Avstrijski kancler Christian Stocker je v ponedeljek po strelskem napadu na šoli v Gradcu, v katerem je storilec ubil deset ljudi, razglasil tri dni žalovanja.
Napad je glede na ugotovitve policije zagrešil 21-letnik z območja Gradca. Gre za nekdanjega učenca šole, ki je sicer ni končal. Streljal je z dvema kosoma orožja, ki ju je zakonito posedoval. Po napadu je v toaletnih prostorih storil samomor. Motiv za napad ni znan.
Stocker je dogodek označil za nacionalno tragedijo, predsednik Alexander Van der Bellen pa je sporočil, da te grozote ni mogoče opisati z besedami in da celotna Avstrija žaluje.
Napad se bo v zgodovino zapisal kot najhujši tovrstni napad v Avstriji.
Sožalje državi so ob tem dogodku izrekli številni evropski voditelji, vključno s slovenskim državnim vrhom.
Številni za danes načrtovani javni dogodki v Avstriji so odpovedani ali prestavljeni, nekateri pa bodo potekali v spremenjeni obliki.