Narodni dom Maribor je predstavil program Koncertne poslovalnice za prihajajočo sezono 2025/2026, ki bo zaznamovana z obeležitvijo 80-letnice neprekinjenega delovanja ene izmed najstarejših koncertnih organizacij v Sloveniji.
Ob jubileju, ki simbolično poudarja bogato tradicijo in pomen te ustanove za kulturno življenje mesta, so organizatorji sezono oblikovali z mislijo na trajnost umetnosti, časovnost in njeno presežnost.
Z motom »Neskončnost« in skrbno izbranimi vsebinami se Koncertna poslovalnica znova osredotoča na kakovostna gostovanja domačih in tujih glasbenikov, ki bodo vključena v tri programske sklope – Orkestrski, Komorni in Cikel za mlade.
Program nadaljuje poslanstvo, ki ga je institucija začela uresničevati leta 1946 in ga ohranja še danes: približati vrhunsko glasbo širšemu občinstvu ter z njo oblikovati kulturno identiteto Maribora. Kaj torej prinaša?
Tradicija, ki je oblikovala kulturni Maribor
Koncertna poslovalnica Narodnega doma Maribor je svoje poslanstvo začela pred osmimi desetletji.
Že od samega začetka, z gostovanjem Tržaške filharmonije pod vodstvom Jakova Cipcija, je ambiciozno vstopila v prostor kulturne ponudbe mesta, ki se je po drugi svetovni vojni ponovno vzpostavljalo kot slovensko kulturno središče.
Utemeljitelji, kot je bil Ferdo Filipič, so začrtali smer, ki se je uresničevala skozi desetletja. Do danes so gostili nekatere izmed največjih imen svetovne klasične glasbe – od Svjatoslava Richterja in Benjamina Brittna do Valerija Gergieva, Neeme Järvija in orkestra Marijinega gledališča iz Sankt Peterburga.
Maribor je bil tako prek Koncertne poslovalnice od konca druge svetovne vojne kraj srečevanja z mednarodno glasbeno elito.
Mesto, ki ni metropola, a kljub temu redno gosti svetovno znane orkestre, soliste in dirigente, je danes prav zaradi teh prizadevanj na zemljevidu pomembnih evropskih koncertnih prizorišč.
Moto nove sezone: Neskončnost
Nova sezona bo potekala pod simbolno noto neskončnosti. Kot je poudarila vodja programa Barbara Švrljuga Hergovich, ta koncept odraža brezčasnost glasbe in njeno moč preseganja meja ter spajanja svetov.
Neskončnost je tudi simbolično izražena v novi grafični podobi sezone, kjer osmica, simbol 80. obletnice, položi temelje neskončnega glasbenega potovanja.
Program nove sezone stavi na raznolikost in umetniško odličnost. Ob tem pa podatki o rasti občinstva kažejo, da klasična glasba v Mariboru ni le prisotna, temveč ponovno živi z izjemno intenziteto – obisk v komornem ciklu je kar za 38 odstotkov višji kot v povprečju zadnjih desetih, prodaja vstopnic koncertov orkestrskega cikla pa je zrastla kar za 100 odstotkov.
Orkestrski cikel: Od češkega oratorija do ženskih glasov
Sezono bo odprl Filharmonični orkester Brno v družbi Češkega filharmoničnega zbora z izvedbo oratorija Stabat Mater Antonína Dvořáka.
Med osrednjimi dogodki bo gostovanje nemške violinistke Isabelle Faust, ene največjih zvezdnic sodobne klasične glasbe, ki bo nastopila ob Simfoničnem orkestru Zahodnonemškega radia iz Kölna.
Poseben koncert bo posvečen ustvarjalnosti žensk v glasbi – s skladbami Clare Schumann, Emilie Mayer in Nane Forte – pod taktirko dirigentke Deljane Lazarove in Komornega orkestra iz Basla ter mlade pianistke Alexandre Dovgan.
Orkestrski cikel bosta zaokrožila Slovenska filharmonija ter Simfonični orkester Nemškega jugozahodnega radia s klavirskim solistom Kristianom Bezuidenhoutom, ki je znan kot eden vodilnih interpretov Mozartove glasbe.
Komorni cikel: Slovenski presežki in svetovne zasedbe
Komorni cikel bo ponudil enega najbolj prepoznavnih slovenskih glasbenikov na mednarodni sceni – kitarista Maka Grgića, ki se ponaša s štirimi nominacijami za nagrado Grammy. V sodelovanju z ansamblom Dissonance bo predstavil program z deli slovenskih skladateljev.
Nastopila bo tudi uveljavljena pianistka Elena Baškirova s skupino izbranih komornih glasbenikov, ki z umetniškimi projekti povezujejo glasbenike različnih generacij in izročil. Med vrhunce sezone sodi vrnitev godalnega kvarteta Ébène, ki bo v Mariboru izvedel cikel Beethovnovih kvartetov.
Poseben večer bo pripravil tudi pianist Alexander Gadjiev, komorni cikel pa bo sklenil nastop Wigmorskih solistov, ansambla, ki nastopa pod okriljem znamenite dvorane Wigmore Hall v Londonu, ene najuglednejših evropskih koncertnih dvoran za komorno glasbo.
Cikel za mlade: med zgodbami, pravljicami in glasbenimi izkušnjami
Tudi v sezoni 2025/2026 Koncertna poslovalnica nadaljuje z dolgoletno in prepoznano izobraževalno vlogo, ki jo uresničuje prek Cikla za mlade.
Tega sestavljajo koncerti, namenjeni otrokom in mladostnikom različnih starosti – od prve triade osnovne šole do dijakov. Vsak koncert je vsebinsko in didaktično prilagojen starostni skupini, pomemben poudarek pa ostaja na interaktivnem pristopu in osebnem stiku mladih z glasbeniki.
Sezono bodo odprla glasbenika Miha Firšt (kontrabas) in Iztok Kocen (klavir) z izobraževalnim koncertom o slovenskih skladateljih, sledil pa bo nastop Slovenskega orkestra flavt, ki bo s programom »Circus Flauticus« otrokom predstavil flavto skozi igriv in zabaven koncept, vključno s kostumi in prizoriščno igro.
Pravljični del sezone bo predstavljala glasbena pripoved Čriček in mravljica, ki jo je zasnoval hornist Boštjan Lipovšek skupaj z glasbeniki Konservatorija za glasbo in balet Maribor.
Klasično in sodobno kitaro bo skozi čas predstavil Igor Leonardi, zasedba Duo Harpiano (Urška Križnik Zupan – harfa, Miha Nagode – klavir) pa bo izvedla koncert z naslovom, Ko se prsti in tipke dotaknejo strun, ki raziskuje akustične vezi med obema instrumentoma.
Zaključek mladinskega cikla bo pripadel pianistu, skladatelju in improvizatorju Janu Severju, ki bo mladim poslušalcem skozi pripoved Klavir in jaz predstavil svojo osebno glasbeno pot, razvoj odnosa do instrumenta in skladateljev ter pomen ustvarjalnosti v glasbi.