Slika je simbolična.
Gnezditvena sezona labodov ob Dravi se je že začela.

Na mariborskem Lentu se je začela gnezditvena sezona labodov. Prostovoljci, ki že vrsto let spremljajo te čudovite ptice, so opazili prve znake oblikovanja gnezd. 

Mestna občina Maribor bo tudi letos v sodelovanju s prostovoljci poskrbela za zaščito gnezd, da bodo mladiči lahko varno odraščali v svojem naravnem okolju.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Maribora, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Ohranjajmo mir za labode

Labodi so zaščitene divje živali, ki za uspešno gnezdenje potrebujejo mir. Zato obiskovalce pozivamo, naj jih opazujejo s spoštovanjem in ne približujejo gnezdom. Če opazite novo gnezdo, o tem obvestite pristojne službe na številko 02 220 14 35 (Anja Pavličič). 

Zaradi preteklih primerov kraje jajc lokacije gnezd sicer ne objavljajo javno.

Zakaj labodov ne hranimo? 

Čeprav je hranjenje labodov dobronamerno, jim lahko povzroči zdravstvene težave. Labodi se naravno prehranjujejo z vodnimi rastlinami in algami, kruh in ostanki hrane pa lahko privedejo do resnih bolezni, kot je tako imenovani angel wing deformacija. Prav tako hranjenje prispeva k onesnaževanju vode in privabljanju škodljivcev.

Mestna občina Maribor že vrsto let ozavešča javnost o škodljivosti hranjenja prostoživečih živali. Na določenih lokacijah ob vodnih površinah so nameščene table s prepovedjo hranjenja, pripravljene pa so tudi informativne zloženke »Ne hrani me, ohrani me«.

Pazimo na poškodbe in ribiške pasti 

Vsako leto so zabeleženi primeri poškodb labodov zaradi zapletanja v ribiške vrvice ali zaužitja trnkov. Ribiče pozivajo, naj odgovorno ravnajo s svojo opremo, saj so takšne pasti še posebej nevarne v času gnezdenja.

Labodi se v gnezditveni sezoni pogosto zadržujejo ob cestah, zato prosimo voznike na območju Lenta za dodatno previdnost.

»Vsako leto opažamo primere, ko si labodi za gnezdenje izberejo nevarne lokacije ob cestah. Na Mestni občini Maribor zato spremljamo nova gnezda in jih po potrebi zaščitimo. Hvaležni smo občanom, ki nas o njih obveščajo,« je povedala Anja Pavličič iz občinskega urada za komunalo, promet in prostor.

Pomembna vloga prostovoljcev 

Prostovoljci imajo ključno vlogo pri spremljanju stanja labodov in zaščiti njihovih gnezd. Vendar se pri oskrbi poškodovanih živali soočajo z izzivi, saj večina veterinarskih klinik nima ustreznih dovoljenj za zdravljenje prostoživečih živali. 

»Kljub temu se trudimo in upamo, da bo vsako leto več ljudi prispevalo k zaščiti teh čudovitih ptic,« je poudarila prostovoljka Lucija Lešnjak.

 

Komentarji (3)

Surfeiter (ni preverjeno)

Kaj podgane lahko hranimo?
Samo vprašam, ker na Ribiški ulici ob vrtcu kjer se igrajo otroci videvam hranilnico podgan ... (od vrtca proti tržnici na desni strani za ograjo) ... sprašujem za prijatelja ...

Astrofizik58 (ni preverjeno)

Prav neverjetno je, kako so ljudje zabiti in še kar naprej "hranijo" labode s kruhom. Predlagam kontrolorje ob Dravi in naj takšnim bedakom zaračunavajo visoke kazni, saj si drugega res ne zaslužijo!
Ne vem tudi zakaj ob najbolj frekventnih točkah ni več opozorilnih tabel, ki bi pojasnile kako škodljivo je to početje?

pohorski bataljon (ni preverjeno)

Kakšen je drugi naziv za taščo?
VEGETA, ker se vseposod meša.

Starejše novice