Zaradi pomanjkanja kadra v slovenskih lekarnah številni že občutijo posledice: krajši delovni čas, čakalne vrste, ponekod celo zaprtje enot. Lekarniška zbornica opozarja, da brez sistemskih rešitev ogrožamo dostopnost do zdravil in varnost pacientov.
Slovenske lekarne bijejo bitko s kadrovsko podhranjenostjo. V zadnjih šestih letih se je število izdanih receptov povečalo za skoraj 15 odstotkov, medtem ko število zaposlenih farmacevtov ostaja prenizko.
Po podatkih Lekarniške zbornice Slovenije trenutno manjka kar 500 magistrov farmacije.
»Vsak lekarniški farmacevt v povprečju opravlja delo ene in pol osebe,« opozarja Darja Potočnik Benčič, predsednica zbornice, in poudarja, da je zaradi tega ogroženo osnovno poslanstvo lekarniške dejavnosti – varna in dostopna preskrba z zdravili.
Lekarne se zapirajo, obremenitve naraščajo
Pomanjkanje kadra se že pozna na terenu: v zadnjem letu se je zaprlo skoraj deset lekarn, med drugim v Ljubljani, Cerknici, Grosupljem, Dragomerju in Zagradcu.
Na nekaterih območjih morajo prebivalci do najbližje lekarne potovati tudi več kot 20 kilometrov.
V zbornici opozarjajo, da sistemsko delo lekarn še vedno ni v celoti priznano in ovrednoteno, zato predlagajo tri ključne ukrepe:
- priznanje ustreznega števila strokovnega kadra,
- vrednotenje vseh storitev, ki jih lekarne izvajajo,
- ter financiranje lekarniških specializacij.
Kako se s težavami spopadajo v Mariboru?
Za vpogled v lokalno situacijo smo se obrnili na Lekarne Maribor, kjer jim trenutno še uspe obvladovati razmere.
»V Lekarnah Maribor zaenkrat nismo krajšali delovnih časov lekarn ali jih zapirali, saj nam še uspe pridobiti kader in organizirati delo v lekarnah ter upamo, da bo tako tudi naprej,« so za Mariborinfo pojasnili v mariborskih lekarnah.
Lahko bi izvajali nove storitve
Priznavajo pa, da bi zadostno število zaposlenih omogočilo boljšo izvedbo novih storitev, kot je t. i. brezšivna skrb za paciente:
»Pomanjkanje strokovnega kadra ne vpliva na kakovost svetovanja in izdaje zdravil pacientom, bi pa se lahko ob večjem številu kadra v večji meri izvajale nove lekarniške storitve, kot je brezšivna skrb in s tem povezan pregled uporabe zdravil, kar bi nedvomno pozitivno vplivalo na zdravljenje z zdravili in zdravje ljudi.
Lekarniška zbornica Slovenije predstavlja lekarne v Sloveniji, zato so njihovi predlogi naši predlogi in jih seveda podpiramo,« še pravijo v Lekarnah Maribor.