Po zboru krajanov zaradi napovedane širitve Palome v Sladkem Vrhu smo v uredništvu Mariborinfo pridobili tudi mnenje Civilne iniciative Sladki Vrh, ki se je vzpostavila v prejšnjih tednih.
Kot pravijo, župan Štefan Žvab sledi volji kapitala tujega lastnika ob neupoštevanju ciljev, načel in pravil urejanja prostora in s tem prezira krajane in krajanke Sladkega Vrha.
Župan je sicer zbor označil za konstruktivnega, vodstvo Palome pa se je zavilo v molk in na vprašanja o projektu ne odgovarjajo.
Spomnimo ...
Prvi poskusi širitve podjetja Paloma v naselju Sladki Vrh segajo že več let nazaj. Poskusom širitve dejavnosti podjetja na nogometno igrišče neposredno ob stanovanjskih blokih, vrtcu in šoli so krajani in krajanke Sladkega Vrha, ki bodo neposredno čutili posledice v prihodnosti, odločno rekli ne. In to na dveh zborih krajanov in nazadnje pred letom in pol s samoiniciativnim zbiranjem podpisov v sklopu izgradnje atletske steze ob igrišču.
Kljub temu je bil svet Krajevne skupnosti Sladki Vrh sredi januarja seznanjen o načrtih investitorja Paloma o širitvi obstoječe proizvodne dejavnosti. Podana je bila pobuda za izdelavo sprememb in dopolnitev občinskega prostorskega načrta Občine Šentilj, s katerimi bi posledično prišlo do spremembe namembnosti zemljišč na območju športnega parka in širše, kar bi omogočilo gradnjo industrijskih objektov na območju nogometnega igrišča z novo izgrajeno atletsko stezo ter novim pomožnim nogometnim igriščem v izgradnji. Zaradi širitve industrijske cone na območje obstoječega nogometnega igrišča (številka 1 na sliki) bi bilo treba le tega prestaviti na drugo lokacijo.
Kot najprimernejša je bila predstavljena lokacija vzhodno od obstoječih teniških igrišč na območje obstoječega gasilskega doma (izgrajenega 2012) in deponije. Zaradi navedenega bi bilo treba preseliti tudi objekt klubskih prostorov in obstoječi gasilski dom (številka 2 na sliki). Pri tem sta predstavljeni možni dve lokaciji.
Prva lokacija je na območje južno od državne ceste Šentilj-Trate, nasproti trgovine Jager, kjer je trenutno predvidena lokacija bencinskega servisa. Druga možna lokacija pa je približno 100 metrov jugovzhodno od sedanje lokacije gasilskega doma na območje med državno cesto Šentilj-Trate in javno potjo številka 893391 (številka 4 na sliki).
Investitor je tudi obljubil kritje vseh stroškov potrebnih za ureditve/prestavitve, zemljišče pa bi uporabil za razširitev proizvodnih zmogljivosti ali za razvoj logističnega centra ali inovacijskega centra.
Nerazumljive poteze
Zato so na svetu Krajevne skupnosti Sladki Vrh takrat sklenili, da skličejo zbor krajanov v roku 30 dni, kjer bodo krajani dodatno informirani o ciljih in spremembah ter na katerem bodo krajani lahko povedali svoje mnenje. Predvidena je bila tudi točka za tajno glasovanje in razglasitev rezultatov.
V času od predstavitve namere podjetja Paloma so ustanovili tudi Civilno iniciativa proti širitvi podjetja Paloma v območju naselja.
»Naše stališče je, da se z načrtovanimi ureditvami ne izpolnjuje osnovnih pravil urejanja prostora po prostorskem redu Slovenije, to je izboljšanje kakovosti bivanja. S širitvijo proizvodnih zmogljivosti ali razvojem logističnega centra z dodatnim tovornim prometom, namestitvi dodatnih strojev in naprav neposredno ob stanovanjih, vrtca in osnovne šole bo vpliv na okolje bistven in negativen. V strokovnih podlagah ni izdelanih zahtevanih variant po prostorskem redu Slovenije, s katerimi se tehta in ugotavlja ekonomske, okoljske ter druge vplive tako, da se med seboj uskladi javni in zasebni interes.
Nerazumljivo nam je tudi, da bi se občina Šentilj odpovedala strateško pomembnem vodnem in priobalnem zemljišču ob reki Muri, za katere zakon o vodah določa predkupno pravico državi in občini. Investitorju smo predali predlog o preveritvi možnosti širitve dejavnosti na zahodni strani kraja izven urbanega naselja, kjer so večje površine neizrabljenih zemljišč. Za ohranitev zveznosti samega podjetja za notranji promet bi se lahko državna cesta izvedla izven zemljišča, nivojsko z nadvozom,« pravijo v civilni iniciativi.
