Uspešna zgodba Krojaštva Šmigoc iz Spuhlje pri Ptuju traja že 55 let. Ob 55. obletnici delovanja je Obrtna zbornica Slovenije vodstvu krojaštva podelila jubilejno plaketo.
Podelitve se je udeležila tudi ptujska županja Nuška Gajšek, ki je podjetju podelila malo statuo, jim čestitala za vse uspehe ter jim zaželela uspešno podjetniško pot tudi v prihodnje.
Uspešno zgodbo krojaštva je začel Konrad Šmigoc, nadaljeval jo je sin Andrej Šmigoc, v zadnjih letih pa jo piše tudi vnuk Dejan Šmigoc.
Dejan Šmigoc je ob prejemu jubilejne plakete in male statue Mestne občine Ptuj za Ptujinfo povedal: »Podeljena jubilejna plaketa in mestna statuta nam pomenita veliko. To je dokaz, da je podjetje pravilno usmerjeno. Tradicija ima pri naši branži velik pomeni in zato moramo biti ponosni na njo, hkrati pa vpliva na marsikatero odločitev za prihodnost.«
Krojijo oblačila, prilagojena ljudem in dogodkom
Družina Šmigoc s svojimi sodelavci kroji svečane obleke, različne uradne uniforme, društvene uniforme, uniforme za javna podjetja, pihalne orkestre, medicinsko osebje, gostinstvo, narodne noše, imajo lastno blagovno znamko srajc in še bi lahko naštevali.
Začetki segajo v leto 1969
Temelje krojaštva Šmigoc je leta 1969 postavil Konrad Šmigoc, ki je po mojstrskem izpitu stopil na samostojno pot obrtništva.
Začetki so bili težki, saj ni bilo na izbiro materialov in strojev, ki bi olajšali delo. Izdelki so bili že takrat izdelani zelo kvalitetno, kar je pomenilo, da je bil Konrad eden najbolj iskanih in cenjenih krojačev na Ptujskem.
Z leti je podjetje raslo. Pojavila se je potreba po dodatnem zaposlovanju in uporabi novejše tehnologije.
Očetu Konradu se je pridružil sin Andrej Šmigoc, ki ga je po opravljenem mojstrskem izpitu tudi nasledil in je trenutno na čelu podjetja.
Tudi Andrejev sin Dejan ni veliko razmišljal o svoji karieri. Pridružil se je očetu in danes z rokami in idejami prispeva k uspešnemu poslovanju podjetja.
»Upam, da podeljena plaketa in naša celotna zgodba navduši za krojaški poklic kakšnega mladega, saj se tudi v tekstilu da spisati lepo zgodbo o uspehu,« je ponosno povedal.
Eno vodilnih podjetij za izdelavo uniform
V krojaštvu Šmigoc šivajo svečana ženska in moška oblačila, še posebej pa velja poudariti, da veljajo za eno od vodilnih podjetij v Sloveniji za izdelavo uniform.
Že Konrad Šmigoc je šival uniforme za avtobusna podjetja in gostinstvo, danes pa šivajo za policijo, vojsko, lovce, gasilce, ribiče, čebelarje, pihalne orkestre, medicinsko in gostinsko osebje. Izdelujejo tudi narodne noše.
Osnovna oblačila dopolnijo s primernimi srajcami, bluzami, kapami, modnimi dodatki in so strankam v pomoč s strokovnimi nasveti.
Športni program in delovna oblačila
V zadnjem obdobju so ponudbo razširili tudi na športni program in delovna oblačila, ki jih prilagodijo potrebam posameznega podjetja ter jih barvno uskladijo, predvsem pa poskrbijo, da so kakovostna, funkcionalna in udobna.
Pri delu pogosto sodelujejo z domačimi in tujimi oblikovalci, na primer z Leo Pisani, Barbaro Plavec, Milanom Gačanovičem in Alanom Hraniteljem.
Vztrajnost in prilagajanje
Andrej in Dejan Šmigoc sta poudarila, da je pri poslu, sploh pa v tekstilni panogi, najbolj pomembno, da se znaš prilagajati in da vztrajaš.
Zelo pomembni pa so tudi ljudje. Skupaj s kooperanti jih je v podjetju okrog 30 in oba se zelo trudita za dobre odnose v podjetju.
»V podjetju vladajo spoštovanje in kolegialnost. Sama sicer skrbiva predvsem za organizacijo dela, a zelo pogosto se jim pridruživa tudi za stroji v delavnici, kar še posebej cenijo,« je povedal Dejan Šmigoc.
Domačega kadra primanjkuje, zato si pomagajo z delovno silo iz Hrvaške.
»Veliko pove, da še nihče od zaposlenih nikoli ni dal odpovedi, najstarejši zaposleni je pri nas že 51 let.«
Tudi v prihodnje nameravajo v Krojaštvu Šmigoc ostati v koraku z razvojem tekstilne tehnologije v svetovnem merilu. Njihova misija je zadovoljiti stranke s kakovostjo in tako poskrbeti, da se bodo vračale.
Komentarji (2)
samo zato ne bom kupil njihovih storitev ker se družijo z županjo
Pravzaprav pa je kitajska roba bistveno cenejša in kvakitetnejša
In reply to dobri imajo vedno delo,… by 44 (ni preverjeno)
dobri imajo vedno delo, veliko uspeha se napej