Zapori po zagotovilih uprave za izvrševanje kazenskih sankcij varni.

Državljan Bosne in Hercegovine Dino Muzaferović Cezar velja za enega najnevarnejših pripornikov pri nas - zaradi trgovine z drogo so zoper njega v kar nekaj evropskih državah razpisane mednarodne tiralice, v rodni domovini pa ga preiskujejo zaradi napeljevanja k umorom. Pri nas pa zoper njega med drugim poteka še obsežna sodna preiskava.

Filmski pobeg je načrtoval iz svoje zaporniške celice v mariborskem zaporu - pri tem pa so mu pomagali pajdaši, šlo naj bi za kurirje, ki so še na prostosti. Kdaj naj bi ga izvedli, ni znano.

Generalni direktor Uprave Republike Slovenije za izvrševanje kazenskih sankcij Denis Perše je v izjavi za medije v zvezi z načrtovanim begom priprtega iz zapora v Mariboru poudaril, da so zapori varni.

»Primer ni razgalil slabega varnostnega stanja v zaporu, temveč je opozoril na resnost in odgovornost dela, ki ga opravljajo naši zaposleni,« je dejal Perše.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Maribora, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Rezanje rešetk in uporabo raketometa

Kriminalisti so potrdili, da je pridržani državljan BiH v mariborskem zaporu skupaj s sodelavci načrtoval beg. Kot so poročali mediji, je policija prestregla komuniciranje Dina Muzaferovića Cezarja, ki je od decembra lani v priporu zaradi suma, da je naročil umor Satka Zovka, umorjenega konec novembra na Poti za Brdom v Ljubljani.

Pridržani je sodelavcem med drugim naročil rezanje zaporniških rešetk na oknu in uporabo raketometa. 

Generalni direktor Perše je dejal, da namen komuniciranja priprtega s sodelavci ni bil napad na pravosodne policiste, ampak organizacija poskusa bega, ki je s pomočjo policije pod nadzorom.

Med zaposlenimi v mariborskem zaporu pa medtem vlada napetost.

Več let opozarjajo, da so njihove plače glede na odgovornost dela prenizke, da kadra kronično primanjkuje, zdaj jih skrbi še za njihovo varnost - ukrepanje odgovornih ocenjujejo kot nezadostno.

»Vprašanje za aktualno oblast je - koliko in kaj še potrebujete, kaj se mora zgoditi, da bo nekdo končno dojel in ukrepal v tem sistemu?« sprašuje Žarko Gunjič iz sindikata zaposlenih v mariborskem zaporu.

Napovedani posebni varnostni protokoli

Perše je napovedal, da bodo v naslednjih dneh sprejeli določene varnostne ukrepe, s katerimi bodo zagotovili, da bo varnost v zavodih za prestajanje kazni še na višji ravni. Za tovrstne primere imajo posebne varnostne protokole, za katere so vodstva zavodov ustrezno poskrbela in seznanila vse zaposlene.

Policija načrtovani pobeg priprtega še preiskuje, zato podrobnih informacij o ukrepih ni mogel podati. Poudaril pa je, da s policijo odločno sodelujejo.
Glede dejstva, da so pri pridržani osebi našli mobilni telefon, je Perše dejal, da ne gre za osamljen primer.

Najdbe telefonov so namreč v zaporih pogoste, lani so denimo zasegli 589 kosov.

Ugotavljali bodo, kako je mogoče, da se je telefon znašel v celici, vendar morajo počakati na izsledke policijske preiskave.

Verjetnost vnašanja predmetov na različne načine obstaja, je pojasnil Perše, in sicer preko paketov in obiskovalcev. Zelo problematične so tudi lokacije zaporov v urbanih okoljih, kjer zunanji pomagači določene prepovedane substance mečejo preko zidu zaporov.

Šlo za resen napad z močnim orožjem

Perše je še povedal, da pravosodnim policistom zagotavljajo primerno opremo. Tudi če bi bilo pravosodnih policistov v zaporih več, se načrtovanju bega ne bi mogli izogniti, saj je šlo po oceni Peršeta za zelo resen napad z močnim orožjem.

Predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk je na ministrico za pravosodje Andrejo Katič in direktorja Peršeta naslovil pismo, v katerem ju je pozval k ukrepanju. Na Verka so se namreč obrnili zaskrbljeni pravosodni policisti. 

Verk je v pismu med drugim zatrdil, da niso odredili dodatnega varovanja zapora in nobenih posebnih ukrepov. Opozoril je tudi na pomanjkanje in preobremenjenost pravosodnih policistov. 

Muzaferović pa še naprej ostaja v priporu - ko bo preiskava zaključena, bo zoper njega vložena kazenska ovadba medtem, pa ima tožilstvo čas še do 7. junija, da v zadevi umora Zovka zoper njega in ostale osumljene vloži obtožnico. V nasprotnem bi se lahko znašel na prostosti.

Komentarji (5)

Metla (ni preverjeno)

Generalni direktor Uprave Republike Slovenije za izvrševanje kazenskih sankcij Denis Perše je v izjavi za medije v zvezi z načrtovanim begom priprtega iz zapora v Mariboru poudaril, da so zapori varni. Varni za koga?! Pa greš gledat malo nazaj, pa vidiš, koliko zapornikov jim je že pobegnilo in na kakšen način. Če bi naši zapori bili, kot na Kitajskem, ali pa drugje v tujini, bi bilo drugače, ne pa naši hoteli. In verjamem, da zaposlenim v zaporih ni lahko in jih je upravičeno strah. In naj še razložijo javnosti, kako je mogoče, da zaporniki imajo v svojih celicah, telefone, droge, itd.?! Zakaj obiski niso za stenami, brez osebnih stikov in jim dovolijo prinašati stvari?! Tožilstvo in sodišče, pa?! Bomo videli, kaj bo iz tega, na koncu niti ne bo presenečenje, če ga izpustijo.

Partyot (ni preverjeno)

Napad z MOČNIM OROŽJEM ? Kje ste to pobrali ?

kapucinar (ni preverjeno)

PRVI APRIL

Kurbinsin (ni preverjeno)

Mucit ga satana balkanskega

Kumarca (ni preverjeno)

Lj ne ve kam z njim in so vtaknili v MB? Ni bil v Srbiji ali kje že,..

Starejše novice