Stavka učiteljev: Vlada si je zahteven položaj ustvarila sama

| v Lokalno

Včeraj se je zaključila stavka vseh šol in množičen protestni shod, kjer so pedagoški delavci zahtevali pravično razdelitev zasluženega.

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije je s stavko zahteval višje plače za dva do tri plačilne razrede, ovrednotenje razredniškega dela in višji regres za tiste z minimalno ali nižjo plačo.

Odzivala se je tudi ministrica za izobraževanje Maja Makovec Brenčič, ki je dejala, da so nekatere zahteve zagotovo upravičene, posebej ker je bilo to področje v zadnjih letih podfinancirano; izpostavila pa je predvsem ustrezno vrednotenje dela pomočnic vzgojiteljic in dela razrednikov.

Makovec Brenčič: Delo razrednika nosi vse večji vzgojni pomen

Meni, da je ustrezno ovrednotenje dela razrednika pomembno zaradi vse večjega vzgojnega pomena. Na kak način pa bo to urejeno, je stvar pogajanj med Svizom in vladno pogajalsko skupino. Tehtajo pa med možnostmi, da bi se za razredništvo uvedel poseben dodatek ali pa se znotraj trenutnih delovnih mest uvede novo delovno mesto učitelja razrednika.

Ob tem je poudarila, da je vlada na tem področju sprejela vrsto ukrepov, s katerimi naj bi izboljšala stanje, posebej po ukrepih iz leta 2010, ki so precej zarezali v financiranje vzgoje in izobraževanja.

Med drugim so po njenih besedah v tem mandatu podvojili število izobraževanj za opolnomočenje učiteljev in drugih strokovnih delavcev ter za ta namen tudi podvojili sredstva. Poskrbeli so za izpeljavo vseh napredovanj, na katera je čakalo več kot 8000 zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, odpravili plačne anomalije do 26. plačnega razreda in umestili pomočnice vzgojiteljic v zakonodajni okvir. Zaposlili so tudi več kot 400 mladih učiteljev. Izpostavila je še, da so olajšali dostop do strokovnega izpita in prve zaposlitve v vzgoji in izobraževanju.

»Ne pristajamo več, da je delo zaposlenih v vzgoji in izobraževanju manj vredno zgolj zato, ker nas je veliko in se da na nas veliko privarčevati,« je na shodu pojasnil glavni tajnik sindikata Branimir Štrukelj in dodal, da je v dejavnosti zaposlenih okoli 47.000 ljudi.

Brglez se je strinjal: Gre za enega najpomembnejših segmentov družbe

V izjavi je novinarjem predsednik DZ Milan Brglez povedal, da so se s predstavniki Sviza strinjali, da sta na dolgi rok vzgoja in izobraževanje eden najpomembnejših segmentov naše družbe, za katerega bo država morala ustrezno poskrbeti. V nasprotnem primeru se lahko zmanjšajo možnosti državljanom.

Brglez je tako vladno in sindikalno pogajalsko skupino povabil k pogajalski mizi, saj lahko do rešitve – po njegovem mnenju – pride le skozi dialog, ob tem pa morajo upoštevati tudi javnofinančne omejitve.

Štrukelj: »Ta vlada je navsezadnje odgovorna«

Štukelj je zahteve ponovil in napovedal zaostrovanje stavke v primeru neugodne razrešitve. Ta pa je pojasnil, da je Brglez bolj razumevajoč kot vlada in da mu je bilo »lažje pojasnjevati zelo pomembna razmerja za prihodnost naše države«, saj je tudi sam visokošolski učitelj. »Ko to govorimo na pogajanjih, nimamo dobrega občutka, da vsi razumejo, za kaj gre,« je dodal.

A predsednik DZ ni v funkciji, da bi karkoli obljubljal, saj je pogajalec z javnim sektorjem vlada. Štuklju se zdi tudi tvegano, da bi vlada zadevo prepustila naslednji politični garnituri: »Ta vlada je navsezadnje odgovorna za to, da se z zaposlenimi v javnem sektorju pogovarja. Je obenem delodajalec in obenem vlada nas vseh.«

Ob tem je dodal, da razume zahteven položaj, v katerem se je znašla vlada, a meni, da si ga je pravzaprav sama ustvarila z enostranskimi potezami pred dobrim letom.

Preberite še

Komentarji

andrej - stane

Šolniki pa vik in krik,,kajti če pride sedaj Janša na oblast so gotovi za naslednja 4 leta,, Vedo pa da Cerarjevo vlado kuzla liže in da je to njegov zadnji mandat,,Janša ima za njih še EN PAKET ,,,ampak ne za dedka mraza , temveč paket zniževanja plač in odpuščanj

pošteni občan

Učitelji so zanimiva politično obarvana kategorija,,,že v uk za učitelje gredo tisti najbolj smotani, tisti ki komaj skup spravijo osnovno šolo,, Strici so mi povedali,, da je po vojni učila ena partizanska lajdra v naši osnovni šoli, ki je bila pred vojno dekla, v župnišču, po vojni se je spečala z vodnikom iz JLA , takoj pričela učiti slovenščino,, in na koncu postala ravnateljica šole., ampak to še ni vse postala je predsednica vaške skupnosti po letu 1991
Kot je nekdo napisal Učitelji ,,to so paraziti države ,, en kurc bi delali plačo pa hočejo imeti ogromno,,, Gospodarstvo vzdržuje javni sektor,, kar pomeni da gospodarstvo plačuje učitelje,, za njihovo nedelo in zato edino gospodarstvo lahko reže kruh učiteljem,,, Pomeni Gospodarska zbornica bi morala dajati soglasja k učiteljskim plačam,, Je pa tudi res, da danes sploh ne potrebujemo več učiteljev, kajti večina staršev ima tak višjo izobrazbo kot pa učitelji in bi lahko otroke sami učili popoldan ko pridejo iz službe,, Pomeni iti v uk za učitelja, je isto kot se specializirat za serviserja semaforjev,, kajti večina semaforiziranih križišč bodo sčasoma postala krožišča in serviserji semaforjev ne bodo več potrebni

Lokalno

Vse v Lokalno

Šport

Vse v Šport

Politika

Gospodarstvo

Slovenija

Scena

Svet

Vse v Svet

Kronika

Vse v Kronika

Kultura

Vse v Kultura