Slika je simbolična (foto: Jure Banfi).
Zadnji dnevi maja prinašajo vremenski preobrat, poletje pa se utegne razviti povsem drugače, kot bi pričakovali. Kaj napovedujejo najnovejši meteorološki modeli in kakšno poletje se nam obeta?

Pomlad se počasi poslavlja, pred vrati pa je poletje, ki po trenutnih napovedih prinaša precej raznolike vremenske vzorce. Prehod med letnima časoma naj bi bil po ocenah meteoroloških modelov precej živahen, saj se nad večji del Evrope obeta sprememba v atmosferskem dogajanju.

Kaj natančno nas čaka v začetku meteorološkega poletja in v naslednjih mesecih, so v podrobni analizi predstavili na portalu Severe Weather Europe, kjer so zbrali dolgoročne vremenske napovedi vodilnih svetovnih meteoroloških centrov.

Napovedi kažejo na pester začetek in poletne mesece, ki bi lahko odstopali od povprečja – tako po temperaturah kot tudi po padavinah. Kaj nas torej čaka?

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Maribora, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Konec maja: Prehodno obdobje z nizkim zračnim tlakom

Vremenoslovci portala Severe Weather Europe poudarjajo, da se to pomlad srečujemo z večinoma nadnormalno visokimi temperaturami za ta čas v večjem delu Evrope, ki odstopajo od povprečja.

Meteorološka pomlad pa se bo letos zaključila z izrazitim vremenskim preobratom. Po več tednih prevlade visokega zračnega tlaka, ki je večji del srednje in severne Evrope obvaroval pred večjimi padavinami, se bo nad Evropo v zadnjem tednu maja razširilo območje nizkega zračnega tlaka. Vpliv bo občutila večina celine, vključno s Slovenijo.

Ta vremenska motnja bo prinesla občutno ohladitev, saj bo z vetrovi s severa dotekal hladnejši zrak. Povprečne temperature bodo nižje od običajnih za ta čas, padavine pa bodo nadpovprečne, pogostejše in razporejene čez več dni.

Največ padavin bo v severni, osrednji in vzhodni Evropi, a tudi jug bo občutil povečano nestanovitnost. Jugozahod Evrope in del Balkana pa bosta ostala nekoliko bolj na suhem.

Junij z bolj umirjenim, a še spremenljivim vremenom

Začetek poletja bo še v znamenju prehodnega vremena. Po napovedih modela ECMWF se bo nad severnim Atlantikom in severozahodno Evropo vzpostavilo območje visokega zračnega tlaka, medtem ko se bo nad severovzhodno Evropo zadrževalo območje nižjega tlaka.

Ta razporeditev bo omogočala, da bodo v osrednjo Evropo, vključno s Slovenijo, dotekali bolj sveži in suhi zračni tokovi s severozahoda, kar naj bi prineslo zmerne temperature.

Natančnejši ogled junijskega temperaturnega vzorca nad Evropo kaže na toplejše vreme kot običajno v severozahodnih in južnih delih Evrope. V osrednjih in severovzhodnih regijah pa so junija napovedane normalne ali celo nekoliko podpovprečne temperature.

Padavin bo po napovedih v juniju nekoliko manj, zlasti v zahodnih in južnih predelih Evrope, kar kaže na stabilnejše vremenske razmere v drugi polovici meseca.

Julij in avgust bosta vroča, napovedani tudi vročinski vali

Po zadnjih dolgoročnih napovedih meteoroloških centrov ECMWF, UKMO in CANSIPS se večji del poletja kaže kot izrazito topel in bolj suh kot običajno.

Osrednji del Evrope, vključno s Slovenijo, naj bi bil pod vplivom obsežnega območja visokega zračnega tlaka, kar pomeni manj padavin in več sončnega vremena.

Temperaturne napovedi kažejo na nadpovprečno toplo poletje s koncem junija, ki bo močno zaznamovano z višjimi temperaturami in povečano verjetnostjo vročinskih valov kot običajno. Vse to kaže tudi na možnost sušnih obdobij.

Najtopleje bo v osrednji, jugovzhodni in zahodni Evropi. Slovenija se nahaja prav v pasu, kjer se napovedujejo najizrazitejše toplotne anomalije.

Soočili se bomo tudi z manj padavinami od običajnega, in sicer zaradi prevladujočega visokega zračnega tlaka, ki bo zaviral nastanek večjih vremenskih motenj. 

Starejše novice