Nogometaši Maribora v Stockholmu proti AIK-u igrajo povratno tekmo drugega kroga kvalifikacij za ligo prvakov.

Mariborčani so dočakali odločilni obračun v Stockholmu. Druga tekma drugega kroga kvalifikacij za ligo prvakov proti švedskemu AIK-u. Trener Maribora Darko Milanić je pred odhodom odločno dejal, da gre ekipa na Švedsko po zmago.

»Pričakujem težko tekmo, verjetno bodo Švedi že od začetka pritisnili,« je pred odhodom na letalo dejal tudi Rok Kronaveter. »Na prvi tekmi smo pokazali, da imamo kvaliteto in da lahko igramo z njimi. Če bomo igrali podobno, mislim, da lahko gremo naprej,« je bil pred tekmo optimističen napadalni vezist vijoličastih.

Začetna enajsterica

Zaradi poškodbe so doma ostali Luka Zahović, ki sicer vadi po individualnem programu, Žan Kolmanič in Luka Uskoković. Amir Dervišević, Gregor Bajde in Felipe Santos so izven kadra.

Na klopi so Jasmin Handanović, Aleksander Rajčević, Denis Klinar, Aleks Pihler, Martin Kramarič, Rudi Požeg Vancaš in Jasmin Mešanović.

AIK: Linner, Granli, Karlsson, Mets, Adu, Saletros, Lundstrom, Larsson, Elyounoussi, Obasi, Goitom. Klop: Janošević, Lindkvist, Rashidi, Dimitriadis, Hussein, Ylatupa, Sigthorsson. Trener: Rikard Norling.

NK MARIBOR: Pirić, Milec, Ivković, Peričić, Viler, Vrhovec, Cretu, Hotić, Kotnik, Kronaveter, Tavares. Klop: Handanović, Rajčević, Klinar, Pihler, Kramarič, Požeg Vancaš, Mešanović. Trener: Darko Milanič.

AIK - Maribor 3:2*

Strelci: 1:0 Karlsson (4), 1:1 Kotnik (48), 2:1 Larsson (61), 3:1 Elyounoussi (93), 3:2 Cretu (117)

Rumeni karton: Elyounoussi (10), Selatros (24), Larsson (42), Cretu (53), Peričić (60), Vrhovec (75)

Spopad se prične ob 19. uri.

4' Gol za AIK! Slaba popotnica za vijoličaste že na samem začetku spopada. Kot izvaja Larsson, najvišji v skoku pa Karlsson, ki z natančnim udarcem zatrese mrežo Maribora! Gol v gosteh pomeni, da Mariborčani morajo obračun vzeti povsem drugače, kot so si zastavili. Maribor mora zadeti, če želi napredovati.

9' Po neprijetnem začetnem scenariju vijoličati prevzemajo pobudo, Andrej Kotnik in Dino Hotić v kazenskem prostoru nista uspela priti do udarca.

10' Rumeni karton zaradi prekrška na sredini igrišča nad Špirom Peričićem prejme Elyounoussi.

24' Rumeni karton si prisluži še en Šved, tokrat Selatros, zaradi zavlačevanja pri izvajanju avta.

31' Igro zaradi poškodbe zapušča Obasi.

34' Lep prodor Kotnika s spretnim preigravanjem v kazenski prostor Švedov, a brez resnejšega zaključka.

36' Proti zgoščeni švedski obrambi ni veliko prostora za napadalne akcije, a Kronaveter z lepo podajo do Ivkovića pred gol Švedov. Domači vratar zanesljivo izbija.

42' Porumeni tudi Larsson zaradi prekrška nad kapetanom na sredini igrišča.

KONEC PRVEGA POLČASA.

46' Začetek drugega polčasa.

48' GOOOOL! Maribor je izenačil! Najlepši scenarij začetka drugega polčasa! Hitro izenačenje. Martin Milec z ostro podajo v kazenski prostor, Marcos Tavares sprejme žogo in pride do udarca, ki konča v bloku, toda odbitek do Kotnika in sledi projektil pod prečko!

54' Prosti strel izvaja Larsson, cilja ob vratnici, a Pirić odbija.

55' Sledi akcija, v kateri je Pirić na veliki preizkušnji. AIK do priložnosti za vodstvo. Po udarcu Larssona z razdalje žogo uspe odbiti, iz drugega poskusa pa Sighthorsson zadane vratnico.

60' Rumeni karton za Peričića, ki s prekrškom ustavi Goitoma. Prosti strel za gostitelje.

61' Mojstrski gol Larssona! Nor zadetek. Žoga že skorajda gre mimo gola, nato tik ob vratnici zavije v mrežo. Kako? Larsson izvaja prosti strel, z natančnim udarcem zadane ob levi vratnici, Piriću ne uspe žogi preprečiti poti v mrežo.

71' Po poskusu Lundstroma z 18-ih metrov preusmeri Saletros, žoga proti desni vratnici in uspešno posredovanje Pirića.

74' Do zaključka pride Goitom, udarec po tleh, a Pirić znova na pravem mestu.

75' Rumeni karton dobi Vrhovec, ki s prekrškom ustavi prodor Goitoma.

77' Menjava številka dve pri domači ekipi, Lundstroma zamenja Rashidi.

81' Z razdalje po daljši akciji poskuša Viler, a ne dovolj natančno.

86' Prva menjava pri Mariborčanih, Mešanović namesto Tavaresa.

88' Cretu poskuša s projektilom z razdalje, a Linner brani.

KONEC DRUGEGA POLČASA in PODALJŠKI - dodatnih 30 minut spopada.

PODALJŠKI - 15+15 minut

Začetek podaljškov se je nekoliko zamaknil, ker so organizirani privrženci AIK napadli mariborske navijače in ukradli zastavo vijoličastih.

91' Začetek podaljškov. Začetek podaljška z drugo menjavo v vijoličastih vrstah: Rudi Požeg Vancaš v igro namesto Kotnika.

93' Nov gol Švedov, strelec Elyounoussi - najboljši strelec domačega moštva v državnem prvenstvu, za novo slavje na tribunah.

101' Viler s predložkom, Cretu do udarca z glavo, a žoga ob vratnici.

105+2' Kronaveter po preigravanju do udarca z roba kazenskega prostora, a žoga čez prečko.

Konec prvega dela podaljškov.

Začetek drugega dela podaljškov in menjava pri vijoličastih za končnico, Martin Kramarič namesto Vrhovca.

113' Zaenkrat še brez zaključnega strela na obeh straneh.

117' - GOOOOOOOOOOOOLLLLLL! Cretu za Maribor! Po kotu Maribor vztrajno išče pot do mreže in zadane Cretu. Poda Viler, Cretu pa z glavo pošlje žogo ob levi vratnici čez golovo črto.

KONEC TEKME. Maribor po podaljških v tretji krog kvalifikacij!

Naslednji nasprotnik Maribora je prekaljeni norveški klub Rosenborg, večkratni udeleženec Lige prvakov, ki je s 3:2 v dveh tekmah izločil beloruski Bate Borisov.