Zaposlovanje je pomembna politična tematika, predvsem v volilnem času, zato so tudi statistike s področja trga dela, ki jih potrebujejo odločevalci za sprejemanje svojih odločitev, v središču zanimanja nacionalnih in tudi evropskih politik.
Ob tem širok nabor podatkov s področja trga dela zbira in objavlja Statistični urad Republike Slovenije. Lani je povprečna plača v Sloveniji lani znašala 1969 evrov bruto oziroma 1270 neto.
Preverili pa smo, kako kaže posameznim občinam in kje so povprečne plače najvišje in kje najnižje.
Najvišja povprečna plača lani v Podlehniku
Višje povprečne bruto plače od državnega povprečja je v lanskem letu imelo 25 občin. Med temi po višini povprečne mesečne bruto plače izstopa predvsem občina Podlehnik, kjer je višina povprečne mesečne plače lani znašala 2407 evrov.
Tisti, ki delajo in živijo v občini Podlehnik, torej zaslužijo približno 18 odstotkov več od prejemnika povprečne plače v Sloveniji.
Podlehniku na drugem mestu sledi Ljubljana (2278 evrov), Novo mesto (2235 evrov), Cerklje na Gorenjskem (2226 evrov), Zavrč (2169 evrov), Lukovica (2127 evrov), Horjul (2094 evrov), občina Šempeter - Vrtojba (2080 evrov), Bistrica ob Sotli (2071 evrov), prvo deseterico pa zaključuje občina Ankaran (2049 evrov).
Kako kaže Murski Soboti, Mariboru in Ptuju?
Prva občina, ki je po bruto mesečni plačni pod slovenskim povprečjem, je občina Ravne na Koroškem, kjer je lanska bruto mesečna plača znašala 1965 evrov.
Pod slovenskim povprečjem se med drugim nahajajo tudi številne večje občine, na primer Murska Sobota, kjer je lani povprečna mesečna plača znašala 1924 evrov, Celje s 1904 evri, pa tudi Maribor, kjer so prebivalci lani zaslužili 1898 evrov, kar je 71 evrov manj, kot je znašala povprečna slovenska plača.
Veliko pod slovenskim povprečjem se je nahajal tudi Ptuj, kjer je povprečna bruto plača znašala 1687 evrov.
Najmanjša mesečna plača lani v Gornjih Petrovcih
Glede na povprečno mesečno plačo je zadnje mesto zasedla pomurska občina Gornji Petrovci, kjer je bila povprečna mesečna plača najmanjša in je lani znašala 1318 evrov bruto, kar je 651 evrov manj od slovenskega povprečja.
Slabo kaže tudi občini Hodoš, v kateri so lani zabeležili drugo najmanjšo povprečno mesečno plačo, ki je znašala 1413 evrov, tej sledi še ena pomurska občina, in sicer Turnišče (1420 evrov), pa Trnovska vas (1446 evrov), Kuzma (1448 evrov) in Rečica ob Savinji (1468 evrov).
Komentarji (5)
Primerjaj plače 4 leta nazaj in boš videl da Maribor napreduje. Župan ni tisti, ki daje plače.
In reply to Hja... dobra iztočnica za… by Rq (ni preverjeno)
Poglejte, koliko zasluži povprečen Mariborčan, preveč !
In reply to Primerjaj plače 4 leta nazaj… by Turbo (ni preverjeno)
Ki te dobite vi take velike cifre?se vam blede?
Občina Podlehnik je ena najmanjših, skoncentrirana na os. šolo, občinsko upravo, policijo, zdravnika in zobozdravnika, dve gostilni in dve trgovini in bencinski servis na A.C. Razen gostiln in trgovin, kjer so plače male, so v ostalih službah
plače lepe . In ker v občini ni industrije, kjer so plače nizke in katere bi povprečje zelo znižale, smo pač tam kjer smo.
Hja... dobra iztočnica za novega župana... tukaj se vidi, da za Mariborčane NI dobro poskrbljeno. Infrastruktura ne pomaga nič, če ljudje ne zaslužijo dovolj.