Na železniški postaji Maribor Tabor so postavili prvo opozorilno tablo v okviru nove kampanje za večjo varnost v železniškem prometu.
V Mariboru so danes začeli kampanjo za večjo varnost v železniškem prometu. Na železniški postaji Maribor Tabor so postavili prvo opozorilno tablo, namenjeno opozarjanju na nevarnosti nedovoljenega prečkanja železniških tirov.
Državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Andrej Rajh je poudaril, da do največ tveganj prihaja prav na mestih, kjer se stikajo železniška infrastruktura in poti ljudi.
»Železniški promet je eden najvarnejših in okolju najbolj prijaznih načinov prevoza. Največ tveganj pa nastaja tam, kjer se križajo železnica in ceste ali pešpoti,« je dejal.
Po njegovih besedah se številne nesreče zgodijo zaradi nepazljivosti ali podcenjevanja nevarnosti: »Večina nesreč se zgodi zaradi podcenjevanja nevarnosti, obvoza zapornic, vožnje mimo rdeče luči ali prečkanja tirov na neoznačenih mestih.«
Prečkanje tirov izven prehodov predstavlja veliko tveganje
V Sloveniji je po njegovih besedah 687 železniških prehodov, poleg tega pa obstajajo tudi številni tako imenovani črni prehodi, kjer ljudje progo prečkajo nedovoljeno.
Prav na takšnih mestih bodo postopoma nameščali opozorilne table.
»Namen postavljenih tabel je torej opozarjanje in zaščita najbolj ranljivih. Gre za preprost, a pomemben ukrep, ki lahko prepreči nevarna ravnanja in reši življenja. Z njim želimo okrepiti zavedanje, da so pravila pomembno varovalo. Sodobni prehodi so opremljeni z zapornicami, svetlobnimi in zvočnimi signali ter ustrezno prometno signalizacijo. A tudi najboljša tehnologija ne more nadomestiti odgovornega ravnanja posameznika,« je povedal.
Več ozaveščanja tudi v šolah
Direktorica Javne agencije za železniški promet Nina Mauhler je poudarila, da je agencija z novelo Zakona o varnosti v železniškem prometu dobila novo nalogo – ozaveščanje širše javnosti o varnosti na železnici: »Te naloge ne jemljemo zgolj kot dodatno delo. To jemljemo kot odgovornost in hkrati kot priznanje, da je vključena stroka.«
Pri izvajanju aktivnosti bodo sodelovali s Slovenskimi železnicami, Agencijo za varnost prometa, ministrstvom, občinami in izobraževalnimi ustanovami. Poseben poudarek želijo nameniti otrokom in mladim.
»Starši smo tisti, ki lahko v tem kontekstu največ naredimo, da začnemo mlade ljudi vzgajati o varnosti v prometu oziroma o nevarnostih, ki prežijo na območju železniške infrastrukture,« je povedala.
Ob tem je opozorila, da ljudje kljub opozorilom še vedno pogosto prečkajo tire na nedovoljenih mestih: »Mi lahko še tako dobro zavarujemo železniško infrastrukturo, postavimo ograje, ampak če sami nismo dovolj zreli, nam skorajda nič ne more pomagati.«
Vlak se ne more hitro ustaviti
Predstavnica Slovenskih železnic - Infrastruktura Petra Privšek je poudarila, da se vlak zaradi svoje teže in hitrosti ne more ustaviti tako hitro kot vozila na cesti: »Vlak ima dosti daljšo zavorno pot kot na primer vozila v cestnem prometu, zato je vsako prevzemanje odgovornosti za ravnanje sebe in drugih udeležencev v železniškem prometu zelo pomembno.«
Po njenih besedah je kampanja posebej usmerjena k mladim in otrokom.
Pobudo pozdravlja tudi Mestna občina Maribor
Mariborski podžupan Srečko Vilar je ob začetku kampanje poudaril, da mestna občina podpira vse aktivnosti, ki prispevajo k večji varnosti v prometu: »Varnost v prometu je ena temeljnih vrednot vsake skupnosti. Prav železniški promet pa je zaradi svoje narave in hitrosti vlakov področje, kjer lahko že trenutek nepazljivosti povzroči zelo resne posledice.«
Po njegovih besedah je postavitev opozorilne table pomemben korak k večji prometni kulturi.
»Verjamemo, da bomo s sodelovanjem države, javnih institucij in lokalnih skupnosti lahko še naprej ustvarjali varnejši promet za vse,« je dejal.
Kampanja se šele začenja
Na agenciji poudarjajo, da opozorilne table predstavljajo le enega izmed ukrepov. Najprej bodo pripravili analizo krajev, kjer prihaja do največ kršitev, nato pa uvedli ciljno usmerjene aktivnosti.
Poleg tabel so med možnimi ukrepi tudi ozaveščevalne kampanje ter fizična zaščita infrastrukture. Za aktivnosti na področju varnosti v železniškem prometu bi lahko po ocenah agencije letno namenili približno 200.000 evrov
»To ni ekscesno visok proračun za ta namen, je pa dober začetek,« je dejala Mavhar in dodala, da želijo s kampanjo okrepiti zavedanje, da je »varnost naša skupna odgovornost«.