Nedavno je Finsko pretresla tragedija s streljanjem na eni od osnovnih šol. Za tem se je na enem od slovenskih javno dostopnih medijev pojavil komentar z grožnjo o podobnem dogodku tudi v Sloveniji.
Po pojasnilih policije se dogodek zdi malo verjeten, a so slovenske šole vseeno pozvali k povečanju samozaščitnega ravnanja.
Na ljubljanskih šolah dodatni varnostniki, kako je v Mariboru?
Poziv policije je med starši povzročil kar nekaj skrbi, ukrepala je tudi Mestna občina Ljubljana.
Zoran Janković, župan Mestne občine Ljubljane, je včeraj povedal, da bo vsaka ljubljanska šola do konca tedna za vsak primer imela dodatnega varnostnika.
Na mariborskih osnovnih šolah smo preverili, ali so se odločili za podobne ukrepe.
Ker je avtor objave, ki je povzročila skrb, grožnjo slovenskim šolam izrekel za 10. april, smo preverili tudi, ali na mariborskih šolah danes beležijo povečan izostanek otrok, ki so zaradi varnost preventivno ostali doma.
Policija stopnjo tveganja ocenila za izjemno majhno
Nekatere mariborske šole so na svojih spletnih straneh objavile obvestila, v katerih so zapisali, da bodo posebej pozorni na učence ter na dogajanje v šoli in na šolskem prostoru. Poudarjajo, da naj bodo starši in učitelji tisti, ki otrokom nudijo varnost. Nekatere šole so delile smernice o ravnanju za ohranjanje mirnosti ob napovedanih grožnjah.
»V medijih se pojavljajo sporočila, ki vsakomur izmed nas zbujajo skrb,« so tako zapisali na spletni strani Osnovne šole Franca Rozmana – Staneta Maribor. Staršem svetujejo, da se v primeru, da otroci izrazijo skrb, z njimi pogovorijo: »Pri tem je pomembno, da nam zaupajo. Prav tako je pomembno, da s pogovorom ne okrepimo njihovih stisk. Na enak način bomo delovali tudi v šoli.«
Na strani Osnovne šole Borcev za severno mejo so izpostavili izjavo ministra za vzgojo in izobraževanje Darja Felde, ki je povedal, da je »policija stopnjo tveganja ocenila za izjemno majhno«.
Kot pravijo, je verjetnost, da se bo kaj zgodilo, je po mnenju policije minimalna, zato je potrebno predvsem ohraniti mirnost. »Kljub temu pa bomo v šoli seveda pozorni na morebitne posebnosti v vedenju učencev,« so zapisali.
Učitelji dežurajo na hodniku, »ni potrebe« po radikalnih ukrepih
Mirko Škundrić, ravnatelj Osnovne šole Leona Štuklja Maribor, je za Mariborinfo povedal, da so po dogovoru mariborskih ravnateljev obvestili starše, čeprav jim je bilo s strani ministrstva in policije rečeno, da ni potrebe po vključevanju staršev, saj je grožnja izredno majhna.
»Uporabili smo mehki prijem,« pojasnjuje: »Omejili smo vhode v šolo – samo enega, dva vhoda lahko učenci in zaposleni uporabljajo pri prihodu.« Za varnost med poukom in odmori skrbijo tudi z dežurstvom učiteljev na hodnikih.
Opravili so tudi pogovor z učenci: »Hoteli smo izvedeti, kakšno je vzdušje na naši šoli, v razredih, kako se učenci počutijo.« Dodaja, da niso uvedli nekih rigoroznih ukrepov oziroma radikalnih potez, saj menijo, da za to ni potrebe.
Ravnatelj pojasnjuje, da na šoli ni velikega izostanka učencev. Kot pravi, nekaj učencev manjka, a število ni drastično: »Nekateri so odstotni zaradi muslimanskega praznika, nekaj učencev več je morda ostalo doma zaradi strahu ali preventive.«
Šolska informatorka ima pregled nad osebami, ki vstopajo in izstopajo iz šole
Glede na priporočila iz okrožnice Ministrstva za vzgojo in izobraževanje ter na podlagi sestanka med ravnateljicami in ravnatelji mariborskih osnovnih šol, so se na Osnovni šoli bratov Polančičev Maribor dogovorili o tem, da skušajo »kolikor se da usklajeno delovati v danem primeru.«
»Vse starše naše šole smo seznanili z ministrsko okrožnico in dopisom, v katerem izpostavljamo pomen pogovora z učenci ne samo v šolskem prostoru, pač pa tudi v domačem okolju,« je povedal ravnatelj Bojan Mlaj.
