Slika je simbolična.
Škatlica cigaret dražja za deset centov.

Trošarine za tobačne izdelke so se danes še tretjič letos zvišale. Potem ko se je januarja in maja škatlica cigaret večinoma podražila za po 20 centov, se bo danes še za deset centov, kaže cenik Tobačne Ljubljana.

Vlada medtem po besedah premierja Roberta Goloba razmišlja o novih zvišanjih trošarin, in to ne le za tobačne izdelke.

46 milijonov evrov finančnega učinka na leto

Trošarine za cigarete so se od začetka leta zvišale na 141 evrov za 1000 cigaret.

Prav tako so se danes zvišale trošarine za druge tobačne izdelke, kot so cigare in cigarilosi, drobno rezani tobak in drug tobak za kajenje, kot tudi za tobak za segrevanje ter elektronske cigarete.

Ocena skupnega finančnega učinka vseh letošnjih povišanj trošarin na vse tobačne izdelke ob upoštevanju, da bodo višji zneski trošarin nadomestili izpad prodaje zaradi višjih cen, je po izračunih finančnega ministrstva 46 milijonov evrov na letni ravni.

Letos naj bi se prihodki iz tega naslova zvišali za 25 milijonov evrov in nato v letu 2024 še za 21 milijonov evrov.

Dvig trošarin tudi za žgane pijače?

Cena trošarinskih izdelkov se oblikuje prosto, a ponudniki običajno sledijo spremembi trošarin.

Možnost dodatnega zvišanja trošarin je Golob omenil pred dvema tednoma, prvi dan redne oktobrske seje Državnega zbora.

»Že zdaj napovedujem, da bo ministrstvo za finance preučilo dodatne vire z vidika dviga trošarin na tobačne izdelke, na sladke pijače in po možnosti tudi na žgane pijače,« je dejal v odgovoru na vprašanje poslanca Levice Milana Jakopoviča, zakaj vlada predlaga, da se socialni transferji v letu 2024 ne bodo uskladili.

Da se socialni transferji ne uskladijo z inflacijo, so v okviru priprave proračunov za prihodnji dve leti po Golobovih besedah predlagali na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki ga vodi Luka Mesec iz Levice. Z zvišanjem trošarin bo mogoče zagotoviti sredstva za usklajevanje transferjev, je dejal.

Nekoliko drugače je na nedavni seji odbora Državnega zbora za finance pojasnjeval finančni minister Klemen Boštjančič. Razmišljanja o zvišanju trošarin niso nič novega, je dejal in dodal, da so morebitna iskanja dodatnih davčnih prilivov iz naslova nezdravega življenja na mizi že eno leto. Na ministrstvu so naredili tudi že več izračunov, kaj bi zvišanje pomenilo.

Komentarji (15)

Politk (ni preverjeno)

Plešete?

omo (ni preverjeno)

BiH je zakon ! Odličen hercegovski tobak za ugodno ceno .

Urška zabuhla (ni preverjeno)

kdor kadi
TIĆ mu bolj STOJI
zato vsi moji dojebači
KADIJO

Janez Janša (ni preverjeno)

kdor prdi
TIČ mu manj STOJI
Zato ne prdite u parlamenti

ŠIBOR TIMONKA (ni preverjeno)

Kdor kadi mu z gobca smrdi...

Pohorčan (ni preverjeno)

A se ti kadi iz vagine????

Kurbinsin (ni preverjeno)

Pravilno se alko podrazit Pa bo

Grimm95 (ni preverjeno)

Dejte še sladkor podražit pa olje pa hitro pripravljeno hrano in olje in skratka vse kar je nezdravo.ker drugače je to diskriminacija do uživalcev nezdravih razvad ;)

Mrki (ni preverjeno)

A se bo kaj pocenilo v tej državi?🤔

Cafurji (ni preverjeno)

Ja, plače!!!!

pohorskisvizec

Cigarete naj podražijo za 100%.Žgane pijače pa za 50%. Cene hrane pa naj znižajo.Potem bomo plesali.

Kuhar3 (ni preverjeno)

Kar tako naj naredijo, bomo domače žganje pili in lasten tobak gojili. Pa bodo brez vsega 😆

ŠIBOR TIMONKA (ni preverjeno)

Če bi se pri tem ustavili nimam nič proti. A se ne bodo...

janban

Sedaj vas je vaš super menedžer za katerega ste volili in plesali, udaril po denarnici. Sedaj pa mi plešemo.Hahahaha.

ŠIBOR TIMONKA (ni preverjeno)

Glavno je, da nas ne zaplinja...

Starejše novice