Projekt prenosa je trajal 15 mesecev, v tem času pa je bilo opravljeno veliko dela, da so danes pripravljeni na prevzem odgovornosti za čiščenje odpadnih in meteorne vode za Mestno občino Maribor, občino Miklavž, občino Hoče in občino Duplek.
Slovesnost je otvoril direktor Mariborskega vodovoda Miran Jug, ki je poudaril pomen tega prenosa za lokalno skupnost.
»Najprej bi izrekel dobrodošlico vsem našim novim sodelavcem, ki prihajajo v podjetje Mariborski vodovod in na katere računamo, da bodo tako dobro kot doslej opravljali čiščenje naše vode,« pravi Jug.
Naprava v dobrem stanju
Direktor Javnega holdinga Maribor Sašo Rihter, je izrazil ponos nad prevzemom upravljanja čistilne naprave.
»Javni holding Maribor je izjemno ponosen, da je prejel v upravljanje tole napravo. Ugotovili smo, da je naprava v odličnem stanju, kar pomeni, da lastnik in upravljavec ne bosta imela veliko izzivov,« dodaja Rihter.
Prevzem upravljanja Mariborskega vodovoda pomeni zaključek prve faze zaključenega vodnega kroga, kar bo prineslo tudi finančne koristi za občane.
Kar je od mesta, naj ostane v lasti mesta
Župan Mestne občine Maribor Saša Arsenovič poudarja, da je prevzem čistilne naprave rezultat dolgoletnega dela in sodelovanja mnogih ljudi.
»Zelo me veseli današnji, na pogled enostaven prevzem, zadaj pa je veliko razmislekov in dela mnogih,« pravi Arsenovič.
Poudaril je tudi, da se občina zavezuje slediti jasni viziji, da kar je od mesta, naj ostane v lasti mesta, in s tem izboljšati kakovost življenja za vse prebivalce.
Za občane se z izjemo spremenjenega obračunavanja stroškov, ki bo po besedah župana prineslo nižje cene, ne bo spremenilo nič.
Z današnjim dnem se sicer ne bo takoj spremenilo veliko, vendar so načrti za prihodnost ambiciozni. Nadgradnja čistilne naprave in izkoriščanje bioplina za energijo sta le dva izmed projektov, ki jih načrtujejo.
Pomembno je tudi, da bo prenovljena naprava pripomogla k ohranjanju narave in zagotavljanju zdravega okolja za prebivalce Maribora in okoliških občin.
Komentarji (1)
Zdi se absurdno, da je pred ca. 24 leti Sovič dal čistilno napravo podjetju, po 24 letih pa ga nazaj prevzema občina. Je bila to torej tajna privatizacija javne dejavnosti čiščenja vode, kjer so si nekateri napolnili žepe, ljudje pa so plačevali previsoke cene čiščenja vode? Na takšna vprašanja seveda ne bomo dobili odgovorov, saj živimo v zaostali državi, kjer vsi razmišljajo samo o tem, kako bodo kaj pokradli.
Ker pa je občinsko podjetje spet po slovanskem sistemu narejeno zato, da bodo tam parkirani vsi sorodniki sorodnikov, dvomim, da bo cena čiščenja kaj padla. Verjetno bo še narasla, ker bo treba plačevati visoke plače raznim sinovom, hčeram, bratrancem, sestričnam politikov in javnih uslužbencev ... skratka: znižanje stroškov bo začasno, nato pa se bodo prilepile razne pijavke in bomo spet tam.