Pred »občinstvo« sta stopila umetniški direktor festivala Aleš Novak in selektorica tekmovalnega programa Vilma Štritof ter spregovorila o letošnjem srečanju, ki bo od 5. do 18. junija, uvodne programske vsebine, namenjene vključevanju mlade publike, pa se bodo zvrstile od 22. do 24. maja.
Pomen festivala za slovenski prostor
Festival Borštnikovo srečanje je osrednji slovenski gledališki festival, ki aktivno živi že več kot pol stoletja. Pod svoje okrilje vedno znova »vabi« izbran repertoar predstav slovenskih institucionalnih in nevladnih producentov, gosti pa tudi povabljene gledališke predstave iz tujine, usposabljanja, delavnice ter strokovne dogodke.
Financirata ga Republika Slovenija in Mestna občina Maribor. Festival se je tekom let razvil v najpomembnejši slovenski gledališki dogodek, prav tako pa podeljuje nagrade za dosežke na več področjih gledališke ustvarjalnosti ‒ najuglednejša je Borštnikov prstan, nagrada za izjemen igralski opus.
Poslanstvo festivala
Festival si je že dolgo tega zastavil, da izbere in predstavi najkakovostnejše dosežke slovenske gledališke sezone ter nagradi ustvarjalce in njihove dosežke.
Začrtal si je tudi cilj, da popularizira gledališko ustvarjalnost ter jo približa širši publiki.

Kako je festival zastavljen
Osrednji del festivala predstavlja tekmovalni program, v katerem se bo predstavilo 12 predstav po izboru selektorice Vilme Štritof, ki se je pri oblikovanju oprla na številne točke.
Skozi bogat program se razpirajo razna vprašanja, ki razgrinjajo družbo in človeka, in to večplastno, ob tem se ponuja tudi umetniška »potešitev«.
Tekmovalni program 58. Festivala Borštnikovo srečanje
1. Inan Du Swami, Klara Kastelec Tadej Pišek in Mojca Špik po motivih kratke zgodbe Franza Kafke Preobrazba: En K te gleda. Mentor za režijo NN. Zavod Godot in Vitkar zavod, premiera 7. januar 2022.
2. Jernej Lorenci in Matic Starina po romanu Božji ubožec Nikosa Kazantzakisa v prevodu Jaroslava Novaka: Frančišek. Režiser Jernej Lorenci. Mestno gledališče Ptuj, premiera 2. februar 2022.
3. Katarina Morano: Usedline. Režiser Žiga Divjak. Mestno gledališče ljubljansko, premiera 9. februar 2022.
4. Werner Schwab: Predsednice. Režiserka Nina Ramšak Markovič. Zavod Melara v sodelovanju z Akademijo za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani, premiera 15. februar 2022.
5. Tijana Grumić: 52 hertzov. Režiserka Mojca Madon. Slovensko narodno gledališče Nova Gorica, premiera 6. april 2022.
6. Nataša Matjašec Rošker in Petja Labović: Ne ti meni Alice (Once Again). Drama Slovenskega narodnega gledališča Maribor, premiera 6. maj 2022.
7. Edward Albee: Kdo se boji Virginie Woolf? Režiser Ivica Buljan. Mini teater in Mestno gledališče Ptuj, premiera 3. septembra 2022.
8. Lucy Kirkwood: Otroci. Režiserka Nina Šorak. Slovensko narodno gledališče Drama Ljubljana, premiera 23. septembra 2022.
9. Ivan Viripajev: Zaprta študija. »New Constructive Ethics«. Režiserka Nina Rajić Kranjac. Prešernovo gledališče Kranj, premiera 27. septembra 2022.
10. Avtorski projekt po motivih slovenskih ljudskih pesmi: Žene v testu. Režiserka Živa Bizovičar. Slovensko narodno gledališče Drama Ljubljana – Čakajoč Supermana, premiera 4. novembra 2022.
11. Slavenka Drakulić: Nevidna ženska. Režiserka Ivana Djilas. Anton Podbevšek Teater, premiera 11. novembra 2022.
12. Dimitrije Kokanov: Gibanje. Režiser Juš Zidar. Slovensko narodno gledališče Drama Ljubljana in Cukrarna, premiera 29. decembra 2022.
Borštnikovo srečanje bodo slavnostno otvorili z uspešnico evropskih gledaliških festivalov, predstavo La Tempesta gledališča Teatro Stabile Torino in v režiji Alessandra Serre.
Mlado gledališče
V sklopu Mladega gledališča, ki se bo odvijalo med 22. in 24. majem, načrtujejo vključitev sodobnega gledališča za mlade v širokem razponu.
Festival v sodelovanju z Akademijo za gledališče, radio, film in televizijo pripravlja tudi bogat nabor aktivnosti Študentsko gledališče.
Ste že našli vsebine zase?