Slika je simbolična.
Ste prejeli takšno sporočilo? Pošiljatelj prejemniku v sporočilu grozijo s smrtjo. Ponuja možnost »razrešitve situacije«, če prejemnik nakaže denar na kriptodenarnico.

»Brez skrbi, gre za še eno različico izsiljevalske prevare, katere cilj je finančno oškodovanje žrtve,« pravijo pri Varni na internetu, kjer so zapisali, da je takšno sporočilo prejelo vsaj tisoč Slovencev. 

»Na sporočilo ne odgovarjate in ga izbrišite oziroma označite kot spam,« svetujejo. 

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Maribora, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

V zadnjem času zastrašujoče različice izsiljevalske pošte

V preteklosti so že poročali o prevarah, pri katerih izsiljevalci prek elektronske pošte grozijo, da bodo vašim stikom poslali domnevne intimne posnetke. Trdijo, da so jih pridobili z okužbo vašega računalnika. 

Prvi primeri tovrstnih prevar so se pojavili že leta 2018, od takrat pa so se razširile različne različice, ki izkoriščajo strah žrtev in jih silijo v plačilo.

V zadnjem času so se pojavile še bolj zastrašujoče različice teh sporočil. Ena od njih, znana kot »hitman« prevara, vsebuje grožnjo, da je izsiljevalec najet za umor prejemnika sporočila. 

Ob tem ponuja možnost, da žrtev ostane pri življenju, če mu nakaže več tisoč evrov v kriptovaluti.

Varni na internetu opozarjajo, da so med primeri lažnih izsiljevalskih sporočil tudi grožnje podjetjem, v katerih prevaranti trdijo, da so v njihovih poslovnih prostorih podtaknili bombo. Zahtevajo plačilo določenega zneska in grozijo, da bodo eksploziv aktivirali, če denarja ne prejmejo.

Poudarjajo, da je ne glede na grožnje v prejetih sporočilih skupna značilnost vseh, da so vedno lažna, njihov edini namen pa je finančno okoriščanje napadalcev.

»Gre za enostaven a učinkovit način prevare, saj se uporabniki takih sporočil pogosto zelo prestrašijo, če ne poznajo in ne vedo, kaj stoji za njimi.«

V večini primerov takšna sporočila že na ravni poštnih strežnikov prestrežejo antispam filtri, občasno pa se lahko kakšno vseeno znajde v vašem nabiralniku. V tem primeru ga preprosto izbrišite. 

»V kolikor pa se kdo od prejemnikov ob prejetem sporočila čuti neposredno ogroženega, torej iz svojega življenja pozna razloge za take grožnje, pa naj to vsekakor prijavi policiji,« so še zapisali Varni na internetu. 

Komentarji (1)

orožnik (ni preverjeno)

Da mi je ovu govedo dobiti u ruke, ampak, kolikor poznam Slovence, in o naivnežih, ki so po poročanju raznih portalov, izgubili po par tisoč evrov, je najbrž kdo zopet nasedel.

Starejše novice