Na Zvezi potrošnikov Slovenije si bodo prizadevali zagotoviti ugodne pogoje nakupa, ki vključujejo konkurenčno ceno in strokovno montažo naprav.
V skupinskem nakupu bodo na voljo le tiste naprave, ki so dosegle dovolj visoko oceno na neodvisnem testu potrošniških organizacij.
V prvi fazi zbirajo prijave zainteresiranih potrošnikov, v drugi polovici marca pa bodo vsi prijavljeni v skupinski nakup dobili ponudbo in se odločili, ali jih nakup izbranih naprav zanima.
Spomladi optimalen čas za nakup toplotne črpalke
Na Zvezi potrošnikov Slovenije poudarjajo, da je spomladi, po zaključku ogrevalne sezone, optimalen čas za nakup toplotne črpalke.
K sodelovanju v skupinskem nakupu zato vabijo vse, ki razmišljajo o zamenjavi obstoječega ogrevalnega sistema s toplotno črpalko, in tudi tiste, ki jo nameravajo namestiti v novogradnjo.
Ob tem poudarjajo, da je prijava v skupinski nakup nezavezujoča – potrošniki se bodo za nakup odločili ali ne, ko jim bo predstavljena ponudba.
Na voljo subvencije in krediti Eko sklada
Evropsko združenje proizvajalcev toplotnih črpalk (EHPA) je razkrilo, da je bilo v Evropi do sredine lanskega leta nameščenih skoraj 24 milijonov toplotnih črpalk. Kljub temu je prodaja v prvih šestih mesecih upadla za kar 47 odstotkov v primerjavi z istim obdobjem leta 2023.
Če bo letna prodaja ostala na ravni treh milijonov naprav, kolikor je znašala leta 2023, bo v Evropski uniji do leta 2030 nameščenih približno 45 milijonov toplotnih črpalk. To predstavlja približno 25 odstotkov manj, kot znašajo cilji Evropske unije.
Potrošniki, ki se bodo odločili za nakup toplotne črpalke v okviru skupinskega nakupa, bodo lahko za naložbo pridobili subvencijo in/ali kredit Eko sklada.
»Skupaj je bilo voljo 42 milijonov evrov nepovratnih sredstev, od tega 26 milijonov evrov iz Sklada za podnebne spremembe za spodbujanje naložb v zamenjavo starih kurilnih naprav z novimi na lesno biomaso ali s toplotnimi črpalkami,« je povedala Vesna Černilogar, vodja sektorja za nepovratna sredstva na Eko skladu, in dodala: »V zadnjih petih letih je bilo sicer za naložbe v toplotne črpalke sklenjenih več kot 2100 pogodb za kreditiranje in dodeljenih več kot 48.500 subvencij v višini 110 milijonov evrov.«
Po dodatne informacije na brezplačne spletne delavnice
Anketa, ki so jo med 1150 potrošniki na Zvezi potrošnikov Slovenije naredili oktobra lani, je pokazala, da so toplotne črpalke učinkovit način ogrevanja doma.
Matjaž Eržen, energetski svetovalec in vodja pisarne Ensvet v Kranju, je poudaril, da zgolj kakovostna toplotna črpalka še ne zagotavlja učinkovite rabe energije: »Toplotne črpalke niso čudežne naprave, ki bi samodejno zagotavljale učinkovito rabo energije in poceni ogrevanje. Če želimo, da bodo delovale učinkovito, je treba najprej zagotoviti ustrezne pogoje.
Kot pravi, je pred izbiro nujno podrobneje analizirati ogrevalne potrebe objekta in ogrevalni sistem: »Dejstvo je, da električna energija pozimi postaja vse dražja in dolgoročno ne moremo računati na poceni električno energijo za pogon energijsko neučinkovitih toplotnih črpalk za ogrevanje.«
Za razjasnitev dvomov o ogrevanju s toplotnimi črpalkami bodo za potrošnike, prijavljene v skupinski nakup, organizirali pet spletnih izobraževalnih delavnic.
Na teh bodo predstavili prednosti in ovire za učinkovito delovanje toplotne črpalke v gospodinjstvih, finančne spodbude za naložbo, predvsem pa, kaj je nujno vedeti pred nakupom toplotne črpalke, za koga oziroma za kakšno hišo je to prava rešitev in tudi, kako sploh izbrati primerno napravo.
Več informacij o delavnicah je na spletni strani Zveze potrošnikov Slovenije, kjer je tudi prijava na skupinski nakup.