Preostala dva pogrešana rudarja Premogovnika Velenje, kjer je v ponedeljek zvečer prišlo do vdora mulja in vode, reševalne ekipe še vedno iščejo. Tretjega so v ponedeljek našli mrtvega. Po besedah direktorja rudnika Marka Mavca je malo možnosti, da bi pogrešana nesrečo preživela.
Vzrok za nesrečo še ni znan. Najmlajši ponesrečeni rudar, ki so ga našli mrtvega, je bil star 23 let, najstarejši pa okoli 50 let.
Na tragedijo se je odzvala ministrica za pravosodje Andreja Katič. Kot je dejala, jo je globoko pretresla izguba mladeniča, ki je v svojih 23-ih letih z vso predanostjo opravljal to plemenito, a zahtevno delo.
»Nesreča, ki je udarila v srcu Premogovnika Velenje, nas je pretresla do temeljev«
»Danes je eden najtemnejših dni za Šaleško dolino,« je zapisala Katič: »Nesreča, ki je udarila v srcu Premogovnika Velenje, nas je pretresla do temeljev. Ob vdoru mulja in vode, ki je zahteval življenje enega izmed rudarjev, medtem ko sta dva še vedno pogrešana, se zavemo, kako krhka je človeška usoda.«
»Velenje je mesto, ki diha z rudnikom, mesto, kjer premog ni le kamen, temveč simbol trdega dela, žrtev in povezanosti,« je še zapisala: »Ta tragedija je zato ranila ne le vaše družine, temveč tudi vse nas, ki čutimo, kako globoko je življenje rudarjev vtkano v tkivo naše skupnosti.«
Kot pravi, je tudi njena družina tesno povezana z rudnikom: »Rudarji med sabo niso le sodelavci, temveč bratje. Ta tragedija je zato tudi zame neizmerno boleča.«
Kot ministrica rudarjem obljublja, da ne bodo pustili vprašanj brez odgovorov in skrbi brez ukrepov: »Rudarji so naši junaki, njihova varnost pa mora biti naša prva prioriteta.«
Sožalje družini, bližnjim in sodelavcem je na družbenem omrežju X izrekla tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar.
Ob tej priložnosti se je zahvalila reševalcem, ki sodelujejo v reševalni akciji: »Vaša predanost in pogum sta neprecenljiva.«
Pristojne institucije poziva, da temeljito preiščejo vzroke za to nesrečo, »da bi v prihodnje preprečili podobne tragedije in zagotovili varnost vseh rudarjev.«
Premogovnik Velenje je danes obiskal tudi predsednik vlade Robert Golob, ki je v ponedeljek zvečer na družbenem omrežju X zapisal, da ga je globoko pretresla vest o tragični smrti v premogovniku. Izrekel je iskreno sožalje družini in svojcem.
»Moje misli so z vsemi, ki jih je ta tragedije prizadela. Reševalcem se iskreno zahvaljujem za trud in predanost, da delajo vse, kar je v njihovi moči,« je zapisal Golob.
V rudnik so že v ponedeljek zvečer prišli okoljski minister Bojan Kumer, ki je že napovedal, da bo država prevzela skrb za družine ponesrečenih rudarjev, notranji minister Boštjan Poklukar in vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije Damjan Petrič. Vsi trije so družini umrlega rudarja izrekli sožalje.
Komentarji (5)
To SD komunajzli preusmerjajo pozornost javnosti, da se več ne govori o SD kraji 20 mio eur preko razpisa, ki ga vodita šef SD mafije nepismeni Han in TEŠ6 mega lopov SD Dermol! Podjetji kolega od Dermola, eno z nič zaposlenimi in eno s 4 zap. sta dobila 20 mio za nič od nič! 100% kraja, kot TEŠ6! Ne pozabit SD kraj, ko to z rudnikom mine!
Zalostno, iskreno sozalje vsem.
Ali je v teh težkih trenutkih potrebno komentiranje z delitvami na leve in desne? Resnica skazica malo pietete ne bi koristilo? Morala na psu.
Rudarji so naši junaki? Resno?
Jaz sem mislil, da so naši junaki Bitenc, Dijana Dimnik, njen fotr in ostali zagorski hlapci, ki se dandanes gredo ne buržoazijo, pač pa aristokracijo ... rudarji junaki? ... eee, bejži, bejži ... beee beee beee beee beee