Vir: Instagram Aleksandar Vučić
Na brniško letališče sta včeraj iz Severne Makedonije prispela dva pacienta s hudimi opeklinami, kmalu naj bi Slovenija sprejela še dva. Bolnike, ki jih je sprejela Srbija, je Vučić obiskal v bolnišnici, a pri tem sprožil ogorčenje.

Številne države so po tragični nesreči v nočnem klubu v Severni Makedoniji ponudile pomoč in sprejele najtežje poškodovane bolnike. 

Severna Makedonija je kmalu po tragediji za pomoč zaprosila prek mehanizma Evropske unije na področju civilne zaščite, prek katerega so pomoč nemudoma ponudile Slovenija, Hrvaška, Grčija, Romunija, Švedska, Litva, Madžarska, Luksemburg in Norveška.

Po besedah ministra za zdravje Arbena Taravarija Severna Makedonija nima zadostnih kapacitet za zdravljenje pacientov z opeklinami, zato so številne paciente prepeljali na zdravljenje v tujino. 

Na brniško letališče sta včeraj zvečer iz Severne Makedonije prispela dva pacienta s hudimi opeklinami. Slovenija bo predvidoma sprejela še dva preživela iz tragedije, ki bosta predvidoma zdravljena v UKC Maribor.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Maribora, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Srbski predsednik Vučić razburil z obiskom poškodovancev

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je v ponedeljek obiskal poškodovance, ki se zdravijo v srbskem kliničnem centru. Njegov obisk, ki ga je spremljalo več kot deset televizijskih kamer in medijskih hiš, je sprožil val ogorčenja. 

Na družbenih omrežjih je objavil fotografije bolnikov, ki nemočno ležijo v posteljah, medtem ko so se v javnosti pojavili tudi posnetki pacientov, ki sploh niso bili pri zavesti. Poleg tega je na fotografijah videti, da se je bolnikov celo dotikal.

Poteza je naletela na kritike tako v Srbiji kot v Severni Makedoniji.

»Opekline je treba zdraviti v popolnoma sterilnih pogojih,« je na družbenem omrežju X opozorila Slavica Plavšić, specialistka za pljučne bolezni: »Že najmanjša okužba je zanje lahko usodna.«

Nenad Lazarov, makedonski zdravnik, je za portal Skopje1 povedal: »Ne prirejajte tiskovnih konferenc med pacienti, ni prav, še posebej ne med tistimi s hudimi opeklinami. Opekline se obravnavajo kot odprta rana, takšne skupine nezdravstvenega osebja niso dovoljene. Iz srca se vam zahvaljujemo za vso pomoč, najlepše, vendar tega ne počnite.«

Danes v Skopju protestni shod: »Temni dnevi še prihajajo«

Danes ob 18. uri bo na trgu Makedonija v Skopju potekal veliki protestni shod. 

»Temni dnevi še prihajajo, vsa Makedonija bo skupaj žalovala in jokala, a se skupaj tudi pozdravila,« so ob napovedi protesta zapisali organizatorji na družbenem omrežju Instagram ter k udeležbi povabili tudi prebivalce drugih mest.

Za skopski trg so se odločili kot prizorišče protesta, da ne bi ovirali prometa in omogočili nemoteno delovanje reševalnih vozil, ki še vedno prevažajo poškodovance. »Ne zbiramo se, da bi motili delo naših junakov, zdravstvenih delavcev, ki se borijo. Kmalu bo prišel čas za drug tip zbiranja. Ne pozabimo, da je odgovornost v teh trenutkih na nas, državljanih,« so zapisali. 

Oblasti so obljubile ukrepanje proti odgovornim

Vlada v Skopju je po požaru odredila sedemdnevno žalovanje, ki se je začelo včeraj, in izredni nadzor nočnih klubov po državi.

V okviru preiskave požara so doslej zaslišali več kot 20 ljudi. Proti enajstim so uvedli preiskavo. Med njimi je tudi nekdanji minister za gospodarstvo Krešnik Bekteši. V času njegovega mandata je bil pod njegovo pristojnost vključen tudi urad, ki je izdal dovoljenje za obratovanje kluba v Kočanih. Kasneje se je izkazalo, da je bilo dovoljenje izdano nezakonito, pri čemer naj bi bila izdaja dovoljenja povezana s podkupovanjem in korupcijo.

Župan mesta Kočani Ljupčo Papazov je odstopil iz moralnih razlogov. Kljub temu se je pred mestno hišo zbrala množica protestnikov. Sprva miren protest je kmalu prerasel v nemire. Nekateri demonstranti so namreč poškodovali kavarno, ki je v lasti iste osebe kot diskoteka Pulse.

Nadzor tudi v slovenskih lokalih

Spomnimo. V noči na nedeljo je med koncertom priljubljene makedonske hip hop skupine DNK v nočnem klubu Pulse v Kočanih izbruhnil požar, v katerem je umrlo 59 ljudi, več kot 150 je poškodovanih. Domnevno so požar povzročila pirotehnična sredstva, namenjena svetlobnim učinkom. Ogenj se je nato hitro razširil na strop in streho.

Po izbruhu požara je v prenatrpanem klubu, nekdanjem skladišču preprog, ki je deloval brez ustreznih dovoljenj, izbruhnila panika. Večina tistih, ki so izgubili življenje, je tako umrla v stampedu. Številni so utrpeli hude opekline ali se zastrupili z ogljikovim monoksidom.

Inšpektorat za notranje zadeve bo medtem v luči tragedije v Kočanih v prihodnjih dneh izvedel poostrene inšpekcijske nadzore v slovenskih lokalih, ki organizirajo prireditve, so sporočili z ministrstva za notranje zadeve. Prav tako so že pristopili k pregledu ustreznosti zakonodaje s področja pirotehnike.

Starejše novice