Vile z razkošnimi vrtovi, ki so zgrajene v različnih historičnih slogih, so si dali zgraditi predvsem premožni gospodarstveniki, ki so se v drugi polovici 19. stoletja preselili v Maribor. Večina teh vil se nahaja v tako imenovani četrti vil, ki je nastala po letu 1871 v okolici Mestnega parka in Ljudskega vrta. Gradnja vil v Mariboru se je ustavila po drugi svetovni vojni, temu je sledila nacionalizacija velike večine teh vil in sprememba namembnosti. Tako imajo v nekaterih vilah danes svoje prostore vrtci, državni organi, športna društva, nekatere pa na žalost propadajo.
Gradnja meščanskih vil v Mariboru je povezana predvsem z industrializacijo mesta, ki je potekala konec 19. stoletja in v začetku 20. stoletja, danes na žalost nekaj teh vil tudi sameva in čaka na lepše čase.
Po mnenju arhitektov so vile v Mariboru veliko bolj ohranjene s tistimi, ki se na primer nahajajo v Ljubljani, natančneje v Rožni dolini in Kodeljevem.
Vila Transilvanija
Vilo z najzanimivejšim imenom med vsemi, ki že nekaj časa propada na Mladinski ulici je leta 1910 zasnoval arhitekt Fritz Friedriger. Dom je poimenoval Transilvanija v njem pa so živeli vse do leta 1920, ko se je skupaj z družino preselil v Graz. Po odhodu Fridringerja je stavbo kupil Josip Škerlec, ki stavbe ni bistveno spreminjal. Dodana je bila samo garaža. Vila sedaj že nekaj časa žalostno propada in nič ne kaže, da bo kmalu doživel več kot potrebno prenovo.
Vilo Soklič postavil železniški uradnik
Na Kosarjevi ulici se nahaja vila Soklič, ki sta jo postavila zakonca Franc in Tusnelda Soklič. Soklič je bil železniški uradnik in velik posestnik v Mariboru zato je bila izgradnja takšnega domovanje pričakovana. Hiša zgrajena leta 1929 je skozi čas dobila nekoliko drugačno podobo. Vila ima tako sedaj nov steklen kubus, prav tako pa sta bila preurejena vhod v vilo in garaža.
V Vili Golob so svoje prostore dobili otroci
Irena Golob, ki je bila lastnica vile se je v Maribor preselila po moževi smrti ter na Vrbanjski ulici kupila zemljišče, kjer je postavila hišo. Če so bil prvotni načrti za hišo manjši in je bila v planu izgradnja enonadstropne dvostanovanjske hiše pa se je to spremenilo z dejstvom, da se je Golobova medtem poročila z arhitektom. Enostavna hiša je tako dobila novo podobo – enodružinsko, bogato dekorirano vilo. V vili ima danes svoje prostore vrtec.
Vila Langer ima pestro zgodovino
Vila, v kateri ima danes svoje upravne prostore športno društvo Branik, je bila zgrajena leta 1843. Zgradil jo je glažutar Jožef Langer. Glede na velikost in namembnost prostorov, je bila vila že od začetka mišljena kot prostor za bivanje in umik iz mestnega središča v nekoliko bolj umirjeno naravo. Mestna občina je kasneje zemljišče odkupila in na njem uredila velik prireditveni prostor, ki je leta 1901 dobil tudi prva teniška igrišča. Vila je bila takrat preurejena v restavracijo in rastlinjak. Po koncu prve svetovne vojne so ponovno začeli preurejati prostor okoli vile in vila je tako izgubila svoj pomen.
Leta 1926 je bila predelana v dnevno zavetišče za otroke, kasneje pa je v vili v upravljanje dobilo športno društvo Branik, leta 1958 so pritličje vile uredili v šolo za gostinstvo, a so jo že štiri leta kasneje izselili ter ponovno odprli restavracijo.
Stare hiše imajo svoj čar
Stare hiše, pa naj bodo to vile ali navadne družinske hiše, so izredno dragocene iz več vidikov. Prvi in najbolj očiten je zagotovo umetnostnozgodovinski vidik, saj skupaj z načrti pripovedujejo o zgodbah njihovega časa in takratnega arhitekturnega sloga. Nosijo pa tudi spomine prebivalcev, ki so bili lahko navadni delavci ali pa pomembne osebnosti. Ti spomini so ob enem tudi narodov spomin, ki ga ne smemo pozabiti. Ohranjanje takšnih hiš je zato pomembno tako za nas kot tudi za naše zanamce.
FOTO: Mariborart.si