Ujme, ki so v zadnjih dneh prizadele Slovenijo, škode niso pustile samo na kmetijskih zemljiščih, stavbah, infrastrukturi in gozdovih.
Zelo velika je tudi izguba srnjadi in male divjadi.
Kakšno je točno stanje, je zaenkrat še težko povedati, je pa res, da v Lovski zvezi Slovenije že poročajo o velikem številu poginjenih živali, sploh v pomurskem okolišu.
Uničenih kar 80 odstotkov gozdov, ki predstavljajo dom divjadi
V Lovski družini Apače se bojijo, da bo zaradi uničenega življenjskega okolja, odšla še ta divjad, ki je poplave preživela. Uničenih je namreč 80 odstotkov gozdov, ki predstavljajo dom divjadi.
Dodatno nadlogo za živali predstavlja tudi sanacija po neurjih.
Divjad je obtičala v strugah in rokavih
»V naravi ne bo miru in divjad se bo prisiljena umakniti drugam v mirnejše predele, to pomeni iz mej našega lovišča,« je pojasnil Andrej Rugole, lovec in tajnik Lovske družine Apače.
Mrtva srnjad na krošnjah polomljenih dreves, ki so ostale še od prejšnjih ujm, in popolnoma razmočen teren, ki je majhni divjadi onemogočal kakršen koli izhod. Tako se prizorov po poplavah spominjajo domačini.
»Divjad je obtičala v teh strugah in rokavih, predvsem tam, kjer je Mura nabila dobesedno ostanke drevja od še prejšnjega neurja,« je dodal Rugole.
Škoda bo ogromna, lovske družine zaskrbljene
»Visoka divjad se je delno lahko umaknila, mala divjad pa nikakor ne. Mala divjad je obstala in Mura je pobrala vse, kar je obstalo,« je povedal Alojz Bauman, predsednik Lovske družine Apače.
O številkah je v tem trenutku nemogoče govoriti, realno stanje se bo pokazalo šele jeseni, ampak škoda bo tudi tukaj ogromna.
Lovske družine so zaskrbljene glede prihodnosti. Predvsem jih skrbi gojitev male divjadi, ki je iz tega predela Slovenije dobesedno izbrisana.
Mala divjad dobesedno izbrisana iz terena
»Malo smo sicer zaskrbljeni, kar se tiče prihodnosti, predvsem gojitve male divjadi. V tem predelu je mala divjad dobesedno izbrisana iz terena. Voda jo je odnesla in ta sanacija in vrnitev male divjadi lahko traja kar nekaj let,« je zaskrbljen Rugole.
Posledice prinašajo tudi finančno stisko lovskih družin, ki svoje objekte in hrano za živali ter ostale stvari, ki so za lovišča nujno potrebna, financirajo iz denarja, ki jim ga prinaša lov.
»Naši lovski družini je to prineslo res veliko finančno škodo, proti kateri se bomo borili mogoče leta in leta. Mi moramo vlagati v lovišče, moramo delati naprej, kot da se nič ni zgodilo, ampak potrebna bo pomoč,« je dodal Bauman.
Struge niso bile pravočasno očiščene: »Določene stvari bi se dale preprečiti, če bi bile pravočasno očiščene struge, če bi bil pravočasno speljan ta Mlinski potok, ki je zanemarjen.«
Komentarji (5)
Ne bo tolko krivolova...
Skrbi te pokvarjene lovce da bodo imeli prazne skrinje... Pa posledično nič zaslužili... Z salamami in divjačino...
Kak lahko nekdo reče finančna škoda bo ogromna??? Kaj so srne mesečno plačo imele pa nosile jagrom???
Al ne bo več tolko turistov plačalo ubijanja kot je to bilo do sedaj...???
Lovci od nekdaj najbolj pokvarjeni morilci živali...
Tudi divjad mora živeti ampak tudi škodo delajo .Bučo načne malo pojedo in pustijo da gnije
Kaj ko bi si ti naredil ograjo okoli tvojih gredic - njivic.
In reply to Tudi divjad mora živeti… by zoltan in zofija (ni preverjeno)
Kaki clanek, da bruhas. Po eni strani boge zivali zaradi katastrofe, po drugi strani pa nagacene zivali in trofeje.
Kaksna dvolicnost.
Pfuj, ta portal je res gnoj od gnoja.
Bo pač manj ubijanja..!