Danes in v naslednjih dneh pričakujemo preseganja dnevne mejne vrednosti PM10 v večjem delu celinske Slovenije, so sporočili iz agencije za okolje.
»Visoke ravni so posledica povečanih izpustov in izrazitega temperaturnega obrata, ki zadržuje onesnažen zrak v nižinah,« pojasnjujejo.
Dodajajo, da kljub sončnemu vremenu ne pričakujejo znatnega znižanja ravni delcev.
PM10 so delci s premerom manjšim od deset mikrometrov
Onesnaženost zraka z delci, ki jo označujemo z oznako PM, opisuje onesnaženost zraka z mešanico trdnih delcev in kapljic, ki je prisotna v zraku. Delci so različnih velikosti.
Nekateri delci, kot je na primer prah, umazanija, saje ali dim so dovolj veliki, da jih lahko vidimo s prostim očesom, spet drugi so tako majhni, da jih lahko vidimo le z elektronskim mikroskopom.
Od velikosti delcev je odvisno, kako globoko v dihala prodrejo in kakšne posledice povzročajo, pojasnjuje Nacionalni inštitut za javno zdravje. Manjši kot so, dlje v telo prodrejo in bolj so škodljivi. V dihalih sprožijo oksidativni stres in vnetje, večjo odzivnost dihal, kašelj in oteženo dihanje.
V Mariboru v teh dneh koncentracija delcev kar visoka
Kako se zavarujemo pred temi prašnimi delci?
Na Agenciji za okolje predlagajo redno spremljanje izmerjenih urnih vrednosti delcev PM10 oziroma indeksa kakovosti zunanjega zraka ter prilagoditev aktivnosti na prostem, skladno s priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Ti svetujejo, da ob povišanih koncentracijah delcev PM10:
- Ne izvajajmo napornejših fizičnih dejavnosti, omejimo se na sprehod, izberimo park ali gozd.
- Bivanje na prostem omejimo na čas, ko je onesnaženost zraka v dnevu najnižja.
- Bodimo pozorni na simptome in znake, kot so kašelj ali pomanjkanje sape, ter zmanjšajmo fizične napore. Če ti znaki napovedujejo poslabšanje osnovne bolezni (kronični pljučni ali srčni bolniki), poiščemo zdravniško pomoč.
- Prispevajmo svoj delež k zmanjšanju izpustov v okolje.
Zakaj je pozimi zrak nasičen s trdimi delci?
Prav zimski meseci - december, januar, februar in tudi marec - so meseci, ki je zrak nad slovenskimi mesti najbolj obremenjen z delci PM10. Prometu, ki velja za enega glavnih onesnaževalcev zraka, se pozimi pridružijo še domače kurjave in neugodni klimatski pogoji.
Najbolj onesnažujejo zastarele kurilne naprave na les, še posebej, če se v njih kurijo premalo suha drva. Z upoštevanjem navodil za pravilno kurjenje prihranimo gorivo in zmanjšamo onesnaževanje zraka.
V primeru pričakovane visoke onesnaženosti zraka z delci na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje svetujejo, da:
- ne kurimo lesa v pečeh in kaminih, če imamo druge možnosti ogrevanja,
- zmanjšamo ogrevanje stanovanjskih in poslovnih prostorov, kjer se kot energent uporabljajo tekoča ali trdna goriva,
- uporabljamo javni prevoz namesto osebnih vozil,
- ne kurimo na prostem.
Komentarji (4)
To je plačan članek... Ker trenutna vlada je proti kurjenju na trda goriva!!! Zakaj??? KER IMA SVOJO ELEKTRARNO!!! MEDIJI PA ŽE PLAČANI DA IZVAJAJO PRITISK NA DRŽAVLJANE!!! ŽALOSTNO.
In reply to Z kakimi fintami,ha,ha,ha,ne… by Politik (ni preverjeno)
Hahaha. Kaj o strajku kmetov in ostalih v Nemciji pa nic mediji ne napisete,…?!!
GEJI SE SPET ŽGEJO
Z kakimi fintami,ha,ha,ha,ne me J.