Iz Ukrajine je zaradi ruske invazije zbežalo že več kot dva milijona ljudi, so sporočili z visokega komisariata Združenih narodov za begunce.
Samo Poljska je sprejela skoraj polovico vseh beguncev iz Ukrajine - po zadnjih podatkih je v to državo vstopilo že 1,4 milijona ukrajinskih beguncev.
Na drugi strani je Madžarska sprejela več kot 214.000 beguncev, Slovaška dobrih 165.000, skoraj 100.000 ljudi pa je iz Ukrajine odšlo tudi v Rusijo.
Podobno je v Moldaviji in več drugih državah, vse bolj tudi v tistih, ki sicer ne mejijo na Ukrajino, kot sta Nemčija in Češka.
Iz visokega komisariata za begunce pri tem dodajajo, da je vojna v Ukrajini povzročila najhitreje rastočo begunsko krizo v Evropi po drugi svetovni vojni.
V Sloveniji prostor za do 200 tisoč beguncev?
Posledično smo prve ukrajinske begunce sprejeli tudi v Sloveniji, in sicer prejšnji torek. Zadnji objavljeni podatki tako kažejo, da jih je v nastanitvenem centru v Logatcu za zdaj 198, med njimi je kar 79 otrok, tudi skupina mladih nogometašev s trenerjem.
Velika večina državljanov Ukrajine je po navedbah ministrstva za notranje zadeve trenutno nastanjenih na zasebnih naslovih, kar se bo predvidoma v prihodnjih dneh spremenilo, temu primerno se bodo povečevale tudi sprejemne kapacitete.
Včeraj je začel tudi veljati sklep o uvedbi začasne zaščite za razseljene osebe, s katerim je vlada aktivirala istoimenski zakon. Sklep pa pri tem ne navaja števila beguncev, ki jim je Slovenija pripravljena nuditi začasno zaščito, saj njihovega števila ni mogoče oceniti.
Je pa notranji minister Aleš Hojs nedavno poudaril, da lahko Slovenija v tem trenutku v pomoč Ukrajini zagotovi prostor za 180.000 do 200.000 beguncev.
Zato smo se odločili preveriti, koliko posameznikov podpira slovenska prizadevanja pri pomoči ukrajinskim beguncem in njihovi nastanitvi v državi.
Rezultati ankete o namestitvi ukrajinskih beguncev v Sloveniji
Slovenija je po besedah notranjega ministra Aleša Hojsa že na začetku povedala, da bo, glede na to, da ti ljudje prihajajo iz naše neposredne bližine, v polni meri poskušala zanje poskrbeti.
Prav tako je poudaril, da lahko v državi v tem trenutku zagotovimo prostor za 180.000 do 200.000 beguncev.
Tako smo se odločili preveriti, ali naši bralci podpirajo prizadevanja Slovenije pri množični namestitvi ukrajinskih beguncev v državi.
Takšni so rezultati.
V anketi je sodelovalo 1045 udeležencev oziroma bralcev Mariborinfo.
Pri tem jih je 786 oziroma 75,22 odstotka glasovalo, da podpirajo namestitev ukrajinskih beguncev v Sloveniji, 170 oziroma 16,27 odstotka jih je glasovalo, da namestitve ne podpirajo, 89 udeležencev oziroma 8,52 odstotka posameznikov pa je glasovalo, da o tem niso odločeni.
Komentarji (5)
Zdaj pa vsi ki ste gladovali ZA'PRIČAKUJEM da si enih par namestite doma in izkažete svojo pravo podporo z dokazi.Ali pa morda lažete,ko gre za res?
Potrebno je pomagati.
200.000 je 10% prebivalstva Slovenije, torej jih naj bi Nemčija sprejela 8,3mio beguncev, Poljska 3,7mio.... Hojsa mal matematika hojsa....
Dobro se ve kdo so tisti, ki ne podpirajo.
No, uredništvo, kaj pa je vas v tej vaši anketi tako močno presenetilo oz. na kaj namigujete v naslovu prispevka? Ali tudi vi mogoče (očitno) spadate med tistih 16,27 %?