Foto: Miloš Vujinović
Na Trgu Leona Štuklja so se danes predstavila različna mariborska invalidska društva ter zavodi, ki so v okviru Dneva mobilnosti invalidov opozorili na izzive in težave, s katerimi se soočajo v mestu.

Ko stopimo na ulice Maribora, redko opazimo granitne kocke, visoke robove pločnikov ali zasedena parkirna mesta – a za mnoge invalide te vsakodnevne ovire predstavljajo pravo bitko za neodvisnost.

Danes so te težave postavili v ospredje na Trgu Leona Štuklja, kjer je potekal Dan mobilnosti invalidov v okviru Evropskega tedna mobilnosti.

Na trgu so se predstavila različna invalidska društva in zavodi, ki so udeležencem omogočili, da na lastni koži začutijo vsakodnevne izzive invalidov, od navigacije po zapletenih mestnih ulicah do interakcije z različnimi pomočniki, kot so psi vodniki.

Dogodek je bil priložnost, da Mariborčani pogledajo za rob svoje udobne cone in se vprašajo: Kako lahko prispevamo k svetu, kjer so vsi ljudje resnično enakopravni?

Foto: Miloš Vujinović

Osvetlitev izzivov, s katerimi se soočajo invalidi

Dogodek je organiziral Svet invalidov Mestne občine Maribor, glavni namen dogodka pa je bil opozoriti na izzive in težave, s katerimi se invalidi še vedno soočajo, ter spodbuditi širšo javnost k razmisleku o enakovredni uporabi javnega prostora.

»Skupaj z občino in strokovnimi službami si z roko v roko prizadevamo, da bi bilo v Mariboru življenje invalidov veliko bolj dostopno, enakovredno in vključujoče,« je ob odprtju dogodka povedal predsednik Sveta invalidov Mestne občine Maribor Milan Kotnik.

Sodelovala so različna invalidska društva in zavodi, ki so predstavili svoje dejavnosti in ponudili možnosti za neposredno preizkušanje, kako je živeti z določeno invalidnostjo.

Foto: Miloš Vujinović

Oviratlon in sprehod po mestnih ulicah

Dogodek se je začel z umetniško plesno točko, ki jo je izvedlo Medobčinsko društvo Sožitje Maribor, nadaljeval s prikazom osebe na invalidskem vozičku v mestno mini vozilo Maister, obiskovalci pa so lahko preizkusili tudi v oviratlonu, prirejenem poligonu, po katerem so udeleženci izkusili vsakdanje ovire, s katerimi se soočajo slepi in slabovidni.

Ne nazadnje so se obiskovalci sprehodili od Trga Leona Štuklja do Trga svobode, pri čemer je bil sprehod zasnovan za evidentiranje arhitekturnih ovir, ki še vedno otežujejo življenje invalidom. Ta izkušnja je omogočila udeležencem, da na lastni koži občutijo ovire, ki se pogosto nevidno skrivajo v vsakodnevnih urbanih okoljih.

Na dogodku so sodelujoči tudi opozorili, da kljub napredku še vedno ostajajo številne ovire, ki jih je treba odpraviti.

Komentarji (2)

jaka1858 (ni preverjeno)

spet samopromocija zabjega frisa!!!ogabnez se povsod sili zraven!!!zastonj-maribor te je zavrgel in te noce za zupana!!!arsenovic nikoli vec!

Kurbinsin (ni preverjeno)

Gimpli so po vecini lahko sila neprijetni

Starejše novice