Z dopisom poudarjajo, da šola vseskozi deluje v skladu z zagotavljanjem varnega in spodbudnega učnega okolja, pri čemer dajejo velik poudarek razvoju čustvenih kompetenc pri učencih.
»Kot ravnatelj sem o dani zadevi na enak način obvestil tudi šolski kolektiv, smo pa podobno obvestilo javno objavili tudi na spletni strani šole,« je še dejal Mlaj.
Kot pravi, delujejo preventivno in v smeri, da se po nepotrebnem ne ustvarja panika. »Šola ima zaposleno informatorko, ki svoje delo opravlja izjemno in vestno in pravzaprav skrbi tudi za kontroliran prehod oseb v šolo in izven nje,« razlaga: »V času pouka pa je sicer šola zaklenjena.«
Ne beležijo povečanega števila odstotnih otrok
»Glede na evidenco današnje prisotnosti učencev ta ne odstopa od običajne,« je za Mariborinfo pojasnil ravnatelj Osnovne šole bratov Polančičev Maribor.
Kot pravi Mlaj, danes na njihovi šoli manjka le 11 učencev od 559 vpisanih. O razlogih za izostanek niso obveščeni: »Razlogi so lahko različni in zanje zvemo šele, ko prejmemo opravičila od staršev. Posebej najavljenih odsotnosti nismo prejeli.«
Otroci odmore začasno preživljajo v telovadnici, štirje otroci preventivno ostali doma
Tudi na Osnovni šoli Toneta Čufarja Maribor so starše seznanili z vsebino okrožnice.
»Kot že do sedaj, imamo zaklenjena vse vhode, na glavnem je informatorka, ki nadzoruje vse vstope v šolo,« je povedala ravnateljica Eva Raušl: »Pri nas že do sedaj nenajavljena oseba ni prišla v notranjost šole.«
Dodaja, da so začasno prekinili z rekreativnimi odmori na prostem in jih preselili v telovadnico.
»Z učenci se redno pogovarjamo o aktualnih problemih, ki jih težijo,« pravi: »Razredniki so se z njimi pogovorili tudi o tej situaciji in jih pomirili. Učenci zaradi tega niso prestrašeni ali vznemirjeni.«
Kot je povedala Raušl, danes v šoli manjka 80 otrok: »Vzrok za izostanek so bajram, bolezen, štirje učenci pa manjkajo zaradi današnje situacije.«
»Na vse obiskovalce šole smo vedno posebej pozorni«
Tudi na Osnovni šoli Ludvika Pliberška Maribor so postopali podobno, kot ostale šole v Mariboru.
»Pogovorili smo se z učenci, na še večjo previdnost sem opozorila učitelje in starše,« je za Mariborinfo pojasnila ravnateljica Lidija Todorović.
Dodaja, da je šola tudi sicer v času pouka zaklenjena in je vstop možen samo pri vhodu, kjer je informatorka: »Na vse obiskovalce smo vedno posebej pozorni in preverjamo, s kakšnim namenom so na šolskem dvorišču.«
»Želimo si le miru in prijazne prihodnosti za vse«
Astrid Videc ravnateljica Osnovne šole Bojana Ilicha je povedala, da so obvestili starše in jih prosili, da se tudi doma pogovarjajo o omenjenih vsebinah in o nastali situaciji na način, da dodatno ne krepijo otrokove stiske.
»Želimo, da otroci in mladostniki v nas vidijo osebo, ki jih bo zaščitila in jim nudila varnost,« je dejala.
Kot pravi, v šoli te vrste pogovorov izvajajo konstantno, saj je vsak posameznik v šolskem prostoru odgovoren za prijetno in varno okolje. »Bo pa na obhodu tudi naš rajonski policaj, ki nas tudi drugače večkrat obišče,« je povedala.
Kot pravi, so zaradi situacije z grožnjo danes od pouka izostali trije odstotki učencev.
Ravnateljica ob tem dodaja, da si želijo le miru in prijazne prihodnosti za vse.
Komentarji (4)
Tudi varnostnik je samo clovek, Kaj Pa naj stori proti oborozeni osebi, edino da je prvi ki dobil kroglo v glavno, bedaki numni
Pa kaj za hudiča, vsi portali polni teh obvestil, človek dobi občutek, da nekateri kar navijajo, da se nekaj zgodi, da bi lahko polnili rumene strani širili teorije zarot. Čitam, v Kranju šolarji zapustili pouk, ker jim je učitelj samo omenil, kako ravnati v primeru takšnega dogodka, pa že vsi v lufti, tudi njihovi starši, skurili facebook.....budale.
V slo je še varno. Pojdite malo v Paris, Merseille, Neapelj, pa zatavajte v kakšno ulico. Boste videli, kakšen raj smo še vedno na srečo.
Neoboroženi varnostniki je to kot 0!