Leto 2024 je bilo z izjemo julijskega požara na Trstelju povprečno, ocenjuje Zvonko Glažar, poveljnik Gasilske zveze Slovenije.
»Število dogodkov se iz leta v leto povečuje in ravno gasilci kot pomemben gradnik v sistemu za zaščito in reševanje v zadnjih nekaj letih opravimo kar 93 odstotkov vseh posredovanj, ko se je treba odzvati na klic pomoči. Od vseh intervencij, ki jih opravijo gasilci, jih prostovoljci izvedejo 69 odstotkov. Na požaru na Krasu, na Trstelju, v juliju 2024 je bilo v treh dneh prisotnih 2.000 prostovoljnih gasilcev.
Ne moremo pa pozabiti poplav v avgustu 2023, ko je bilo aktivnih več kot 67.000 prostovoljnih gasilcev. To so zgolj redne operativne aktivnosti, smo pa gasilci tudi nosilci mnogih družbenih aktivnosti, saj smo samo letos izvedli več kot 150 prireditev po celotni Sloveniji, bili udeleženi na mladinski gasilski olimpijadi v Italiji in organizirali izjemno število usposabljanj, ki jih je obiskalo več kot 9000 naših članov,« opisuje iztekajoče se leto Glažar.
Zanimanje ni v upadu, članov vse več
Trenutni uradni podatki kažejo, ima zveza 171.330 članov.
»V 155-letni tradiciji se nam vsakih 5 let članstvo poveča za okoli 10.000 članov. Še posebej smo ponosni na naše mlade, kjer se njihov delež znotraj celotnega članstva vsakih pet let poveča za 5.000. V naših vrstah je trenutno 25,8 odstotkov mladih, starih od šest do 18 let. Podatki kažejo, da je za prostovoljno gasilstvo še vedno zanimanje, kajti tako mladi kot njihovi učitelji in starši spoznavajo, da gasilstvo ni le špricanje z vodo, temveč se v gasilskih vrstah naučijo vrednot in znanja, potrebnega za življenje.
Zagotovo so pa razlike v velikih urbanih središčih, kjer je zanimanja malo manj, kot pa v manjših krajih. Velika skrivnost in umetnost je, in tudi te smo se že naučili, kako mlade odlepiti od virtualnega sveta v resnično okolje. Mentorji so tisti, ko to znajo, in temu posvečamo veliko pozornosti.«
Naj spomnimo, da je slovensko prostovoljno gasilstvo bilo v zadnjem obdobju vpisano na seznam registriranih enot nesnovne dediščine in je svetovni fenomen – še vedno je namreč tako, da so v določenih krajih v gasilsko društvo vključene cele družine.
Družba ceni vrednote
Na vprašanje, kako delodajalci cenijo, da imajo pri sebi zaposlenega prostovoljnega gasilca in kakšen je odnos države do njihovega dela, Glažar odgovori, da je visoka cenjenost prostovoljnih gasilcev, ki zelo dobro sodelujejo s poklicnimi kolegi, odraz, da je družba še vedno zdrava in da ceni vrednote.
Družba smo ljudje. Visoko spoštovanje, prepoznavnost in priznavanje našega dela je prostovoljnemu gasilcu največja boniteta, dodaja.
»Naši delodajalci so v zelo veliki meri razumevajoči, in če tehnološki procesi to le dopuščajo, zaposlenim – gasilcem – dovoljujejo odziv na poziv, da nekdo potrebuje pomoč. Zakonsko je to dobro podprto in v primeru razglasitve državnega načrta so med stroški intervencije tudi refundacije osebnega prihodka.
V vodstvu Gasilske zveze Slovenije si pa želimo, da bi spodbudili potrditev zakonodajnega okolja, s katerim bi delodajalec, ki zaposluje delavca, ki je tudi prostovoljni gasilec, in mu omogoča odhod in intervencijo med delovnim časom, bil deležen nižjih davčnih obveznosti. Vse pogosteje pa ugotavljamo, da delodajalci zelo radi zaposlujejo gasilce, kajti spoznali so, da je prostovoljni gasilec tudi zelo dober in marljiv delavec,« navaja poveljnik.
