Zahtevajo preostanek septembrske plače in letošnji regres. Arosa Mobilia je nekdanja Marlesova in pozneje Gorenjeva proizvodnja kuhinj. In prav Gorenje je v zadnjih letih limbuškemu podjetju zagotavljalo največ naročil, zdaj pa kuhinj iz Arose Mobilia ne naroča več.
Skoraj sto delavcev, ki je danes zaustavilo proizvodnjo kuhinj, že od maja nima plačanih prispevkov. Dobili so le del septembrske plače.
»Najprej je bilo nakazano 250 evrov, prejšnji teden smo dobili še 100. Izplačilo regresa v celoti, to so naše stavkovne zahteve,« pojasnjuje Irina Trebičnik, vodja sindikata SKEI v Arosa Mobilia.
Gorenje: Novih naročil za kuhinje ne sprejemamo že nekaj mesecev
Čeprav je podjetje Arosa Mobilia staro le nekaj let, ima proizvodnja kuhinj v Limbušu bistveno daljšo zgodovino. In del te zgodovine je več kot 30 let tudi večina zaposlenih.
Direktor Mirko Pomberg s prstom kaže na Gorenje, ki je v preteklih letih zagotavljajo večino naročil.
Iz Gorenja so nam sporočili, da novih naročil za kuhinje iz Limbuša ne sprejemajo že nekaj mesecev: »Gorenje in dobavitelj Arosa Mobilia sta pogodbena partnerja in Gorenje izpolnjuje vse svoje zaveze, ki iz omenjenega pogodbenega odnosa izhajajo. Odnosov in razmer pri dobavitelju ne komentiramo. Novih naročil za kuhinje omenjenega dobavitelja ne sprejemamo že nekaj mesecev in tudi nimamo več težav pri dobavi kuhinj, ki jih kupci od takrat naprej naročajo v studiih Gorenje.«
Tako pa za pogodbo, ki velja do konca leta, redno plačujejo pogodbene kazni. Direktor Arose je plače za večino delavcev obljubil za danes. »Želim si in upam, da bo stavkovni odbor to tudi nekako razumel in sprostil te odpreme do naših kupcev,« je dejal direktor Arosa Mobilia.
A delavci v odpremi danes niso želeli naložiti tovornjakov, ki bi odpeljal že izdelane kuhinje. Brez denarja za te kuhinje, pa verjetno ne bo niti denarja za plače. Delavci pravijo, da bi tu še delali, a ne pod istim vodstvom.
Nekaterim naj bi sicer direktor že ponujal službe v svojem drugem podjetju, saj da v tem več ni prihodnosti, a slednji to zanika: »Ne, ponudbe niso dobivali, ne vem od koga, morda od koga, od mene ne.«
Stavkali bodo, dokler ne bodo dobili celotne plače in regresa. Če denarja za to ne bo, je stečaj bržkone neizbežen.
pa bomo odprli novo podjetje, stare dolgove pustili- tako kot že nekajkrat.....
ponavljajoča zgodba z istimi osebami- to je Slovenija !!
v sosednji državi - Avstriji se kaj takega ne more zgoditi !!