V Občinah Slovenska Bistrica in Oplotnica po sobotnem hudem neurju, ki ga je spremljala debela toča, nadaljujejo s sanacijo.
Na terenu je bilo v soboto in nedeljo več kot 150 gasilcev, ki so prejeli več kot 600 klicev na pomoč, uničenih je bilo več kot 400 objektov. Eno družino so morali začasno preseliti v občinsko stanovanje, škodo pa bodo po besedah tamkajšnjega župana verjetno merili v milijonih.
Toča je padala »na suho«, razlagajo prebivalci
Kot teniška žogica velika toča je uničevala vse pred seboj - prerešetala je vetrobranska stekla, strehe, fotovoltaične celice in uničila pridelke.
Marija Klančar je povedala: »Nepričakovano, vse na suho se je začelo. Padalo je, tok tok tok, da nismo vedeli, jaz sem mislila, ne vem, da kdo meče kamne ali kaj.«
»Mi smo se v bazenu še kopali. Je bilo sončno, takšno vreme, kot je sedaj. Pa so samo naenkrat začele 'kugle' leteti dol,« je dodal Klemen.
»So tako kot jabolka dol padale, kot da so nas bombardirali, dobesedno,« je situacijo opisala Eva Šoštarič.
Na terenu je posredovalo več kot 150 gasilcev, ki so dobili več kot 600 klicev na pomoč.
David Prelog, poveljnik Gasilske zveze Slovenska Bistrica, je pojasnil: »Tu smo dali seveda prednost bivalnim prostorom, da se začnejo strehe prekrivati, nato pa gospodarskim in drugim objektom.«
Mamico s tremi otroki so preselili
Dva dni kasneje je sanacija že v polnem teku, pred vrati zavarovalnic pa so se že vile dolge kolone ljudi.
Ena izmed prebivalk je dejala: »Šipa je šla, pa 'hauba', pa streha.« Danica Leskovar je opisala: »Ko sem imela okno na široko odprto v sobi in mi je mrežo prebilo tako za pol metra in je bilo toče v sobi za en takle mali škaf, polno.«
Poškodovanih je bilo več kot 400 objektov, povsem uničena pa je hiša, v kateri je živela Sabina Zabukovnik, mamica s tremi otroki.
»Dejansko smo se skrivali noter, da je naredilo, kar je naredilo. Vmes smo že vodo ven pumpali, ker je res kar teklo vsepovsod noter,« je povedala Zabukovnik.
Družino so za čas trajanja sanacije začasno preselili v občinsko stanovanje. Hiša ni bila zavarovana, zato upajo na pomoč dobrih ljudi.
»Sama sem s tremi otroci, že petnajst let tukaj, trudim se iz meseca v mesec, da gre. Zdaj mi je žal, da nisem zavarovala,« je dodala Zabukovnik.
Vsi, ki bi družini Zabukovnik želeli pomagati, lahko denar nakažete na transakcijski račun Rdečega križa Območno Združenje Slovenska Bistrica, SI56 0443 0000 0433 025, odprt pri Novi KBM, sklic: SI00 47011645, namen: HUMANITARNI PRISPEVEK ZABUKOVNIK.
Računajo tudi na pomoč države
Kako radodarne bodo zavarovalnice, pa skrbi tudi tiste, ki so imeli sklenjena zavarovanja. Eden izmed prizadetih je dejal: »Prekriti bom moral na novo. Enih 10 jurjov. Ja, ampak pravijo, da če je nad 30 let stara plošča, da ne krijejo.«
Veliko objektov je že vsaj delno saniranih. Svoja vrata je izjemoma včeraj odprla tudi lokalna trgovina z gradbenim materialom, kamor so ljudje prihajali po najnujnejše potrebščine.
»Purpen, folija, žičniki, lepilni trakovi. To je bilo najbolj atraktivno,« je povedal Ignac Selinšek, vodja PE Impos Slovenska Bistrica.
Višina škode, ki jo je utrpela Občina Slovenska Bistrica, sicer še ni znana.
Ivan Žagar, župan Občine Slovenska Bistrica, je poudaril: »Tovrstna nesreča pomeni za Občino Slovenska Bistrico katastrofo. Seveda pa je potem lokalnega pomena za državni nivo. Mi bomo seveda škodo posredovali naprej, upamo tudi na kakšno pomoč.«
Največja skrb prebivalcev je trenutno to, kako hitro bodo lahko sploh kupili nove strehe in kdaj bodo na voljo krovci.