O skromnosti gasilcev
Tudi odnos države do njihovega dela ocenjujejo za dobrega.
»Tako rečemo, ker smo navajeni skromnosti. Kaj si želimo in kaj pogrešamo? Pogrešamo, da nas tisti, ki odločajo in pišejo zakone, pravila in uredbe, navezujoče se na naše delo, nočejo poslušati. V svojih vrstah imamo ogromno strokovnjakov in izkušenih članov, ki imajo znanje z vseh področij.
Večkrat povem in v to verjamem, da imamo gasilci med sabo posameznike, ki bi lahko v tem trenutku prevzeli čisto vsa ministrska mesta in tudi vodenje vlade. To je izjemen kapital, na katerega smo ponosni. Kot vedno želimo le dobro za slovenski narod. Bojim pa se, da so pred nami časi, da če delaš dobro in normalno, nisi razumljen in si celo 'čuden'.«
Hvaležni za prostovoljne prispevke
December je tudi čas, kot prostovoljni gasilci zbirajo denar s koledarji. Financiranje je sicer na osnovi zakona o gasilstvu v domeni lokalne skupnosti.
To je zelo dober zakon, pravi Glažar, star pa je že 30 let.
»Dober je, ker so pri tej zasnovi sodelovali gasilci. V večjem delu slovenskih občin se gasilska oprema in vozila kupujejo tako, da občina primakne od 50 do 70 odstotkov sredstev. Izstopajo tudi nekateri primeri, ko občina plačuje opremo do skoraj 100 odstotkov. V najboljšem primeru lahko društvo pričakuje od države sofinanciranje v določeni višini. Preostala sredstva mora društvo zagotoviti samo. Še vedno se zbirajo sredstva na tradicionalne načine.
Hvala vsem občanom, ki gasilce pred novim letom sprejmete v svojo sredino, da vam izrečejo novoletna voščila, in jim darujete prostovoljni prispevek. S tem pokažete svojo veličino. Kajti gasilci svoj čas namenijo zbiranju prostovoljnih prispevkov, s katerimi kupijo reševalno opremo in bodo mogoče že jutri lahko prostovoljno pomagali človeku v nesreči. Ali ni to čudež?« sklene naš sogovornik.
Komentarji (12)
Zvonko! Tako, tebi se na faci vidi, da ne ločiš ofce od koze ... kaj šele gasilca od ministra ...
Ta izjava je času primerna. Sedaj namreč prodajajo koledarje in večkrat se jim ponudi alkohol.
tako je,bravo gasilci
Izjava je asociacija na pijane dogodke pred parlamentom ko so zažigali bakle ! Takrat so si gasilci zapravili ugled ,ker so dovolili da jih posamezniki spolitizirajo .
Ne verjami moškemu s pobarvanimi lasmi ...
Sem se želel pridružiti pa so mi dejali da nimajo opreme.
Daj ne filozofiraj ,ker gasilska drustva so vesela vsakega novega clana in tvoj komentar je prav bebast
In reply to Sem se želel pridružiti pa… by Nibiru (ni preverjeno)
Povedal sem kaj se mi je zgodilo ko sem rekel dabi se pridružil. Rekli so daje uniforma oz obleka oz oprema ful draga in da nimajo sredstev. Zakaj je to bedasto in mi nabijate minuse? Ker se ne lažem?
In reply to Daj ne filozofiraj ,ker… by Patosmjst (ni preverjeno)
gasilska dejavnost ni in ne more biti vodenje
Kaj pa je vodenje intervencij 🤔
In reply to gasilska dejavnost ni in ne… by Nestrokovno mnenje (ni preverjeno)
Vse čestitke gasilcem ki delo opravijo brez nakladanje politikov
Med nami Bosanci tudi!