Odbojkarji Merkur Maribora, ki v letošnji sezoni branijo naziv državnega prvaka, so se z gostovanja v Novem mestu vrnili zgolj s točko. Krka je na domačem parketu slavila sploh prvo zmago v letošnjem prvenstvu.

Mariborčani so morali v prejšnjem krogu čestitati tekmecu iz prestolnice, odbojkarjem ACH Volleyja, teden kasneje pa so, resda z oslabljeno zasedbo, klonili še v obračunu s Krko.

Novomeški odbojkarji so se prve zmage v letošnjem prvenstvu veselili po petih nizih, potem ko so Štajerci, pri katerih Filip Kovačević ni stopil na parket dvorane Marof, dvakrat poravnali izid.

Gostom ni pomagalo niti 20 točk Ahmed Ikhbayrija, tri manj je dodal tudi mladi Rok Bračko. Pri domačih je 17 točk prispeval Zlatko Pulko, eno več kot Toni Travnik in Fran Peterlin.

KRKA - MERKUR MARIBOR 3:2 (25:23, 23:25, 25:20, 18:25, 15:11)

KRKA: Hafner, Erpič, Čopi 1, Borin (L), Travnik 16, Kožar 1, Pulko 17, Lavrič, Peterlin 16, Hvala 1, Lindič 11, Renko, Koncilja 5, Jaklič (L). Trener: Tomislav Mišin.

MERKUR MARIBOR: Herman (L), Adžović S., Kovačević, Pavlovič 8, Bračko 17, Košenina (L), Donik 4, Adžović A., Planinšič 1, Kržič 4, Ikhbayri 20, Kovačič 2, Gergye 14. Trener: Sebastijan Škorc.

Izenačeno v prvem in drugem nizu

Dolenjci so večino uvodnega niza lovili zaostanek, saj so prvič vodili pri 16. točki, po asu Tonija Travnika pa so hitro povedli z 20:17.

Krka je po polminutnem odmoru mariborskega trenerja Sebastijana Škorca povedla s 24:20, a so se gostje s tremi zaporednimi točkami povsem približali. Prvi niz je bil odločen po akciji Maria Koncilje, zmage so se veselili domači.

Izenačena igra se je nadaljevala tudi v drugem nizu, v zaključek le-tega pa so bolje vstopili Štajerci. Čeprav so vodili z 19:21, smo bili na 22. točki priča izenačenju, Maribor pa je niz osvojil po dveh zaporednih napakah Zlatka Pulka.

Polminutni odmor v pravem trenutku

Mariborčani v tretjem nizu niso blesteli pri sprejemu, pravtako je škripala tudi igra v napadu. Tako ne čudi, da je Krka vodila s 17:12, Novomeščani pa so na koncu slavili s 25:20.

Gostje so se znova prebudili v četrtem nizu. Rok Bračko je z začetnim udarcem poskrbel za vodstvo s 5:0. Državni prvaki so prednost ob skromnejši igri gostiteljev le še večali, tudi po domačih menjavah pa niso dopustili presenečenja. Z izidom 18:25 so tekmo popeljali do petega niza.

V odločilni niz so bolje zakorakali Mariborčani, a je nalet gostov ob izidu 3:5 prekinil domači trener Tomislav Mišin. Dolenjci so najprej izenačili, ob menjavi strani pa so že vodili z dvema točkama prednosti.

Sledilo je nekaj lepih potez, izkazal se je domači blok in ekipa Krka je vodila z 12:8. Čeprav je Bračko z asom znižal na 14:11, to ni preprečilo neizbežnega, saj je naslednji servis končal v mreži in Novomeščani so se veselili presenetljive zmage.

Odločila borbena predstava

»Domačini so si zmago zaslužili. Takšne tekme so težke za favorita, kakršen smo bili danes mi. Pustimo to, da imamo težave s poškodbami in boleznimi.

Danes bi morali prikazati boljšo predstavo, premagati domačina. Z dobro igro so nas 'presekali', nismo se več znali sestaviti in lahko jim samo čestitam za zmago,« je po drugem ligaškem porazu dejal bloker Uroš Pavlović.

Štajercem se ob zgoščenem ritmu preizkušenj, aktivni so tudi v srednjeevropski ligi, novembra pa jih čaka še liga prvakov, morda že pozna nekaj utrujenosti, z naslovom državnega prvaka pa so za tekmece še bolj mamljiva tarča.

Nejc Kožar, organizator igre pri novomeški Krki, je po odmevni zmagi priznal, da domačinom ni manjkalo motiva, zmago pa je odločil ekipni duh:

»Že v prvem nizu smo začeli zelo močno in agresivno. Imeli smo ekipni duh. Borili smo se tudi v drugem nizu, ki smo ga na žalost izgubili, ampak pomembno je, da smo se borili.

Na drugi strani je stala močna ekipa. Vedeli smo, da nimamo česa izgubiti. Vesel sem, da smo zmagali. Vsi smo se potrudili, vsi smo šli na sto odstotkov in vsak je danes doprinesel k zmagi.«

Mariborčani bodo vtis popravljali že v sredo, ko v Taboru gostijo prve zasledovalce, odbojkarje soboške Panvite Pomgrad.