Bralka je odlagališče smeti opazila v naravi, natančneje ob potki v okolici Mariborskega otoka.
Za odgovore in posledično čiščenje se je po njenih besedah obrnila tudi na Mestno občino Maribor, a ustreznega odziva ni prejela, pravi.
Za pojasnilo in potek postopka smo se tudi sami obrnili na Mestno občino Maribor in pa Snago.
Črno odlagališče
Kot pojasnjujejo na mariborski občini, je medobčinska inšpekcija v obravnavanem primeru že uvedla postopek zoper domnevnega storilca.
V kolikor bodo ugotovili, kdo je povzročitelj, in mu dokažejo prekršek, prejme storilec odločbo za odstranitev odpadkov in plačilni nalog z ustrezno globo.
Po veljavnem odloku Mestne občine Maribor znaša globa za prekršek za pravno osebo 1500 evrov, za odgovorno osebo pravne osebe 600 evrov in za posameznika 300 evrov.
»V primeru, da storilca ni možno ugotoviti, odpadke iz javnih površin odstrani izvajalec obvezne gospodarske službe, če gre za zasebno površino, mora odpadke odstraniti lastnik,« pojasnjujejo na mariborski občini.
Letos v Mariboru že 202 prekrškovna postopka
Letos sta bila uvedena 202 prekrškovna postopka zaradi onesnaževanja okolice s smetmi.
Približno 175 se jih nanaša na območje Mestne občine Maribor, preostali pa na druge občine ustanoviteljice Skupne medobčinske uprave Maribor.
»Ocenjujemo, da je približno 75 odstotkov postopkov uvedenih na področju nepravilnega odlaganja in nepravilnega ločevanja komunalnih odpadkov. Za posebne in nevarne odpadke medobčinska inšpekcija ni pristojna in jih odstopi Inšpektoratu za okolje in prostor. Onesnaževanje z nepravilno odloženimi odpadki je relativno pogosto predvsem na posebej izpostavljenih lokacijah,« še dodajajo na mariborski občini.
Snaga že očistila odlagališče in odstranila smeti
Da gre za znan primer, poudarjajo tudi na Snagi, kjer so nam odgovorili, da so lokacijo v predhodnih dneh tudi že počistili ter odstranili odpadke, poleg tega pa tudi podali prijavo na medobčinsko inšpekcijo.
»Skozi leto se srečujemo z več podobnimi primeri različnih razsežnosti, ko občani zavržejo odpadke na njim nedovoljena mesta. Nekatere lokacije manjše razsežnosti onesnaženja počistimo v sklopu svojega rednega čiščenja mesta, posamezne primere večjih razsežnosti prijavimo na medobčinsko inšpekcijo, ki skuša ugotoviti kršitelje in proti njim voditi prekrškovni postopek,« razlagajo na Snagi.
Pri tem dodajajo, da so takšni prizori prepuščanja odpadkov v naši naravi skrajno neodgovorni in si jih ne smemo privoščiti.
»S takšnimi onesnaženji kazimo naše okolje, škodujemo naši naravi in posledično škodujemo sebi. Zato bodimo modri, ohranimo zeleno in ostanimo zdravi. Prav vsi smo upravičeni do čiste narave in kozarca čiste pitne vode, ki nam je dana. In naj ostane tako,« zaključujejo na Snagi.
Ste tudi vi v našem mestu ali okolici opazili kaj podobnega, na kar bi radi opozorili pristojne in druge ljudi? Pišite nam na [email protected].
Komentarji (4)
Kaj vi veste koliko stane ena mala "web" kamera? NIČ! Postavite jih 678 ...
Potrebno je poslati mail na Snago in inšpekcijo. Ali vsaj Snago, s fotko. To sem za isto zadevo storil jaz, odpeljali so v roku enega tedna!
Vlado nič ne pomaga inšpektorat je v MEHURČKIH .
In reply to Potrebno je poslati mail na… by Vlado Kokol (ni preverjeno)
Kaj mislite ,da bodo inšpektorji hodili na vsako prijavo ? Zunaj je vroče in soparno ter nevarnost virusa DELTA . Inšpektorji delajo v mehurčkih in dobijo nadomestilo za Covid .