Vir: Facebook Matjaž Nemec
Na televiziji IDEA so gostili Matjaža Nemca, poslanca v Evropskem parlamentu, ki je spregovoril o svojem delu in o prihajajočih volitvah v evropski parlament.

Evropski poslanec Matjaž Nemec je spregovoril o perspektivah glede dela v Evropskem parlamentu, pa tudi o aktualnih izzivih, ki pestijo Evropo, o razmerah na Bližnjem vzhodu ter na Zahodnem Balkanu, pa tudi o dogajanju na političnem parketu v Sloveniji.

»Združeni narodni in Varnostni svet ne opravljajo več tiste osnovne funkcije ohranjanja miru, za katerega je bilo naročeno poslanstvo po drugi svetovni vojni in določeni trendi me iskreno skrbijo. 

Ko delamo vzporednico zadnjih sto let, osebno vidim ključno razliko v temu, da razlika med 1924 in 2024 za Evropejce je ta, da danes živimo v skupni Evropi in mislim, da se tega moramo zavedati. 

Še toliko bolj, ker pripadamo manjšemu narodu, ki se je v tem delu Evrope ohranil v svoji raznolikosti, svojih specifikah, imamo svoj jezik, svojo kulturo in na to moramo biti ponosni in na to moramo skrbeti, da bomo pustili tudi zanamcem,« je dejal Nemec.

Evropske volitve v globalnem kontekstu

Nemec je poudaril, da je ključno razumeti evropske volitve v širšem kontekstu globalnih sprememb. 

Opozarja na naraščajočo moč populističnih in antievropskih sil, ki postavljajo pod vprašaj enotnost Evropske unije. 

S svojimi izkušnjami in perspektivo vabi k razmišljanju o širšem geopolitičnem vidiku, ki vpliva na prihodnost Evrope.

Socialna stanovanjska politika in dostopnost nepremičnin za mlade

Nemec je spregovoril tudi o pomenu socialno naravnane stanovanjske politike, ki omogoča dostopnost mladim družinam. 

Kot vzor izpostavlja dunajski model, ki je bil uspešen v vzpostavljanju dostopnih stanovanj in bi lahko služil kot navdih tudi v slovenskem kontekstu.

»V Evropski uniji smo lansko leto praznovali leto mladih. Seveda zaradi demografije in tudi na splošno zaradi razvoja je zelo pomemben ta poudarek, seveda v naši družbi na mladih svet stoji. Stanovanjska problematika se dotika večino držav Evropske unije. 

Mi smo opravili dve zelo pomembni razpravi na to temo v Evropskem parlamentu, kako bi lahko spodbujali, tudi finančno v posamičnih državah članicah izgradnjo novih stanovanj, dostopnih stanovanj, to je predvsem zelo pomembno, zato ker stanovanja so prisotna na trgu, ampak zdi se, da so ta dostopna samo za določene elite. 

Z izjemno visokimi cenami se tudi odmikamo od dostopnosti. Mi se v Sloveniji zelo osredotočamo na ta del problema, koliko spremljam tudi vlada svoje obljube delno konkretizira.« 

Odnos med Natašo Pirc Musar in Robertom Golobom

Med pogovorom smo se posvetili tudi notranjepolitičnim dinamikam v Sloveniji, zlasti odnosu med predsednico republike in predsednikom vlade. 

Nemec je poudaril pomen konstruktivnega sodelovanja med institucijami in izraža pričakovanje, da bodo voditelji delovali v korist državljanov in se izogibali nepotrebnim političnim trenjem.

»Ne zdi se mi problematično, če obstajajo nesoglasja, zdi se mi pa problematično, če so ta napačno izpostavljena in interpretirana.  

Velikokrat v politiki pomeni manj je več. Mislim, da bi ta rek v danih okoliščinah veljalo izpostaviti tudi v tem primeru, manjka nekoliko preudarnosti, tiste modrosti, če želite, ki bi jo pričakovali na takšnih položajih.

Mislim, da sta oba predsednika dovolj zrela in sposobna interne komunikacije pri kakšnih šumih. To pa je predvsem pomembno za ljudi.

Ker ne bi želel, da bi politika po nepotrebnem obremenjevala ljudi pri malenkostnih zadevah ali pa pri zelo pomembnih, če bi bilo moč se temu izogniti ali pa drugače komunicirati. Želel bi si več preudarnosti,« je dodal Nemec.

Starejše novice