Slika je simbolična.
Nezakonita trgovina s psi na Balkanu: Srce parajoča resnica.

Na Balkanu, predvsem v Srbiji, Bosni in Grčiji, je stanje zapuščenih psov alarmantno. Ulice so polne zavrženih živali, ki so prestrašene, shirane in bolne. 

Kljub milijonskim vložkom v reševanje problematike se zdi, da je denar del problema, ne rešitve. 

Kot so poročali v oddaji Tednik, so številna društva, kot je srbsko-slovenski Zavod Pit, obtožena nezakonitih praks in zlorabe človeškega sočutja za lasten dobiček. 

Namesto reševanja psov se sredstva uporabljajo netransparentno, stanje zapuščenih psov pa ostaja nespremenjeno.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Maribora, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Nezakonita trgovina

Zloraba človeškega sočutja za zaslužek Zavod Pit, ki zbira donacije v Sloveniji in Avstriji, se je znašla pod plazom očitkov. 

Po poročanju virov Tednika nekdanji donatorji razkrivajo, da so organizaciji nakazovali več deset tisoč evrov, a so bili psi slabo obravnavani ali celo prodajani v tujino z lažnimi dokumenti. 

Primer psičke Mile, ki je bila kljub zakonskim omejitvam posvojena iz Srbije na Poljsko le nekaj tednov po rešitvi z ulice, kaže na sistemske nepravilnosti.

Donacije, zbrane za pse, so pogosto usmerjene v pokritje osebnih stroškov in pridobivanje lažnih potnih listov.

Kako deluje sistem trgovanja? 

Trgovanje z zapuščenimi psi je tretja najdonosnejša nezakonita dejavnost v Evropski uniji, takoj za trgovino z drogami in orožjem. Po podatkih Evropske unije na trgu kroži več sto tisoč psov in mačk, pogosto z lažnimi dokumenti. 

Zavetišča, ki bi morala skrbeti za živali, so v slabem stanju, prav tako je sistem veterinarskih nadzorov neustrezno urejen. 

Psice se vračajo na ulice nepokastrirane, breje, ali celo z boleznimi, kot je steklina, kar ogroža javno zdravje. 

Prekupčevalci izkoriščajo pomanjkanje zakonskega reda, da si zagotovijo milijonske dobičke, so razkrili v Tedniku.

V oddaji so še razkrili, da je eno od prevzemnih mest psov iz Balkana, ki potujejo naprej po Evropi, tudi v Mariboru.

Potrebne so sistemske rešitve 

Strokovnjaki, kot je Polona Samec iz Zavetišča Horjul, opozarjajo, da problem zapuščenih živali ne bo rešen brez urejanja stanja v državah izvora. 

Po njenem mnenju je treba okrepiti nadzor nad rejci, poskrbeti za obvezno sterilizacijo in izboljšati pogoje v zavetiščih. 

Slovenski primer uspešnega reševanja problematike zapuščenih psov, ki temelji na označevanju živali in ozaveščanju javnosti, bi lahko služil kot model za države Balkana. 

Dokler ne bo sprejetih konkretnih ukrepov, bodo trpeli predvsem psi.

Komentarji (6)

Kurbinsin (ni preverjeno)

Banda balkanska, izbrisat jih iz oblicja zemlje, samo te bo mir.

Surfeiter (ni preverjeno)

Je rekel Balkanac ...

In reply to by Kurbinsin (ni preverjeno)

Surfeiter (ni preverjeno)

Še 10 let ... potem bodo žive kužke zamenjali roboti ... ko si boš zaželel Dobermana, boš preko USB ključka naložil njegov karakter ali pa karakter Čivave. Ko te ne bo doma, ga boš izključil, hranil ga boš virtualno in ljubljenčki bodo virtualno ob določenih urah tudi lulaki in kakali ... ne verjamete? Se je že začelo, pa je zaenkrat še predrago ... in kaj bo z živimi ljubljenčki potem? ...

Auersberg (ni preverjeno)

Ta zavetišča za živali so organiziran kriminal v celoti, ne samo tile, ki preprodajajo borilne pse itd. Kakšen absurd od države je, da država plačuje aktivistom, da imajo neka društva za živali in zavetišča, potem pa tile "aktivisti" presojajo, kdo lahko posvoji žival, hkrati ti zaračunajo 50 EUR za žival, kot da si jo kupil, poleg tega pa ti vsiljujejo pogodbo, da lahko vstopajo v tvoje bivališče in preverjajo v kakšnem stanju je žival, kot da si največji nacist/esesovec, ker samo oni vedo, katero hrano lahko žival je.

To imamo zdaj v Sloveniji, ta društva so požiralci davkoplačevalskih milijonov, učinek posvojitev živali pa je ničen, ker človek pri zdravi pameti, ne bi pristal na takšne pogoje, da si kot potencialni posvojitelj, avtomatsko človek, ki bo živali zlorabil.

To je pač levičarska politika pretakanja denarja v privatne žepe, kar vsa takšna društva so, seveda pod krinko humanosti in skrbi za živali, v resnici pa gre za organizirano plenjenje najslabše sorte.

Pa še to: predstavniki slovenskih društev nato zvonijo naokoli in sprašujejo za donacije; nato pa mi brez sramu rečejo, da "rešujejo kužke iz Bosne", torej v bistvu preprodajajo bosanske pse za 50 EUR/kom, kot da slovenskih kužkov za posvojitev ni dovolj.

Ko sem to slišal od predstavnika društva, ki se mi je oglasil, sem vedel, da je to naravnost ogabno, kar se v tej državi dogaja.

O odvzemu krav tistemu gospodu pa ... no, videli smo aktivizem levice v vsem svojem sijaju: nezakonito, mimo zakonov, po navodilih premierjeve influencerke, mimo vse stroke ...

Čuj ti (ni preverjeno)

....kupi si robotski sesalec .

In reply to by Auersberg (ni preverjeno)

Šumar (ni preverjeno)

Preprodaja poteka v Mb....
Normalno če pa imamo Arseyugoviča za župana... Dokler je glavni kriminalec... Bo potekal kriminal...

Starejše novice