Prekmurec Dušan Kovač je že na prav posebno misiji – s kanujem pluje proti Črnemu morju. Njegova pot, dolga nekaj manj kot dva tisoč kilometrov, ga vodi skozi štiri države – Hrvaško, Srbijo, Bolgarijo in Romunijo.
Minulo soboto, dan po pogovoru, se je s kanujem, ki ga je posebej za to potovanje izdelalo murskosoboško podjetje Roto, odpravil na približno mesec in pol dolgo pustolovščino.
»Plul bom po rekah – Muri, Dravi in Donavi – vse do Črnega morja,« je povedal Kovač, ki vodi društvo Murska straža.
A pri tej plovbi ne gre zgolj za osebno doživetje, temveč ima poseben, dobrodelen namen.
»To je neke vrste romanje, vendar morajo biti cilji jasni. Moj cilj je zbiranje donatorskih sredstev za izgradnjo mlina na Muri,« je pojasnil Kovač.
Na pot se je odpravil sam, ne skrbi ga niti vreme
Dušan je upokojeni profesor fizike, ki je svoj raj, kot pravi, našel v objemu narave. Kot ustanovitelj društva Murska straža se zavzema za ohranjanje bogatega življenja okoli reke Mure.
Njegov sosed, pa tudi član društva, Silvo Vohar, ga je pohvalil: »On ima en šesti čut. Ko se vsede v svoj kanu in zapluje, ga reka prevzame. Mora živeti z njo.«
Kovač se je na pot odpravil sam, s seboj je vzel le najnujnejše. Spal bo v šotoru ali kanuju, v spalni vreči. Vremenskih pogojev se ne boji, saj se je na podobno pot odpravil že tretjič.
Na vprašanje, če ga skrbi, je Kovač samozavestno odgovoril: »Ne, čisto nič.«
Tudi vremena se ne boji: »Vreme je takšno, kot ga narava da, in to je usklajeno z vsem, kar narava potrebuje. Mi se moramo prilagoditi, narave si ne smemo prilagajati. Če dežuje, si odpreš dežnik. To je tudi filozofija mlinov na Muri.«
Donatorska sredstva bodo zbirali tudi s pomočjo SMS sporočil
Z mlinarstvom je povezana tudi Kovačeva dobrodelna misija.
Silvo Vohar je pojasnil zgodovinski pomen mlinov na Muri: »Včasih je bilo od Cmureka pa do ne vem kje, od 50 do 100 mlinov. To je bil način preživetja.«
Kovačeva in Voharjeva ideja, ki sta jo razvijala petnajst let, je zgraditi mlin iz lesa, nabranega okoli reke Mure.
»Projekt bi izpeljali tako, da bi raziskali vse materiale, ki so jih naši predniki uporabljali za mline, da ta dediščina ne bi šla v pozabo,« je povedal Kovač.
Donatorska sredstva bodo zbirali tudi s pomočjo SMS sporočil – s ključno besedo »MLIN5« na 1919.
»Mlin se gradi z namenom, da bi ljudje, ki ne živijo le ob reki Muri, ampak po vsej Sloveniji, lahko rekli – prispeval sem nekaj za ta mlin, ta mlin bo stal za naše zanamce, za mlade,« je še povedal Vohar.
Morda bo reka Mura že čez dobro leto poganjala nov mlin, vsak kilometer, ki ga Dušan Kovač prepluje in vsak zbran evro, pa je korak bližje k uresničitvi tega cilja.
Vaški posebnež....