30. oktober 2008. Dan, ki je zapisan v zgodovino.

Bil je četrtkov popoldne pred desetimi leti, ko je Družba za avtoceste v Republiki Sloveniji prometu predala še zadnji del pomurske avtoceste med Lenartom in Vučjo vasjo. S tem je bila odprta celotna, nekaj več kot 80 kilometrov dolga in 823 milijonov evrov vredna »pomurka«, ki je Pomurje povezala s preostalim delom Slovenije. Z gotovostjo lahko trdimo, da je pomurska avtocesta ena pomembnejših pridobitev zadnjih 50, če ne 100 let za Pomurce. Vsaj kar se infrastrukture tiče. 

Desetletna zamuda

Spomnimo, da je pomurska avtocesta burila duhove, še preden je bila zgrajena. Najprej so nanjo čakali deset let. Pomurje bi moralo avtocesto dobiti najpozneje do konca leta 1998, a smo jo predvsem zaradi političnih interesov v državi in nesoglasij županov dobili deset let pozneje. Pomurski avtocestni krak so pospešeno začeli graditi leta 2006, odsek Vučja vas - Beltinci pa že leta 2000. 

Razburjala je tudi odločitev Darsa, da se bo gradil dvopasovni pomurski avtocestni krak brez odstavnih pasov. Dars je takrat pojasnjeval, da so se za ta korak odločili na podlagi izračunov prometa, a da lahko cesto razširijo, če se bo promet občutno povečal. 

Težki tovornjaki na regionalih cestah

Ne glede na vse težave pa je pomurska avtocesta velika pridobitev za skrajni severovzhod države. Pred njeno izgradnjo je tovorni promet potekal po regionalnih cestah, zato so domačini pogosto protestirali in tudi protestno zapirali ceste. Soboški policisti so nam za lažjo predstavo o tem, koliko tovornjakov se je vozilo po regionalnih cestah, posredovali podatke, koliko tovornih vozil se vsako leto prepelje po pomurski avtocesti. 

Ne samo z vidika preusmeritve tovornega prometa in hitrejšega potovanja, spomnimo se, da smo pred izgradnjo avtoceste iz Murske Sobote do Maribora potrebovali uro in pol, zdaj 60 kilometrov prevozimo v dobre pol ure. Avtocesta je Pomurje zagotovo približala ostali Sloveniji in svetu ter ga odprla za gospodarski razvoj. So to priložnost znali izkoristiti? 

V desetih letih več kot 800 nesreč

Čeprav je pomurska avtocesta odprta »samo« deset let, pa so v tem času potekala že številna obnovitvena dela, s katerimi so popravljali napake. Izkoristili so namreč garancijsko dobo desetih let. Dvopasovni pomurski avtocestni krak je odpiral številna vprašanja možnosti reševanja v primeru prometnih nesreč. V nekaterih primerih so se reševalci res le s težavo prebili do ponesrečencev. 

V desetih letih od odprtja so pomurski policisti na 64,5 kilometrov avtoceste, ki poteka na območju Policijske uprave Murska Sobota, obravnavali 811 prometnih nesreč. Soboški policisti sicer pojasnjujejo, da število prometnih nesreč v veliki meri odvisno od gostote prometa. 

Pomurska avtocesta je izrednega pomena, ne samo za Pomurje, ampak celotno Slovenijo. Nekaj več kot 80 kilometrov avtoceste pomeni namreč tudi neprekinjeno avtocestno povezavo med Koprom in Pincami. Z dokončanjem »pomurke« je Slovenija s štiripasovnico povezana od Madžarske do Italije.

Starejše novice