Kaj storiti, ko nam ležerne počitnice prekriža prometna nesreča?
Povzeli smo splošna priporočila policije, zavarovalnic, Slovenskega zavarovalnega združenja in diplomatsko konzularnih predstavništev za pravilno ravnanje ob prometni nesreči v Sloveniji.

Kako torej ravnati ob prometnih nesrečah, ki jih v Sloveniji povzročijo tujci, in ob prometnih nesrečah v tujini, kadar smo v njih udeleženi slovenski državljani?

V prometni nesreči s tujcem

V primeru prometne nesreče v Sloveniji, ki jo povzroči voznik vozila s tujo registrsko oznako, je posebno pomembno, da oškodovanec pravilno zapiše vse bistvene podatke o tujem vozniku in motornem vozilu  - to so predvsem ime in priimek voznika, registrska oznaka vozila, tip in znamka vozila, ime zavarovalnice in številka zavarovalne police oziroma zelene karte - ki je udeleženo v prometni nesreči. 

»Priporočljivo je, da se izpolni Evropsko poročilo o prometni nesreči, četudi je bila na kraju prometne nesreče policija.«

Oškodovanec mora odvzeti tudi kopijo zelene karte, predvsem ko gre za vozilo, registrirano v državi, ki ni članica Evropske unije oziroma Evropskega gospodarskega prostora ali Švica. 

Če prometno nesrečo povzroči vlečno vozilo s prikolico, je nujno izpisati podatke o zavarovanju za vlečno vozilo oziroma odvzeti kopijo zelene karte tega vozila, saj se škoda večinoma krije iz zavarovanja avtomobilske odgovornosti vlečnega vozila.

»Oškodovanec vloži odškodninski zahtevek pri Slovenskem zavarovalnem združenju oziroma katerikoli slovenski zavarovalnici, ki - glede na sklenjene korespondenčne pogodbe s tujimi zavarovalnicami - njegov odškodninski zahtevek ustrezno obravnava oziroma oškodovanca napoti na pristojno zavarovalnico.«

Oškodovanci lahko pridobijo informacije o sklenjenih korespondenčnih pogodbah na Slovenskem zavarovalnem združenju na vseh slovenskih zavarovalnicah, ki izvajajo zavarovalne posle zavarovanja avtomobilske odgovornosti (Zavarovalnica Triglav, Zavarovalnica Generali, Zavarovalnica Sava, Grawe zavarovalnica ... ).

Kako ravnati ob prometni nesreči v tujini?

Ko se prometna nesreča zgodi v tujini, si v primeru manjše materialne škoda s preostalimi udeleženimi izmenjajte podatke in v celoti izpolnite evropsko poročilo o prometni nesreči. 

Podatke, ki jih potrebujete, lahko prepišete z zavarovalne police in prometnega dovoljenja. 

»Zaradi lažje izvedbe nadaljnjih postopkov priporočamo, da v vseh primerih na kraj pokličete policijo, ki bo opravila ogled (ponekod, na primer v Avstriji, vam za ogled kraja prometne nesreče z manjšo materialno škodo lahko izstavijo račun) ter vam izdala potrdilo o poškodbi vozila tuje registracije, ki omogoča neoviran prehod državne meje in vrnitev v domovino,« pojasnjujejo policisti.

Če od soudeleženih v nesreči ne morete pridobiti podatkov o osebah, vozilu in zavarovanju, za podatke zaprosite policijo, in to že na kraju, ker so naknadne poizvedbe časovno daljše.

Če imate možnost, zabeležite tudi podatke prič in fotografirajte kraj dogodka in poškodovana vozila (koristne so predvsem pri uveljavljanju odškodninskih zahtevkov).

»V primeru suma, da ste prometno nesrečo povzročili vi, vas lahko tuji varnostni organi oziroma policija ’zadržijo’ v državi, dokler se ne konča postopek za plačilo kazni oziroma postopek pri sodniku.«

Če potrebujete pomoč ministrstva za zunanje zadeve oziroma diplomatsko konzularnih predstavništev v tujini, obiščite njihovo spletno stran in jih kontaktirajte, je še nasvet slovenske policije.

V primeru suma, da ste prometno nesrečo povzročili vi, vas lahko tuji varnostni organi oziroma policija ’zadržijo’ v državi, dokler se ne konča postopek za plačilo kazni oziroma postopek pri sodniku, pravijo na policiji (foto: Bobo).

Kaj pa, če imate kasko zavarovanje?

Še nekaj splošnih priporočil zavarovalnic za primer, ko imate vozilo kasko zavarovano: če ste za nastanek škode odgovorni deloma ali v celoti ter nameravate povračilo škode uveljavljati pri svoji zavarovalnici, morate tudi ustrezno dokumentirati dokaze o nesreči - škodni dogodek prijavite policiji, zapišite podatke, izjave prič, če je možno in fotografirajte kraj škodnega dogodka. 

Če vozilo ni vozno ali ne veste, kako ravnati, pokličite zavarovalnico, pri kateri imate sklenjeno zavarovanje avtomobilskega kaska, za dogovor o nadaljnjih postopkih.

