Na današnji dan pred 27 leti so razglasili rezultate plebiscita, ki je potekal 23. decembra 1990. Za samostojno in neodvisno državo je glasovalo 88,2 odstotka volivcev.

Letos mineva 27 let od prelomnega 23. decembra 1990, ko se je na plebiscitu skoraj 90 odstotkov vseh volilnih upravičencev odločilo za samostojno Slovenijo. Rezultate plebiscita so uradno razglasili tri dni pozneje, zato 26. decembra zaznamujemo državni praznik, dan samostojnosti in enotnosti.

»Jugoslavije ni več in zdaj gre za Slovenijo«

Na plebiscitu je glasovalo 93,2 odstotka vseh volilnih upravičencev, od katerih se je za osamosvojitev izreklo 95 odstotkov - ali 88,5 odstotka vseh. Da je plebiscit uspel, je bilo znano že nekaj po 22. uri, ko so prešteli okoli 60 odstotkov glasov. Predsednik Demosa Jože Pučnik je takrat izrekel znameniti stavek, da Jugoslavije ni več in da gre zdaj za Slovenijo.

Enotnost in samostojnost naši temeljni vrednoti

Letošnja osrednja državna proslava je bila že v petek v ljubljanskem Cankarjevem domu. Premier Miro Cerar je v govoru izpostavil, da s plebiscitom izkazana enotnost in posledično priborjena samostojnost ostajata naši skupni, temeljni vrednoti, piše STA. Dodal je, da v mednarodnih povezovanjih ne smemo nikoli zanemariti priborjene samostojnosti.

Pahor zaprisegel za svoj drugi mandat

Pred proslavo so praznik zaznamovali tudi v državnem zboru. Njegov predsednik Milan Brglez je ob tem poudaril, da ta praznik nosi sporočilo vizije, verjetja, odločenosti in enotnosti. Na seji je za svoj drugi mandat zaprisegel predsednik republike Borut Pahor.

V inavguracijskem govoru je Pahor poudaril povezanost naroda na plebiscitu, ob razglasitvi in vojaški obrambi samostojne države.

Sicer pa bodo v uradu predsednika republike bodo državni praznik znova počastili z dnevom odprtih vrat. Predsednik Borut Pahor bo obiskovalce tudi nagovoril. Pred predsedniško palačo bo postrojena častna straža garde Slovenske vojske.

Komentarji (1)

Koba (ni preverjeno)

Kaj pa so ti spreobrnjenje rdečkarji vedeli o "demo-kraciji"? Pučnik je bil zlorabljen in še danes je.

Starejše novice