Po štajerskih vinskih cestah na žlahtno kapljico in gurmansko razvajanje

| v Lokalno

Ob svetovnem dnevu turizma smo povprašali, koliko turisti ubirajo vinske ceste po Štajerskem.

Jesen je že obelodanila svoj pričetek, vreme ga je zaznamovalo, sedaj pa se Štajerska že barva v vinske odtenke in pričakuje tradicionalno martinovanje. Maribor slovi po vinogradih, vinotekah in dejavnostih, ki zadevajo vinske in kulinarične ponudbo, turisti pa se lahko odpravijo tudi na marsikatero vinsko turistično cesto na Štajerskem.

Gre za poti, ki so speljane po vinorodnih območjih, z namenom povezati vinotoče, kmečki turizem ter bližnje naravne in kulturne znamenitosti. Obiskovalci poti lahko tako spoznajo kulinarično in vinsko ponudbo, ob tem pa tudi dolgoletno tradicijo in običaje. Da pa nekoliko severno odmaknjeno, srčasto Gornje slovenjegoriško vinsko turistično cesto oziroma tisto skozi Svečino sploh ne omenjamo, saj naj bi jo že Francozi upodabljali za reklamo lastnega vina.

Zaradi zanimanja o ponudbi štajerske prestolnice smo se obrnili na Zavod za turizem Maribor - Pohorje, ki nam je pojasnil, da »se tako tuji kot domači obiskovalci pogosto odločajo za vinsko ponudbo Maribora in okolice, saj je to tudi eden ključnih turističnih produktov mesta kot tudi celotne destinacije Maribor - Pohorje.« Ob tem pojasnjujejo: »Ob najstarejši trti na svetu v najstarejšem predelu mesta imamo v mestnem jedru tudi eno največjih in najstarejših vinskih kleti srednje Evrope; mestna vinska griča Piramida in Kalvarija se dvigata tik nad mestnimi ulicami – gre za edinstveno ponudbo štajerske prestolnice, ki obiskovalce, še posebej ljubitelje vina in kulinarike, navdušuje.«

Po Mariborski vinski cesti …

Pohvalimo se lahko z Mariborsko vinsko cesto, ki se prične pri Hiši stare trte, nato pa obiskovalce popelje v vsem svojem obsegu od Vinagove kleti čez Pekre, Limbuš, Kozjak in Kamnico in se vrne čez Kalvarijo, Počehovo, Meljski Hrib in Celestrino, vse do Vurberka.

»Za obisk vinskih cest se odločajo tako skupine, kot tudi posamezniki, predvsem na Mariborski vinski poti pa beležimo porast skupin, ki pa se odločajo tudi za paket omenjene poti, ki ponuja obisk treh postojank,« nam je zaupal Zavod za turizem in dodal: »Štajerska vinska ponudba zanima turiste različnih narodnosti. Najbolj so zastopani Slovenci, Avstrijci in Nemci, sledijo jim Španci in Italijani.«

Pričetek Podpohorske na Meranovem, ki izučuje že 180 let

Za bogato vinsko kulturo pa je poskrbel tudi znameniti habsburški nadvojvoda Janez, ki je domoval na gradu Stainz na avstrijskem Štajerskem in je bil v prvi polovici 19. stoletja zaslužen za gospodarski vzdig slovenske Štajerske, saj je te kraje vključil v sodobne tokove pridelave vina. Tako posestvo Meranovo pod Pohorjem, ki ga je kupil leta 1822, velja za eno najprepoznavnejših štajerskih postaj nadvojvode, ki jo je spremenil v »naravni laboratorij za preizkušanje ter vzgojo prinesenih in novih sort vina«, kot so zapisali Zavod za Turizem – Pohorje.

Za tem se je pred 180 leti razvila vinogradniška šola, na posestvu pa se sedaj nahaja pod Fakulteto za kmetijstvo in biosistemske vede delujoč Univerzitetni center za vinogradništvo in vinarstvo. Podpohorska vinska cesta vodi po pohorskem obrobju skozi Razvanje, Spodnje Hoče in Fram, vztrajni pa lahko nadaljujejo čez vinograde Zlatega griča v Slovenskih Konjicah do Zreč. Meranovo pa še danes razvaja obiskovalce s kulinarično in vinsko ponudbo.

Zavod je na vprašanje o želji po razširitvi vinske ponudbe odgovoril pozitivno, saj je »eden izmed petih ključnih produktov naše destinacije prav vino in kulinarika. Kljub številnim uspešnim vinskim zgodbam je to področje še zmeraj polno potencialov, ključ do uspeha pa je seveda v povezovanju ponudnikov in v oblikovanju inovativnih, trajnostno naravnanih produktih«.

Festival najstarejši trti v čast

»Turisti povprašujejo po obisku vinskih cest in kleti, kjer lahko pokušajo lokalna vina v spremljavi s kulinariko. Zanima jih ogled najstarejše trte na svetu,« je o usmerjenosti turističnega interesa povedal Zavod za turizem Maribor - Pohorje.

Maribor se lahko pohvali z močno vinsko tradicijo in Staro trto, žametovko oziroma modro kavčino, ki je z več kot 400-letno potrjeno starostjo vpisana v Guinnessovo knjigo rekordov kot najstarejša trta na svetu, ki še vedno rodi žlahtne sadove. Zaradi kulturnega poklona preživeli trti se bliža že sedemnajsti Festival stare trte, ki se pričenja 1. oktobra in zaključuje z martinovanjem. Tako se bo kot otvoritev pred Hišo Stare trte na Lentu dogodila 31. Svečana trgatev najstarejše trte na svetu, kulturno-etnografska prireditev z glasbenim programom, na kateri gospodar trte, župan, poskusi prvo jagodo grozda in odredi pričetek trgatve.

»Zavod za turizem Maribor - Pohorje je v preteklosti že uspešno izvajal evropske projekte na temo vina in kulinarike, rezultat enega od njih je tudi vsebina Hiše Stare trte. V prihodnje se načrtuje z evropskimi sredstvi podprt projekt povezovanja evropskih mest, v katerih rastejo potomke najstarejše trte sveta z mariborskega Lenta,« so za Mariborinfo še pojasnili.

Preberite še

Komentarji

Komentarji

Lokalno

Vse v Lokalno

Šport

Vse v Šport

Politika

Gospodarstvo

Slovenija

Scena

Svet

Vse v Svet

Kronika

Vse v Kronika

Kultura

Vse v Kultura