Bralčev zapis: Prenova Pekrskega potoka prinesla komarje in presahneli kanal?
V uredništvo Mariborinfo smo prejeli zapis dolgoletnega prebivalca območja ob Pekrskem potoku v Mariboru, ki opozarja na posledice prenove enega večjih mestnih projektov zadnjih let.
Svoje opažanje je podkrepil tudi s fotografijami, posnetimi v zadnjih dneh.
Kot poudarja, ob potoku živi že desetletja in spremembe spremlja iz prve roke.
Razširjena struga in umetni otoki
Projekt Pekrski potok, ki zajema območje od Studenške ulice do Betnavskega gozda, naj bi prinesel nove vsebine ob vodotoku, od razglednih platojev in stopnic do sprehajalnih in kolesarskih poti.
V delu ob Borovi vasi in nekdanji restavraciji Vila Rustica so strugo močno razširili ter oblikovali dva kanala in tri večje otoke.
Po javnih predstavitvah je bila prenova načrtovana tudi z vidika izboljšanja poplavne varnosti.
»Poleti kanal presahne«
Bralec opozarja, da se je po posegih občutno znižal vodostaj.
»Poleti eden od kanalov ob otokih presahne, v njem ostanejo večje luže stoječe vode,« opisuje in dodaja, da so te idealno gojišče za komarje, ki povzročajo dodatne težave stanovalcem bližnje soseske.
Po njegovem mnenju nižji vodostaj omogoča tudi razraščanje rastlinja na dnu struge, saj imajo rastline več svetlobe in kisika.
Pozimi več naplavin
Tudi v zimskem času, ko komarjev ni, opaža težave.
Zaradi nizkega vodostaja in, kot pravi, odsotnosti čiščenja se v kanalih ob otokih zatika več naplavin, od vej in desk do plastenk in pločevink.
»Človeka zaboli srce, ko vidi, kaj vse ostaja v strugi,« zapiše.
So bile narejene analize pretoka?
Ob tem se sprašuje, ali so bile pred posegi opravljene ustrezne analize pretoka vode.
Projekt še ni v celoti zaključen. Predvidena je ureditev dodatnih vsebin ob potoku, sprehajalne poti in kolesarske steze, območje pa za zdaj še ne privablja večjega števila obiskovalcev.