Mednarodno zavarovanje avtomobilske odgovornosti in sistem zelene karte

Slovensko zavarovalno združenje vsako leto z začetkom turistične sezone dobiva večje število vprašanj glede veljavnosti zavarovanja avtomobilske odgovornosti v tujini in prošenj za natančnejša pojasnila, kako ravnati v primeru prometne nesreče bodisi v Sloveniji, v kateri je udeležen tujec, bodisi v tujini, v kateri je udeležen slovenski voznik.

»Ker opažamo, da posamezniki pogosto ne vedo, kako ravnati ob sami prometni nesreči in pozneje ob uveljavljanju odškodninskih zahtevkov za nastalo škodo, širšo javnost opozarjamo na nujne postopke, ki jih morajo udeleženci prometnih nesreč (bodisi v vlogi povzročitelja bodisi v vlogi oškodovanca) izvesti na kraju prometne nesreče in tako s pravilnim ukrepanjem prispevati k hitremu in učinkovitemu reševanju odškodninskih zahtevkov za zavarovanje avtomobilske odgovornosti,« poudarjajo zavarovalničarji.

Brezskrbne počitnice lahko pokvari prometna nesreča, zato je dobro vedeti, kako ravnati, če pride do tega (foto: Pixabay).

Kaj pa, če ste v tujini in imate nesrečo s tujcem?

Kako ravna slovenski oškodovanec v primeru prometne nesreče v tujini, ki jo je povzročil voznik vozila, registriranega v eni od držav članic Evropske unije oziroma EGP ali Švici?

Slovensko zavarovalno združenje in tiste njegove članice - zavarovalnice, ki v Republiki Sloveniji opravljajo zavarovalne posle zavarovanja avtomobilske odgovornosti, že od dneva polnopravnega članstva Slovenije v Evropski uniji kot pooblaščenci tujih odgovornostnih zavarovalnic obravnavajo odškodninske zahtevke slovenskih oškodovancev, ki so utrpeli prometno nesrečo v eni od držav članic sistema zelene karte, ob pogoju, da je povzročitelj nesreče voznik motornega vozila, ki je registrirano v eni od držav članic EGP ali Švici.

Če slovenski oškodovanec ob prometni nesreči v eni od držav sistema zelene karte morda ne bi pridobil podatkov o zavarovanju tujega vozila, registriranega v eni od držav EGP ali Švici (ker sta z nasprotnim udeležencem pomanjkljivo izpolnila evropsko poročilo ali ga sploh nista izpolnila), lahko pri Slovenskem zavarovalnem združenju - informacijskem centru poizve o zavarovanju tujega vozila

Informacijski center mu posreduje tudi podatek o imenu in naslovu pooblaščenca tuje odgovornostne zavarovalnice v Sloveniji, kjer bo lahko vložil odškodninski zahtevek ter opravil druge postopke glede ocene škode in njene povrnitve. 

Imenovani pooblaščenci v Sloveniji obravnavajo odškodninske zahtevke v slovenskem jeziku in imajo vsa potrebna pooblastila za zastopanje tuje odgovornostne zavarovalnice v postopku poravnave: sprejemajo odškodninske zahtevke slovenskih oškodovancev ter jih obravnavajo v sodelovanju s tujo odgovornostno zavarovalnico in praviloma v skladu s pravom države, v kateri se je zgodila prometna nesreča. 

Za primer sodnega spora je izključno odgovorna le tuja odgovornostna zavarovalnica.

Pooblaščenec tuje odgovornostne zavarovalnice mora v treh mesecih od dneva vložitve odškodninskega zahtevka dati oškodovancu utemeljeno ponudbo za poravnavo (če odgovornost ni sporna in je bila škoda v celoti ocenjena) oziroma utemeljen odgovor (če je odgovornost sporna ali ni bila natančno ugotovljena oziroma škoda ni bila v celoti ocenjena). 

Informacijski center pri združenju pridobi podatke o zavarovanju motornih vozil, registriranih v drugih državah, in podatke o imenovanih pooblaščencih za obravnavanje odškodninskih zahtevkov v Sloveniji iz evidenc tujih informacijskih centrov, po drugi strani pa na zahtevo tujih informacijskih centrov nudi podatke o zavarovanju avtomobilske odgovornosti motornih vozil, registriranih v Sloveniji (dostop do podatkov tudi preko spletne strani: www.zav-zdruzenje.si, ob vnosu registrske številke vozila in datuma nesreče) ter podatke o imenovanih pooblaščencih slovenskih zavarovalnic v državah članicah EGP in Švici. 

Če se ugotovi, da tuja odgovornostna zavarovalnica v Sloveniji ni imenovala svojega pooblaščenca za obravnavanje odškodninskih zahtevkov, mora Slovensko zavarovalno združenje samo prevzeti obravnavanje odškodninskega zahtevka kot odškodninski urad. 

Slovenski oškodovanec se lahko s svojim odškodninskim zahtevkom obrne na odškodninski urad tudi v primeru kršitve trimesečnega roka: odškodninski urad bo nemudoma navezal stik s pristojno tujo odgovornostno zavarovalnico oziroma njenim pooblaščencem ter pristojnim tujim odškodninskim uradom in jih pozval k takojšnji izpolnitvi obveznosti.

Starejše novice