Kamini že od nekdaj veljajo več kot le sredstvo za ogrevanje naših domov. V času, ko je bil ogenj glavni vir toplote in svetlobe, je kamin predstavljal srce vsakega doma in ta njegova vloga velja še danes.
Zakaj ga torej ne bi vgradili tudi v vašem vikendu in poskrbeli za prijetno vzdušje?
Kamin – nepogrešljiv element bivalnih prostorov
Čeprav kamini danes niso več glavni vir svetlobe in toplote, pa imajo v naših domovih vseeno izjemno pomembno vlogo. Marsikdo si dandanes ne more več predstavljati življenja brez kamina, saj ima številne prednosti, zaradi katerih je postal nepogrešljiv element v vsakem domu:
- Kamin že od nekdaj velja za odličen vir toplote, vendar toplota, ki jo oddaja, je edinstvena, prijetna in naravna. Zato je posedanje ob kaminu še toliko bolj prijetno, saj pogled na ogenj deluje sproščujoče in pomirjujoče. Prijetna toplota in edinstveno vzdušje, ki ga ustvarja ogenj, pripomoreta k večjemu občutku domačnosti, zato ustvarja popolno okolje za bivanje in preživljanje prostega časa z družino.
- Notranji kamin je tudi vedno bolj pomemben dekorativni element, saj navdušuje s svojim impresivnim in razkošnim videzom. K temu močno pripomore tudi dejstvo, da so kamini danes na voljo v različnih slogih, oblikah in velikostih, zaradi česar v številnih bivalnih prostorih predstavljajo osrednjo točko.
- Za vse tiste, ki se za vgradnjo kamina odločijo izključno zaradi ogrevanja, je pomemben podatek, da kamini nudijo učinkovito in okolju prijazno ogrevanje. To še posebej velja, če se odločite za kamin na drva, saj drva uvrščamo med obnovljive vire energije.
Različne vrste kamnov glede na zasteklitev
Osnovna elementa vsakega kamina sta kaminski vložek in zasteklitev. Oba skupaj pomembno vplivata na končni videz kamina in mesto njegove postavitve v prostoru. S tega vidika ločimo različne vrste kaminov glede na njihovo zasteklitev:
- Ravna zasteklitev: Ravni kamini predstavljajo prvotno in tudi najpreprostejšo obliko kamina. Gre za cenovno najbolj dostopne kamine, ki jih lahko postavite ravno na steno ali v kot, zato so primerna za vsak dom.
- Vogalna zasteklitev: Gre za kotne kamine, ki omogočajo pogled na ogenj iz različnih zornih kotov. Najpogosteje se jih namešča na vogale sten, vendar zaradi svoje posebne zasnove omogočajo tudi številne druge možnosti postavitve.
- Tristrana zasteklitev: Tristrani kamini imajo kaminski vložek obdan z zasteklitvijo s treh strani, kar predstavlja najbolj razkošno obliko kamina. Njihova zasnova omogoča pogled s treh strani, zato ponujajo največ možnosti vgradnje v bivalne prostore.
- Tunelska zasteklitev: Gre za unikatno zasnovo kamina, pri kateri je kaminski vložek zastekljen z dveh strani in ima tudi dvoje vrat. Ta vrsta kamina je namenjena postavitvi v predelne stene, zato ponuja edinstvene rešitve povezovanja bivalnih prostorov s prijetno atmosfero in toploto.
Kako izbrati pravi kamin za vaš vikend?
Pri izbiri pravega kamina za vikend je treba pomisliti na veliko dejavnikov:
1. Slog kamina
Vrsta zasteklitve, o kateri smo že govorili, v največji meri vpliva na končni izgled kamina v prostoru in na njegovo postavitev v prostoru. Slog kamina je torej odvisen od vsakega posameznika in njegovih preferenc, pomembno vlogo pri tem pa ima tudi mesto postavitve.
2. Vrsta goriva
Kamini na drva so zagotovo najboljša izbira, sploh če imate lastna drva, saj je gorivo v tem primeru praktično zastonj. In glede na to, da izbirate kamin za vikend, so drva primerna tudi zato, ker z vzdrževanjem ne boste imeli veliko dela, saj boste kamin kurili le občasno.
3. Velikost in moč kamina
Če gre za majhen prostor kot je vikend, potem z velikostjo nikakor ne pretiravajte, saj bo večji kamin oddajal preveč toplote glede na prostor, hkrati pa bo v prostoru prevladal. In podobno velja tudi pri izbiri moči kamina – tudi v tem primeru je treba slediti osnovnemu pravilu, da je z večjo velikostjo prostora potrebno izbrati močnejši kamin.
Ali je kamin mogoče vgraditi v vsak vikend?
V splošnem velja, da je mogoče v vsak vikend vgraditi kamin, če ima ustrezen dovod in odvod zraka. Zrak se dovaja v kurišče od zunaj, zato je treba preveriti, ali je mogoče do kurišča napeljati skozi zunanjo steno cev s presekom fi 12.
Za odvajanje plinov poskrbi dimnik, zato je treba preveriti, ali ima vikend dimnik, na katerega je mogoče priklopiti kamin. Če dimnika nima, potem je treba preveriti, ali se lahko postavi popolnoma nov dimnik.
Glede na to, da imajo vikendi običajno manjšo bivalno površino, je treba preveriti, ali je vikend sploh dovolj velik za vgradnjo kamina. Tudi če boste izbrali najmanjši kamin in bo le ta za vaš vikend še vedno prevelik, bo v prostoru deloval utesnjeno, hkrati pa se bo prostor pregreval.
Varnostni ukrepi so v vikendih z manjšo bivalno površino še posebej pomembni, saj lahko že majhna napaka pri načrtovanju ali vgradnji kamina vpliva na udobje in varnost prostora. Zato vam priporočamo, da se obrnete na Peči Keramika d. o. o., kjer so pravi strokovnjaki za to področje.
S svojim znanjem in izkušnjami vam bodo pomagali izbrati in pravilno vgraditi kamin, ki bo popolnoma prilagojen vašim potrebam in zagotavljal varno ter prijetno ogrevanje.