Foto: Boštjan Lah
Selektorica na Borštnikovem srečanju Ajda Rooss je izbrala dvanajst predstav, pričakujejo številne goste iz tujine.

Tekmovalni program že 60. Festivala Borštnikovo srečanje je pripravljen. 

Selektorica tekmovalnega programa Ajda Rooss je med približno 120 uprizoritvami izbrala 12 tistih, ki se bodo potegovale za festivalske nagrade.

Sicer pa bo jubilejna izvedba med 2. in 15. junijem ponudila skrbno pripravljen izbor vrhunskih uprizoritev slovenskih in tujih producentov, raznolik spremljevalni program s strokovnimi srečanji, pogovore ob zanimivih knjigah, razstave, refleksijo gledališkega dogajanja in študentske vsebine. 

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Maribora, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

O izboru

»Nagovorile so me predvsem umetniško celovite predstave, ki presegajo zgolj estetski užitek ali intelektualno intrigantnost ter univerzalna človeška vprašanja raziskujejo skozi najgloblje plasti intuitivnih, asociativnih in duhovnih izkušenj. Gre za predstave, ki si drznejo poseči v presežno in arhetipsko, kjer se moč gledališča razkrije v trenutkih, ko odrski svet postane ogledalo naše lastne duše. 

Takrat subtilni detajli odpirajo vrata univerzalnih resnic, trenutek se zlije z večnostjo, materialno z skrivnostnim, profano s sakralnim, življenje z smrtjo – in v teh trenutkih gledališče preseže meje racionalnega ter se dotakne nečesa globljega, bistvenega.«

Selektorica je posebno pozornost namenila raznolikosti perspektiv, zlasti vprašanjem spola in njihovemu vplivu na produkcijo, izboru tem ter uprizoritvenim pristopom. 

Izpostavlja tudi zastopanost ustvarjalk in ustvarjalcev mlajše generacije, ki po njenem mnenju s svojo inovativno svežino in drznostjo postopoma razgrajujejo monolitnost kanona ter ga skozi lastno ustvarjalnost na novo oblikujejo. 

Lanski utrinek (foto: Boštjan Lah)

V središču gledališkega vrveža

Umetniški direktor festivala Aleš Novak je povedal, da izbor predstav slovenskih gledališč v tekmovalnem programu ostaja osrednji fokus letošnjega festivalskega dogajanja, in izrazil pričakovanje, da bo ob slovenskih gledalcih ta segment programa privabil tudi številne goste iz tujine. 

»Pri izvedbi festivala ponovno sodelujemo s številnimi partnerji, z namenom in s skupno zavezo, da Maribor ponovno postane vznemirljivo središče gledališkega vrveža, institucionalnega in sektorskega povezovanja, kulturnih izmenjav in seveda tudi druženja,« je še dejal.

Slavnostno odprtje bo v petek, 6. junija, z mednarodno koprodukcijo Lapis Lazuli v režiji mednarodno uveljavljenega grškega režiserja in performerja Euripida Laskaridisa.

Festival se bo zaključil v nedeljo, 15. junija, s podelitvijo festivalskih nagrad in Borštnikovega prstana, ki ga letos prejme dramska igralka. Kdo to je, bodo razkrili tik pred začetkom festivala v maju.

Lanski nagrajenci (foto: Boštjan Lah).

Tekmovalne predstave

Avtorski projekt po motivih Alice v čudežni deželi Lewisa Carrolla: ALICA: NEKAJ SOLILOGOV O NEZNOSNOSTI ČASA 

Režiser Luka Marcen, Slovensko narodno gledališče Drama Ljubljana – Čakajoč Supermana in Akademija za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani, premiera 12. januarja 2024.

Pier Paolo Pasolini: UBESEDOVANJE

Režiser Jan Krmelj, Slovensko narodno gledališče Nova Gorica, premiera 24. januarja 2024.

Žiga Divjak in Gregor Zorc: BODOČNOST

Režiser Žiga Divjak, Mestno gledališče ljubljansko in Beogradsko dramsko pozorište, premiera 2. februarja 2024.

Eva Mahkovic in Nataša Matjašec Rošker: TOXIC

Drama Slovenskega narodnega gledališča Maribor, premiera 8. marca 2024.

Lucy Kirkwood: NEBESJE

Režiser Sebastijan Horvat, Slovensko narodno gledališče Drama Ljubljana, premiera 23. marca 2024.

Lovro Kuhar – Prežihov Voranc: BOJ NA POŽIRALNIKU

Režiser Jernej Lorenci, Prešernovo gledališče Kranj in Mestno gledališče Ptuj, premiera 27. marca 2024.

Tibor Hrs Pandur: PET KRALJEV: K PSIHOPATOLOGIJI NEKE MONARHIJE

Režiserka Livija Pandur, Slovensko ljudsko gledališče Celje, premiera 12. aprila 2024.

Ödon von Horváth: KAZIMIR IN KAROLINA

Režiserka Nina Rajić Kranjac, Mestno gledališče ljubljansko, premiera 19. septembra 2024.

Avtorski projekt: KJE MI ŽIVIMO

Režiser Bor Ravbar, Slovensko mladinsko gledališče in Zavod Melara, premiera 5. oktobra 2024.

Ciril Kosmač: BALADA O TROBENTI IN OBLAKU

Režiser Žiga Hren, Akademija za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani in Mini teater, premiera 11. oktobra 2024.

Klemen Kovačič: AGMISTERIJ (drugič)

Režiser Klemen Kovačič, Bunker, Ljubljana in Klemen Kovačič, premiera 2. novembra 2024.

Po motivih V prah se povrneš Harolda Pinterja: PRAH

Režiser Dorian Šilec Petek, KUD Dveh, premiera 29. novembra 2024.

Starejše novice