Glavno nagrado na 8. mednarodnem festivalu otroškega in mladinskega filma Enimation, ki se je minuli konec tedna sklenil v Mariboru, je prejel avstrijski film Kosmopingvin v deželi Suši avtorja Luce Potskhishvilija.
V petih dneh se je odvrtelo več kot 130 filmov mladih ustvarjalcev z vsega sveta.Letošnjo žirijo, ki je podeljevala priznanja v vseh kategorijah, so sestavljali srbski animator in filmar Miloš Tomić, profesorica Srednje medijske in grafične šole Ljubljana Mojca Guštin in mariborski filmar Mitja Mlakar, poroča STA.
Ples mask, Pogledi in Pobeg
Kot so sporočili organizatorji, je v kategoriji do 10 let zmagal film Ples mask, ki ga je izdelalo več avtorjev s Portugalske. V kategoriji od 11 do 14 let je najboljše ocene prejel film Pogledi Frana Karlovića s Hrvaške, med ustvarjalci, starimi od 15 do 19 let, pa Pobeg Luke Štuhca iz Slovenije.
Enimation je po besedah programske vodje festivala Hane Repše največji festival v Sloveniji, ki prikazuje filme otrok in mladih. »Pripravljamo ga zato, da vzpodbujamo, navdušujemo in omogočamo malim velikim ustvarjalcem videti svoje filme na velikem platnu dvoran pred filmskim občinstvom,« je povedala ob začetku festivala.
Zanimanje za sodelovanje vsako leto večje
Letos se je na festival prijavilo 367 filmov iz 43 držav, izmed katerih so izbrali 135 filmov, ki so jih v preteklih dneh prikazali na različnih lokacijah v Mariboru, poroča STA.
Festival Enimation poteka v organizaciji Društva za razvoj filmske kulture ter v koprodukciji Narodnega doma Maribor, Vetrinjskega dvora, Fundacije Sonda in Lutkovnega gledališča Maribor.