Pričenja se 24. glasovanje za bob leta, najboljšo izjavo leta po mnenju Večerovih bralcev in širše slovenske javnosti.
Razglasitev zmagovalca bo na satirični prireditvi v Slovenskem narodnem gledališču Maribor v soboto, 1. aprila, ob 20. uri, televizijskega prenova prvič v 24-letni zgodovini prireditve ne bo.
Na željo bralcev je letos dogodek prvič odprt za širšo javnost, ki si lahko zagotovi vstopnice na Eventimu.
Dobitnik boba leta bo eden od desetih finalistov.
Matjaž Gruden, pravnik in diplomat: »Morda nam bo kvalitativni korak k demokraciji uspelo napraviti takrat, ko bomo sposobni razlikovati med tem, kaj je osebnostna motnja in kaj sta politična ideja in program.«
Boštjan Narat, glasbenik in filozof: »Naša neumnost je kot Luka Dončić - ne moremo je ustaviti, lahko se samo trudimo omejiti njen vpliv in učinek.«
Jana Javornik, sociologinja: »Za majhno državo brez denarja so ključne človeška pamet in roke. To je tudi vse, kar imamo. Kogarkoli lahko naučimo, kako lahko doseže, karkoli želi in kjerkoli to želi. A težava Slovenije je, da ne ve, kaj hoče.«
Slavko Vetrih, bivši župan Vitanja: »Politika je čudna stvar, ki prinese veliko dobrih in slabih rešitev. Ima pa še eno lastnost - zelo težko je popravljati njene napake.«
Spomenka Hribar, filozofinja in sociologinja: »Ne gre za partizane, za domobrance, gre za to, kako sobivamo danes, mi, tukajšnji.«
Ahmad Shamieh, sirski begunec v Sloveniji: »Ko je zakon napisan meni v prid, začne proti meni delovati politika. Ko je zakon proti meni, pa mi rečejo, da tako pač piše v zakonu.«
Simona Hamer, dramatičarka: »Ljudje o svojih problemih več ne govorimo, ampak govorimo zato, da jih zakrijemo. Blebetanje namesto izpovedovanja. Distanca namesto povezanosti. Filter namesto reala. Početi namesto biti.«
Rok Kronaveter, nogometaš: »Ko sem odraščal, je večina otrok tekala na ulici, komaj smo čakali, da bomo igrali s starejšimi. Zdaj otroci odraščajo v drugih okoliščinah, zbližali so jih družbena omrežja in mobilne naprave, a jih tudi oddaljili.«
Andrej Blatnik, urednik in pisatelj: »Svet nas sili v vse večjo individualizacijo, diktira, kako mora vsak poskrbeti zase, in potem skupnostne zgodbe, kakršni sta vzdržna prihodnost in kultura, izginjajo oziroma se jih prepušča sanjavim umetnikom in okoljskim aktivistom.«
Dan Podjed, antropolog: »Imamo cel kup gurujev sreče, ki nas prepričujejo, da nismo dovolj srečni in da se moramo potruditi, da bomo bolj. A mislim, da bomo najbolj srečni takrat, ko se bomo nehali truditi biti srečni in ko bomo namenili pozornost drugemu.«