Včasih se zazdi, da denar kar kopni iz denarnice. Kako lahko torej z nekaj premišljenega ravnanja poskrbite, da bo na koncu meseca v žepu ostalo nekaj evrov več.
Nasvete lahko uporabite tudi, če želite izboljšati finančno stanje, v primeru dolga ali če si z varčevanjem želite oblikovati varnostno rezervo, ki bo omogočila kratkoročno preživetje v izjemnih razmerah brez dohodkov.
Izdelke blagovnih znamk zamenjajte z generiki
Ste prepričani, da bi lahko opazili razliko med pravim izdelkom in generikom? Če niste 100-odstotni prepričani, kaj je original in kaj kopija, lahko dražje izdelke zamenjate s cenejšimi.
Seveda, se ni treba temu odrekati pri vseh izdelkih, prioritizirajte, kateri so bolj pomembni, večine izdelkov pa zagotovo ni treba kupovati po najvišji ceni.
Kava je na primer živilo, pri katerem vsak prisega na točno določeno vrsto kave, zato si jo privoščite. Druge izdelke, kot je na primer jogurt ali pa kosmiči, pa zamenjajte.
Upirajte se zapravljanju denarja v gostilnah
Seveda je lepo konec tedna z družino obiskati gostilno in si malo oddahniti od gospodinjskega dela, ki ga zahteva domača kuha. Vendar je smiselno premisliti, kako pogosto zahajati v gostilne in ali se vam to zdi upravičeno glede na stanje osebnih financ.
To velja tudi za naročanje hrane za domov. V tem primeru boste za hrano zapravili nekoliko manj, saj za pijačo lahko poskrbite doma, vendar če boste plačali za dostavo in embalažo, se strošek skoraj izenači z obiskom gostilne.
Kuhanje doma ne bo le privarčevalo nekaj denarja, ampak lahko tudi ugodno vpliva na vaše zdravje. Doma imate nadzor nad sestavinami, ki jih uporabljate, in načinom priprave.
Vendar kaj pa, če nimate časa za kuhanje?
Če ste zaposleni za polni delovni čas ali pa kako drugače obremenjeni, se lahko ob koncu dneva kuhanje zdi kot prava muka. Pri tem je najboljši pristop, manj je več oziroma manj komplicirate, lažje vam bo.
Ne obremenjujte se s kuhanjem tradicionalnega slovenskega kosila, vendar se naučite nekaj preprostih receptov, ki so lahko pripravljeni v okoli 30 minutah.
Na primer zdrav obrok si lahko pripravite že samo s pečico in enim pekačem. V angleščini se temu reče »sheet pan dinner«, če boste brskali po receptih. Želena živila enostavne zložite na pekač, posujete z začimbami in malo maščobe in se obrok skorajda sam od sebe speče v pečici. Z uporabo peki papirja si lahko minimizirate tudi čas, ki je potreben za pomivanje posode.
Če imate cvrtnik na vroč zrak, bo še toliko lažje, saj vam bo prihranil še čas, ki je potreben za predgretje pečice. Še nekaj idej za hitro kosilo so na primer kakšne solate, juhe ali pa testenine.
Obilo jedi pa lahko tudi skuhate ob koncih tedna na zalogo in hrano čez teden enostavno pogrejete.
Kupujte večje količine, kadar so te najbolj ugodne
Za trajne izdelke je najbolj smiselno, če jih kupite na zalogo, kadar so te najbolj ugodne. Seveda pod pogojem, da vam prostor to dopušča in da znate živila pravilno skladiščiti.
Kupovanje na zalogo pa ne velja le za živila, ampak tudi za druge gospodinjske izdelke, kot je na primer zobna krema ali pa čistila, ki se praktično ne pokvarijo.
Če torej zasledite, da je vaša izbrana zobna pasta znižana, kupite večjo količino. S tem si tudi prihranite pogostejših obiskov trgovine, saj vam izdelkov tudi ne bo kar tako zmanjkalo.
Manj obiskov trgovine pa pomeni tudi manj skušanj in manj kupovanja nepotrebnih stvari.
Preverite akcijske ponudbe in uporabite kupone
Nekaterim se to morda zdi trapasto ali pa zapravljanje časa, vendar vam lahko določene ugodnosti, ki jih ponujajo trgovine, pridejo prav.
Prej se pozanimajte o pogojih določenih kuponov. Nekateri so omejeni na količino, čas nakupa ali pa vrednost.
Listanje letakov pa vam prav tako lahko namigne, kje je določen izdelek v akciji.
Če imate možnost, uporabljajte javni prevoz ali pa se vozite s kolesom
Če vam seveda okoliščine dopuščajo, lahko prihranite tudi svojo porabo goriva. Če obstaja možnost, se lahko na želeno lokacijo sprehodite tudi peš ali pa s kolesom.
Preverite tudi javni prevoz, predvsem za konec tedna so cene javnega prevoza nižje, tako lahko prihranite tudi na izletih.
Ne sprehajajte se po trgovinah
Še tako močna volja včasih ni dovolj. Če opazite, da vas skušnjave izložb v trgovinah pretirano motijo, enostavno ne zahajajte v velike trgovske centre.
Ne spuščajte se v situacije, kjer se počutite, kot da težko obvladujete sami sebe. Če ne želite kupovati nepotrebnih stvari, ne zahajajte na mesta, kjer jih ponujajo.
Upravljanje financ ima prav toliko s številkami kot s psihološkimi dejavniki. Vsakdo lahko vsaj nekaj malega privarčuje in si tako prihrani stiske ob nepredvidenih stroških. Pomembno pa je, da se osredotočamo na dolgoročne cilje in ne na kratkoročno zadovoljstvo, ki nam ga lahko prinese nakup takšnih in drugačnih »malenkosti«.
Izmed psiholoških dejavnikov na finance vpliva tudi pritisk družbe. Pametno je, da se čim manj primerjate s svojimi sosedi. Ni treba kupiti boljšega avta od sosedovega.
Prav tako nikoli ne veste, s čim se sploh primerjate, nekateri imajo le na videz razkošno življenje, ki ga financirajo predvsem z zadolževanjem ali pa imajo na srečo premožne starše.