesli nekaj domačih živalih in mladiče srnjadi, nato pa je bil pred njimi več kot leto dni mir.
Zdaj se ponovno pojavljajo, predvsem med Zgornjo in Spodnjo Senarsko, kjer vaščani pogosto slišijo njihovo oglašanje in občasno videvajo posamezne živali, navaja Lovska zveza Slovenije.
Šakali po njihovih navedbah prečkajo regionalno cesto Lenart – Ljutomer blizu nadvoza čez avtocesto, vendar na tem območju o škodi na domačih živalih ne poročajo.
So pa šakale opazili tudi v mnogih lovskih družinah na območju Slovenskih goric. Tudi Lovska družina Dobrava je opazila, da so šakali ubili nekaj mladičev srnjadi.
Šakale pri nas prvič opazili okoli leta 1952
Šakali so se v Sloveniji prvič pojavili pozimi v letih 1952 ter leto kasneje okolici Vrhnike, nato pa tudi na Zaplani, Smastu pri Kobaridu in v Beli krajini, navaja Lovska zveza Slovenije.
Nato so se v 80-ih letih prejšnjega stoletja začeli redno pojavljati v Istri, od koder so prodirali tudi v osrednjo Slovenijo.
Mnogo let kasneje, februarja leta 2008, so na Ljubljanskem barju biologi potrdili prisotnost dveh stalnih teritorialnih družin šakalov. Pri tem pa na Lovski zvezi Slovenije dodajajo, da so se šakali v naslednjih letih razširili tudi drugod po Sloveniji.
Kdo so šakali in zakaj so nevarni?
Šakal je prilagodljiva vrsta iz družine psov, ki ima številne lastnosti, podobne volkovom in lisicam. So vsejedi, njihova prehrana pa vključuje male sesalce, domače živali, mladiče srnjadi in druge parkljarje.
Prav tako se prehranjujejo z ostanki hrane, ki jih najdejo v bližini naselij. Aktivni so predvsem v mraku in ob zori ter živijo v parih in družinskih tropih.
Šakali predstavljajo nevarnost predvsem za domače živali in divjad. Njihova prisotnost lahko povzroči izgubo mladih živali, kar je za kmete in lovce še posebej problematično.
Poleg tega lahko prenašajo bolezni, ki so nevarne za domače in divje živali. Lovci lahko pri nas šakale lovijo v času lovne dobe med 1. julijem in 15. marcem, podobno kot lisice.
Komentarji (6)
odstrelite drhal!!!
Po plagiatiranju mojega nickname-a vidim, da sem popularen s svojimi pogledi na svet ... vidva zgoraj, vama je všeč, ne? Le, da se z aviona vidi, da vajina skrupucala nisem pisal jaz ...
Zanimivo ,da moderator dovoljuje uporabo tvojega imena ? Si se registriral ?
In reply to Po plagiatiranju mojega… by Surfeiter (ni preverjeno)
Nisi popularen.Imaš psihozo Po tablete in plenico menjaj.
In reply to Po plagiatiranju mojega… by Surfeiter (ni preverjeno)
Tudi na mariborskem Pohorju so se pojavili . Pozornost velja predvsem gobarjem naj bodo oprezni .
Jagri danes niso več vredni pesjega dreka. Samo pijejo pa še, streljajo pa nič.