O razdvojenosti krajanov in nostalgiji
Poročali smo že, da so na zboru krajanov točko o glasovanju umaknili, saj je investitor umaknil vlogo, ker, kot nam je povedal župan Štefan Žvab, je bila ta pomanjkljiva.
Pravne podlage po njegovih besedah za glasovanje niso imeli, krajane pa so seznanili zaradi dezinformacij v javnosti temeljito seznanili s projektom, je za Mariborinfo navedel župan Žvab.
»Preklic zbora krajanov še do danes ni prispel v naše nabiralnike. Od investitorja najet krajinski načrtovalec je predstavil ureditve, ki predstavljajo investitorjevo edino sprejemljivo rešitev in sicer s premikom igrišča in gasilskega doma, tako da se zemljišče igrišča spremeni v industrijsko cono. V naslednjih letih bi se Paloma glede na povpraševanja na trgu odločila, kaj bi umestila na igrišče.
Med samo razpravo krajank in krajanov smo zaznali razdvojenost med tistimi, ki bi bili neposredno prizadeti, in tistimi stanujočimi na oddaljenih lokacijah krajevne skupnosti. Županu je uspelo krajane in krajanke razdvojiti s parolo o čustveni nostalgični navezanosti na tovarno iz časa prejšnje države, ko so delavci bili tovarna Sladkogorska in se je z dobički podjetja v kraju zgradilo stanovanjske enote, šolo, vrtec, trgovino, zdravstveni dom, kinodvorano, igrišča, kopališče, smučišče…, vse kar so imeli veliki,« pravijo v civilni iniciativi.
Dodajajo, da župan ne vidi, da se je skozi čas in razvoj tovarne kraj vedno bolj degradiral z deponijami odpadnega materiala, pomanjkljivo delujočo čistilno napravo, ki ob oknih stanovanj že leta ustvarja smrad, povečanjem tovornega prometa na dotrajani infrastrukturi, kar vse skupaj na svojih plečih občutijo ravno krajani in krajanke Sladkega Vrha.
O starih časih in duhu kapitalizma
»Župan sledi volji kapitala tujega lastnika ob neupoštevanju ciljev, načel in pravil urejanja prostora in s tem prezira krajane in krajanke Sladkega Vrha. Škodo kvalitete bivanja ne bo sprejela celotna skupnost Sladki Vrh, občutili jo bodo le tisti, ki živijo v neposredni bližini in breme prenašajo že leta.
Bližnje sosede Palome, nas, zbada tudi dejstvo, da se je o nameri Palome govorilo že dalj časa, tudi to, da je župan po dolžnosti o nameri moral biti obveščen, kljub temu pa je izvedel občinske investicije, ki se sedaj nahajajo na lokaciji predvideni za širitev,« še izpostavljajo.
Tako se jim postavlja vprašanje, ali so ponovno samo žrtveno jagnje za neuspele poskuse umeščanja Palome v Šentilj, kot tudi za upor Šentiljčanov zaradi logističnega centra, ki je bil uslišan, tovorni transport je motil stanovalce Maistrove ulice v Šentilju.
»Nazadnje, Paloma je včasih gradila kraj in tudi standard svojih delavcev. To so bili časi, ko je bilo vse družbeno. Takrat, se je družba borila za golo preživetje v Slovenskih Goricah. Danes v času kapitalizma in tujih lastnikov, ki so iz podjetja spodili vsakogar, ki je bil predrag, pa imamo prebivalci, predvsem sosedje pravico zahtevati, kar nam po ustavi pripada.
To je, da naše nepremičnine, ne bodo vredne nič, tudi to, da živimo v edinem kraju v občini Šentilj, kjer bi se lahko urbanistično uredil dostop do reke v samem jedru kraja in bi se s tem dvignila kvaliteta življenja in tudi to, da se dobički Palome dajo oceniti v izplačilu nagrad vodilnim, naša kvaliteta bivanja pa ne!« so jasni domačini.
Komentarji (6)
Odvratni levičarji zopet ovirajo napredek. Fuj, komunistični drek!
zato pa imamo civilne iniciative da uničijo še tisto kar ne uniči država
Ne za tujca - ne za capital
ZAČNITE LITIJ KOPAT ,HM
- politika ne sme biti del kapitala
- gospodarstvo mora biti neodvisno
Butli eni, ne smejo se sirit na igrisce..keri butalci, a ko bo Paloma rekla jebte se pa boste spet jokali ker bo 100ljudi brez sihta...