Cianobakterije so pomembne v ekosistemih, če pa v vodi prekomerno namnožijo, včasih v okolje sproščajo tudi toksične spojine, imenovane cianotoksini, ki so nevarni za ljudi, živali in druge organizme.
Nekateri cianotoksini so po strupenosti primerljivi s strupom zelene mušnice ali kače kobre.
Cianobakterije, pogosto imenovane tudi modrozelene alge, so posebna skupina bakterij, ki izvajajo fotosintezo in tako proizvajajo kisik. Cianobakterije so se pojavile že pred tremi in pol milijardami let in so eni izmed prvih organizmov, ki so se razvili na Zemlji. Prisotne so v skoraj vseh vodnih ekosistemih, kot so izviri, reke, jezera, ribniki in tako dalje, najdemo pa jih tudi na kopnem; v prsti, na zidovih, skalah in podobno.
Pri akutni zastrupitvi lahko prizadenejo jetra, živčevja ali kožo, vendar je bolj skrb vzbujajoča dolgoročna izpostavljenost. Lahko pa so nevarni tudi našim domačim živalim.
Vzorčili na pobudo občanov
Spomnimo, da je pri gramoznici nedavno prišlo do več zastrupitev psov. Strokovnjaki iz Nacionalnega inštituta za biologijo so na Facebook profilu Ciano SLO, kjer obveščajo o cianobakterijah, zapisali, da so poleg Green Laka vzorčili tudi pet stalnih točk, in sicer Hotinja vas, Radehova, Kamešnica (Boreci), Podgrad in Ledavsko jezero.
Prvič letos se je zgodilo, da so na semaforju vseh pet obarvali z rdečo, saj so povsod prisotne potencialno strupene cianobakterije v visokih koncentracijah. Prav tako poudarjajo, da je bila lani avgusta situacija enaka.
Na inštitutu zdaj pojasnjujejo, da so 23. avgusta na pobudo državljanov vzorčili jezero Green Lake v Kidričevem.
Mikroskopski pregled je pokazal, da so zelene gošče sestavljene iz mešanice različnih mikroorganizmov, predvsem bakterij, gliv, alg in cianobakterij. Med slednjimi so opazili tudi cianobakterije iz dveh posebnih rodov, ki so potencialno strupeni.
Vzorec poslali v Italijo
Da bi preverili, če so cianobakterije res strupene, so vzorec poslali na analizo cianotoksinov v laboratorij Edmund Mach Foundation v Italiji.
Rezultati so prispeli 4. septembra in so ovrgli prisotnost cianotoksinov v vzorcu.
»Kaj je bil vzrok zastrupitve psov, ni znano. Tudi če bi v vzorcu zaznali cianotoksine, s tem ne bi mogli določiti vzroka za zastrupitev, saj bi bilo za to potrebno analizirati vsebine njihovih želodcev in/ali vsebnost toksinov v krvi po zastrupitvi. Ugotavljanje vzroka zastrupitve psov ni v naši pristojnosti,« še dodajajo na inštitutu.
Cianobakterije niso povezane z onesnaženjem
Pri tem na inštitutu poudarjajo še, da so cianobakterije naraven pojav v stoječih vodnih telesih. V primeru Green Lake je šlo za bentoške cianobakterije, ki niso povezane z onesnaženjem, njihova prisotnost pa ni odvisna od visoke koncentracije hranil.
Pojavljajo se lahko tudi v bistri vodi in so lahko del zdravega ekosistema.
»Pojav torej ni posledica slabega upravljanja z jezerom in ni nikogaršnja krivda,« poudarjajo.
Omenjeno se je pojavilo že lansko leto pa je bilo vse tiho. Če je konkurenca takrat vlila noter fekalije, fosfate ali whatever je bil vzrok za tole verižno reakcijo v ekosistemu se ne bo nikoli izvedelo. Drugače pa če bolje razmislite tudi če bi šlo za toksične jederske odpadke iz kakih sodov na dnu jezera - ali res nismite da bi politika dovolila oz ali bi NIJZ smel javno objaviti tako zadevo? Karkoli je bilo mi definitivno ne bomo izvedeli resnice.