Božična zvezda je prav gotovo tista rastlina, ki se najbolje poda k božični okrasitvi doma, saj z obliko in barvami pričara veselo razpoloženje.
Gre za rastlino iz družine mlečkovk (lat. Euphorbia pulcherrima), ki izvira iz Mehike. Azteki so jo imenovali zvezdna roža v divjini.
Ni sicer najbolj jasno, zakaj jo povezujejo s prazniki, a zgodba naj bi segala v 16. stoletje. Mehiška deklica si ni mogla privoščiti darila ob Jezusovem rojstvu, zato jo je angel, ki se ji je prikazal, prepričal, da nabere plevel in ga položi pred oltar.
Iz plevela so pognali škrlatno rdeči listi, ki spominjajo na zvezdo, rdeča pa naj bi simbolizirala kri ob Jezusovem trpljenju.
Je trajni grm z zimzelenimi listi
V divjini raste v obliki grma, ki lahko doseže višino pet metrov, a ljubiteljem je nekako uspelo vzgojiti lončnico kompaktne rasti, ki cveti nekaj mesecev. Nima cvetov, temveč le zgornje obarvane liste.
Priljubljeno božično zvezdo tako najdemo v najrazličnejših barvah: svetlo rdeči, močno rožasti, lososovi, beli, zeleni, rumeni, oranžni, celo »vzorčasti«.
Med sabo se ločijo tudi v obliki rasti, saj najdemo pritlikave, grmiče in v obliki drevesca na visokem deblu.
Rastlino dobimo v vsaki cvetličarni in že skorajda v vsaki trgovini. Pri nakupu moramo biti pozorni predvsem na to, da ima zdrave in sveže liste.
In cene?
V Merkurju ponujajo božične zvezde za 4,99 evra za kos (premer deset centimetrov), v franšizah Hofer je lončnica v posebni ponudbi na voljo od 1. decembra, zanjo pa je potrebno odšteti 2,99 evra.
Najti jih bo možno tudi v trgovinah Lidl, in sicer od 8. decembra za 2,49 evra.
Pri najboljšem sosedu Mercatorju bomo morali za »božične« lončnice odšteti od 1,99 evra naprej.
Nega
Božična zvezda potrebuje za bujno in košato rast pravilno prehrano, ravno tako pa jo moramo držati stran od direktnega vira sončne svetlobe. Najbolje uspeva v polsenci in pri temperaturi od 15 do 20 stopinj Celzija. Če jo postavimo v pretopel prostor, začnejo listi rumeneti. Pozorni moramo biti tudi na to, da zrak v prostoru, v katerem se nahaja lončnica, ni presuh ‒ občasno jih lahko poškropimo tudi z mlačno vodo (a ne po listih).
Ni je dobro izdatno zalivati, temveč počakamo, da se zemlja posuši. Da bi preprečili gnitje korenin, je po zalivanju priporočljivo odliti odvečno vodo iz podstavka. Nekoliko obilnejše zalivanje je priporočljivo v času rasti.
Če je rastlina v zelo toplem prostoru, jo je bolje enkrat na teden obilno zaliti (in ne večkrat z manjšimi odmerki). V času cvetenja rastlino enkrat tedensko gnojimo s šumečimi tabletami za cvetoče rastline. Po koncu cvetenja jih škropimo.
Božično zvezdo ponavadi gojimo kot enoletnico; če jo želimo gojiti več let, jo enkrat na tri leta presajamo. V tem primeru jo tudi pravilno obrezujemo: ko odcveti, obrežemo ovršne liste.
Kako rastlino razmnožiti
Iz poškodovanih delov rastline se izceja bel sok (mleček), ki je strupen, njegovo iztekanje pa lahko na hitro zaustavimo s plamenom vžigalice. Potaknjence lahko damo tudi v vodo za toliko časa, dokler ne preneha iztekati sok, nato pa jih posadimo v lončke, ki so napolnjeni z mešanico gramoza in šote.
Postavimo jih na mesto, kjer imajo toploto od spodaj. Pokrijemo jih s plastično vrečko in vanjo naredimo luknje. Ko začne rastlina rasti, jo postavimo v zasenčen prostor, po enem mesecu pa jo presadimo v večji lonček. Če želimo imeti goste rastline, moramo mladim rastlinica odtrgati vršičke.
Če si želimo rastlino gojiti dalje tudi po odcvetenju, jo moramo obrezati na višino (največ) 15 centimetrov in ji zagotoviti obdobje mirovanja od maja do junija. V tem času zvezde ne zalivamo, poskrbimo pa za temperaturo od 15 do 17 stopinj Celzija. Po pretečenem času jo presadimo (navadna zemlja, pomešana s šoto), zagotovimo temperaturo od 18 do 20 stopinj Celzija, dovolj vode in gnojilo.
Rastline ne marajo nenadne spremembe temperature, zato se po nakupih odpravimo z ogretim avtom ali pa na dan, ko je nekoliko topleje. Kupujmo jih tam, kjer vemo, da zanje lepo skrbijo. Ko zračimo prostor, rastlino umaknimo; nazaj jo postavimo, ko se temperatura stabilizira.
Bolezni
Rastlino postavimo v prostor, kjer ni prepiha, saj lahko v nasprotnem primeru oveni. Enoletnica ni preveč dovzetna za bolezni, a jo kljub temu opazujemo. In kaj vse se lahko pojavi?
Listi pogosto odpadajo zaradi prepiha, suhega zraka, prekomernega zalivanja, cigaretnega dima.
Zviti, skodrani in lepljivi listi z zelenimi žuželkami pomenijo uši, katere škropimo z ustreznim insekticidom. Če postanejo listi sivkasti in oveneli, jih nujno odstranimo, da preprečimo širjenje listnega virusa.
Če se listi pogosto sušijo in postajajo rumeni, je to lahko znak, da je prostor prevroč ‒ velikokrat je rešitev že v tem, da božično zvezdo prestavimo v prostor s svežim zrakom.
Komentarji (2)
youtube.com/watch?v=K3yjsGJxKWc
youtube.com/watch?v=pNO71A7u28Y
In reply to V Avstriji je čar in čas… by Surfeiter (ni preverjeno)
V Avstriji je čar in čas BOŽIČNIC, kjer penzionisti dobijo svojo 14. pokojnino ... in pri nas ... mi nismo nikjer, ne v kapitalizmu, ne v socializmu ... mi smo, jebote, obtičali v času, kjer nas dribla politika in pohlepni zdravniki kot podaljšek politike ... 14 penzij na leto za upokojence? ... jebite se hokejisti, prvi so zdravniki (in potem dolgo, dolgo nič), ki vam grozijo s posledicami svoje stavke ... VRNITE ŠOLNINE, odpovejte se koncesijam in ostalim vesoljskim ugodnostim, ki vam jih v smislu nenehnega bogatenja omogoča država ... delajte za svoj račun in v svojem imenu, kakor vsi ostali, pa da vas vidimo ...