Vodstvo mariborske občine na čelu z županom Andrejem Fištravcem je več let neuspešno iskalo zasebnega investitorja, ki bi uredil zahodno tribuno Ljudskega vrta. Zdaj bije Ljudski vrt bitko s časom, ki pa jo bo težko dobil.
V nadaljevanju prekinjene izredne seje bodo mariborski mestni svetniki danes prvič obravnavali spremembe proračuna za leto 2018. V javnosti največ pozornosti vzbuja napovedana investicija v obnovo zahodne tribune Ljudskega vrta. Ta je tudi ena izmed predvolilnih obljub Andreja Fištravca, ki pa je s to zavlačeval vse do prihodnjega leta, ki je tudi volilno leto.
Predvolilna obljuba
Projekt obnove zahodne tribune je ena izmed predvolilnih obljub župana Andreja Fištravca. Že v predvolilni bitki smo lahko zasledili besede o pripravi dokumentacije in iskanjem soinvestitorja. O prenovi do zdaj ni bilo nič konkretnega, morebitnega zasebnega vlagatelja pa ni na spregled.
Avgusta 2015 se je v Ljudskem vrtu po prvem resnejšem opozorilu UEFE zagotovila le najnujnejša sanacija, ki pa številnih pomanjkljivosti ni odpravila. V letošnjem letu pa je bilo s strani občine namenjenih dobrih 300 tisoč evrov, s katerimi se je saniral del strešne konstrukcije.
Hitenje zadnji trenutek
Bojazen in grožnja, da Maribor ne bo več smel igrati evropskih tekem na domačem Ljudskem vrtu je znana že od leta 2014, ko je Maribor po dolgem času igral tekme lige prvakov. Že leta pred tem pa je bilo jasno, da bo celoten kompleks Ljudskega vrta nekega dne potrebno dokončati. V to je zajeta zahodna tribuna, prav tako pa tudi prazni, nedokončani in neizkoriščeni prostori pod južno in severno tribuno novega dela Ljudskega vrta.
Ljudski vrt je v hudi bitki s časom, ki pa je ne more dobiti. Zahodna tribuna bi morala vsem kriterijem UEFE zadoščati najkasneje avgusta 2018, sicer evropskih tekem v Mariboru prihodnje leto ne bi mogli spremljati. Nove tribune pa pred letom 2019 ne bo, ne glede na to, kako hitro bo mestni svet odločil o investiciji, izpostavlja časnik Dnevnik.
Dokument iz leta 2013 mrtva črka na papirju
Andrej Fištravec je dober teden dni nazaj, pred sejo mestnega sveta, na očitke o tem, da je največje investicije prihranil za volilno leto odgovarjal tako, da jih prej ni bilo mogoče izpeljati zaradi odplačevanja starih dolgov prejšnjih občinskih vodstev. A kot danes piše Dnevnik, občinska dokumentacija razkriva drugačno sliko.
Zamuda pri prenovi zahodne tribune stadiona Ljudski vrt je posledica nedejavnosti občine, ki v preteklih letih ni opravila svojih nalog, piše Dnevnik.
Na začetku prvega mandata župana Andreja Fištravca, decembra 2013, je mestni svet obravnaval in tudi potrdil dokument identifikacije investicijskega programa prenove dotrajane zahodne tribune Ljudskega vrta. V tem dokumentu je bilo predvideno, da bi 96 odstotkov investicije prispeval zasebni vlagatelj, izvedba del pa je bila načrtovana za leti 2015 in 2016. Zasebnega partnerja pri projektu občina ni našla, težko pa je reči, da ga je sploh pospešeno iskala.
Projekt obnove Ljudskega vrta več let spal
Da bi našli zasebnega investitorja in izpeljali obnovo v sprva načrtovanem času, torej letih 2015 in 2016, bi morala občina najprej sprejeti ureditveni načrt Ljudskega vrta.
»Občina še nima ureditvenega načrta, ki je prvi pogoj, da se sploh lahko naroči kakršna koli projektna in naložbena dokumentacija,« je za Dnevnik opozoril Gregor Ficko, nekdanji direktor direkcije za ceste.
Iz javno dostopnih dokumentov pa je razvidno, da je mariborski župan Andrej Fištravec šele 6. oktobra letos objavil občinska stališča do pripomb, ki so bile podane na javni razgrnitvi osnutka novega ureditvenega načrta Ljudskega vrta. Vso to dokumentacijo bi morala občina zagotoviti najkasneje leta 2015.
Zato ni izvedljivega scenarija, po katerem bi mariborska občina pred januarjem 2019 imela v rokah pravnomočno gradbeno dovoljenje in sklenjeno pogodbo z izvajalcem gradbenih del, še trdi Ficko v Dnevniku.
Koliko evrov za Ljudski vrt?
Glede obnove zahodne tribune Ljudskega vrta pa je še vedno prisotnih veliko nejasnosti. Originalen predlog občinskega vodstva predvideva v naslednjem letu natanko 2.472.013 evrov za obnovo zahodne tribune ljudskega vrta in zamenjavo travnate površine.
Da to nikakor ni dovolj so prejšnji teden prvi opozorili v Nogometnem klubu Maribor, kjer so sprva trdili, da so potrebni štirje milijoni, ob koncu tedna pa so številko spremenili in ji dodali še en milijon. Da bi Maribor evropske tekme lahko še igral prihodnje leto, bi morali v čim krajšem času začeti z obnovo, vredno kar pet milijonov evrov.
Kje se bodo ti milijoni našli, se še ne ve. Andrej Fištravec je želel pretekli teden predlagati 4-milijonsko investicijo, s tem, da bi se polovica izplačala v letu 2018, druga pa 2019. V Listi za pravičnost in razvoj pa so želeli predlagati 4 milijone iz občinskega proračuna že v prihodnjem letu.