Na II. gimnaziji Maribor se je v četrtek z zaključno slovesnostjo in podelitvijo medalj svečano zaključila 30. Balkanska računalniška olimpijada.

Balkanska računalniška olimpijada je pod okriljem Zveze za tehnično kulturo Slovenije in ob podpori Ministrstva za digitalno preobrazbo trajala od 29. oktobra. 

Na olimpijadi se je v znanju in spretnostih računalniškega programiranja pomerilo 73 mladih programerjev iz 17 držav, ki jih je spremljalo še okoli 40 mentorjev. 

Absolutni zmagovalec je postal Mihnea Andreescu iz Romunije, ki je edini pravilno rešil vse naloge in zbral vseh 600 možnih točk. Drugo mesto je zasedel Mihai Valeriu Voicu prav tako iz Romunije, tretji pa je bil Bolgar Daniel Koynov

Med Slovenci se je najbolje odrezal Jakob Žorž, ki je prejel bronasto odličje. 

PREBERITE ŠE:

Na olimpijadi je bilo sicer podeljenih šest zlatih, 12 srebrnih in 19 bronastih medalj.

»Digitalne tehnologije krojijo kakovost našega življenja. Zato morajo biti dostopne vsem, vključujoče, varne, zanesljive in trajnostne,« je med drugim po video povezavi na otvoritvi dejala Emilija Stojmenova Duh, ministrica za digitalno preobrazbo. 

Tekmovalce je še opogumila z besedami, naj kot mladi arhitekti naše skupne prihodnosti tudi uživajo v iskanju rešitev in povezovanju različnosti, kot žensko v tehnologiji pa jo še posebno zanima opolnomočenje žensk in deklet z digitalnimi veščinami, saj bodo le tako polno in smiselno sodelovale v demokraciji, izobraževanju in poslovanju v digitalni družbi.

Znanstveni komite pripravil zahtevne naloge

Tekmovanje je potekalo dva tekmovalna dneva in je bilo individualno. Tekmovalci so morali vsak tekmovalni dan v petih urah rešiti po tri različne probleme s področja programiranja. 

Vsaka naloga je od tekmovalcev zahtevala, da napišejo program, torej serijo navodil, ki potem poišče pravilen odgovor na zastavljeni problem.   

Zahtevana raven znanja na računalniški olimpijadi za dijake je bila zelo visoka, saj so bila pravila in naloge praktično enaka kot na mednarodni računalniški olimpijadi.

Tekmovalci so programirali v programskih jezikih C in C++, na operacijskem sistemu Linux.

Celotno dogajanje je potekalo šest dni. Poleg samega tekmovanja so potekale tudi različne obtekmovalne dejavnosti. 

Računalniško programiranje ima v Sloveniji premalo veljave

Osnovni namen olimpijade je spodbujati zanimanje za računalništvo in informacijsko tehnologijo med mladimi. Računalniki nas obkrožajo na vsakem koraku in vsi jih uporabljamo, vseeno pa je poznavanje programiranja močno podhranjeno.

Na ZOTKS, ki je glavni organizator olimpijade in računalniških tekmovanj v Sloveniji, se že vrsto let trudijo, da bi ta del računalništva – programiranje in uporaba programskih jezikov za reševanje problemov s področij programiranja – ponovno dobil večjo veljavo in pravo mesto tudi v našem šolskem učnem programu. 

Komentarji (1)

Kurbinsin (ni preverjeno)

Balkanska, ha ha ha ha ha

Starejše novice