Trgovci z električno energijo tako gospodinjske uporabnike na svojih spletnih straneh v teh dneh obveščajo, da pri izdaji računov za električno energijo za januar prihaja do zamika.
Razlog je sprejem zakona o nujnih ukrepih za omilitev posledic obračuna visoke omrežnine za gospodinjstva, ki bo znižal tarifno postavko za najdražji blok omrežnine po novem obračunskem sistemu v višji sezoni, to je januarja in februarja.
Zaradi teh sprememb je namreč potrebna prilagoditev izračunov. Vse račune za januar in februar 2025 bodo tako dobavitelji izdali v skladu z novimi tarifnimi postavkami, kot jih določa zakon. V primeru plačila prek trajnika bo plačilo izvedeno skladno z dogovorjenim datumom bremenitve.
Omenjeni zakon, ki so ga v parlamentarni postopek vložili poslanci vladajoče koalicije, je državni zbor sprejel minuli četrtek, v uradnem listu pa še ni bil objavljen.
Zakon za gospodinjske odjemalce določa, da se bodo tarifne postavke za obračunsko moč za gospodinjske odjemalce za januar in februar letos v časovnem bloku 1 znižale na vrednost tarifnih postavk časovnega bloka 2. Izpad pobrane omrežnine - po oceni predlagateljev 19,5 milijona evrov - bo moral kriti sistemski operater elektroenergetskega omrežja Eles.
Bodo cene elektrike poskočile tudi za 100 odstotkov?
Vlada regulacije cene elektrike ne namerava podaljšati, prav tako ne oprostitve plačevanja prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije iz obnovljivih virov energije ter v soproizvodnji z visokim izkoristkom (OVE in SPTE), je pred dnevi sporočil minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer.
Za lastnike sončnih elektrarn, ki ustvarjajo več kot porabijo, sprememb najverjetneje ne bo. Kaj pa za vse ostale? »Tistim se bo pa ta strošek povišal zelo verjetno več, kot je bila razlika zdaj pri omrežnini,« je za 24ur zvečer pojasnil Matjaž Eržen, energetski svetovalec mreže ENSVET (Ekosklad).
Po nekaterih ocenah bi bila elektrika lahko kar 100 odstotkov dražja in bi gospodinjstva močneje udarila po žepu kot nov sistem obračunavanja omrežnine, poroča 24ur.
»Mesečni strošek se jim bo lahko povišal za 50 evrov, za en tak mesec, ki ni najbolj zimski mesec, recimo za marec. Zdaj, če bi bil v igri še kakšen december ali januar, bi lahko bilo to povišanje lahko višje, ampak seveda to velja ob predpostavki, da bodo cene dobavitelje takšne, kakršne danes lahko vidimo na cenikih,« je še povedal Eržen.
Ob tem pa na 24ur med drugim navajajo cenik družbe Gen-I, ki kaže, da je bila regulirana cena elektrike na podlagi vladne uredbe 77 evrov, po rednem ceniku pa ta stane dvakrat toliko – enotna tarifa znaša namreč dobrih 150 evrov na megavatno uro.
Minister Kumer je zato v pogovoru za portal Žurnal24 dobavitelje pozval, naj znižajo cene. »Povedali smo, da bo konec februarja zagotovo konec regulacije. Kot minister jih pozivam, da znižajo cene in jih prilagodijo na realne tržne razmere,« je dejal.